Vojaci Rakúsko-Uhorskej armády - kmeňové listy

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Zdravím Vás,
podarilo sa mi zohnať tzv. "Gundbuchs" niečo ako kmeňový vojenský list môjho predka z čias Rakúsko-Uhorskej armády. Scan bol perfektný akurát horšie bolo, že bol písaný v nemčine (švabachom). Ono je problém čítať tlačený text nie to ešte písaný...:o)
Keď sa mi to ako tak podarilo preložiť, aj s pomocou českého fóra, trvalo mi to cca mesiac..., tak som narazil na blogera Carla Kotlarchika, ktorý sa venoval tejto problematike vo svojom blogu.

Na tejto stranke:
http://ahmilitary.blogspot.sk/2013/01/a ... arian.html

nájdete dosť veľa informácií, ktoré sa zaoberajú dokumentami práve z obdobie Rakúsko-Uhorska.
Dúfam, že to niekomu pomôže.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zdravím, z ktorého archívu ste získali Grundbuchsblatte a z ktorého obdobia ? Predpokladám, že pred 1867...
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Inak zisťoval som tento mesiac stav zachovanosti kmeňových listov vo VHU Praha, ktorý sa momentálne sťahuje(takže žiadne žiadosti neprijímajú), tak sem prikladám mail.

Upřesnění dochování sbírky kmenových listů : Sbírka vojenských kmenových listů
uložená v našem archivu zachycuje období let 1750 – 1910, ale jednotlivé ročníky jsou rozdílně
dochovány a zpřístupněny: nejstarší období 1750 – 1864 je sice abecedně seřazeno, ale doloženo
velmi torzovitě, období 1865 – 1886 je naopak bohatě zastoupeno, ale většinou neseřazeno, takže
hledání je obtížnější a někde i přímo nemožné, ročníky 1887 – 1910 jsou seřazené, ale z větší části
skartované, obsahují většinou pouze evidenci vyšších důstojníků a významnějších osobností.
I v nezpracovaných a skartovaných fondech je šance své předky najít, rovněž jsou zde
zastoupeni i Slováci.

V princípe
1750-1864 torzovite(najmensia sanca)
1865-1877 zachovane, ale nespracovane (sanca velka, len tazsie hladanie)
1878-1886 zachovane a spracovane (najlahsie najst)
1887-1910 z velkej casti skartovane (mala sanca, vynimka - udajne su zachovane rocniky 1901-1902)
1910-1923 zachovane VHA Bratislava
1923- zachovane CR-MO Trnava
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

To čo odpísali zodpovedá odpovedi na žiadosť, ktorú som dostal svojho času ja:

"Na základě Vaší žádosti jsme se v našem archivu pokusili vyhledat vojenský kmenový list k Michalu Kňazovi (1869, Hradiště) a Jánu Miškemu (1891, tamtéž). Bohužel však neúspěšně. Naše hledání bylo zkomplikováno tím, že kmenové listy osob narozených v letech 1887 – 1900 byly v 70. a 80. letech 20. stol. na základě neodborného rozhodnutí téměř všechny vyskartovány a kmenové listy osob ročníku narození 1869 zase nejsou archivně zpracovány. Litujeme, ale nemůžeme Vám již více pomoci."
casper911
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 18 Okt 2012, 00:28
Predkovia z oblasti: Lanči, Lancsin z Pruského a okolia, Andraščík a Ondko zo Sabinova a okolia, Veľké Uherce

Získal som to z Kriegsarchivu z Viedne. Moj predok je rocnik 1840 a narukoval v 1862. Chcel som este informacie o jeho synovi rocnik 1872, ale odpísali mi, ze záznamy osôb narodených po 1850 roku (nerakuskeho povodu), boli skartovane.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Dnes ku mne dorazila informácia, že môj pradedo Anton Utekal (2. 12. 1889 – 14. 4. 1953) bojoval celú prvú svetovú vojnu od roku 1914 až do konca na ruskom fronte. Istý čas bol že vraj v zajatí.

Informáciu mám od jeho posledného žijúceho potomka.

Je ešte nejaká šanca, že o tom niekde zistím viac, keďže archív v Prahe údaje z tých rokov do veľkej miery skartoval a Viedeň ich tiež skartovala? Sú ešte nejaké iné možnosti? Ďakujem.
Napísať odpoveď