Poznámka v matrike - dišpenz?

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
jane17
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 23:01

Dobrý deň,

prosím skúsených o radu, príp. preklad poznámky. Pri sobáši Jána Mikuleckého, vdovca po Kataríne Tjulak, pri sobáši s Kristínou Tjulak 23.11.1868 pán farár napísal poznámku o "dišpenzi". Jedná sa o obyvateľov Berencsvaralya-dnešný Podbranč, ale google prekladač mi viac veľmi nepomohol. Ja som v rodokmeni nenašla pokrvné príbuzenstvo.:-( Je to poznámka o dišpenzi?
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :398662925
Za ochotu a prípadnú odpoveď vopred ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mam pocit, ze kedysi museli mat suhlas aj na sobas so svagrinou (ono to tak vyzera, ze si vzal svagrinu). Ale tak dlhu poznamku nedokazem zodpovedne prelozit. Ale su tu minimalne dvaja odbornici na jazyky, som presvedceny, ze aspon jeden z nich sa tu ukaze :-)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Po maďarsky neviem, ale môžem vám vysvetliť luteránske náboženstvo:
Luteranizmus (ako všetky protestantské náboženstvá) má prísnejšie pravidlá ako rímsko-katolícka viera.

Rimsky katolík si môže za manželku zobrať sesternicu z 2 kolena, luterán až z 4 kolena.
Rímsky katolík sa môže po úmrtí partnerky oženiť na druhý deň, luterán až po pol roku. Skorší termín povoluje len senior (biskup).

Ak rímskemu katolíkovi uniesli Turci partnerku, mohol si nájsť novú.
Luterán musel ísť za svojím pánom, ktorý v jeho mene napísal list budínskemu pašovi,
až po jeho odpovedi že manželka sa z tureckého zajatia nevráti si mohol hľadať novú ženu.

Ale aj tak sa stávalo, že napríklad jeden manžel po 30-tich rokoch v tureckom zajatí utiekol.
Jeho žena už bola dávno vydatá za iného muža, po návrate prvého manžela sa musela vrátiť k nemu.

Môj osobný dojem je, že práve tieto prísnejšie pravidlá viedli ľudí k rekatolizácii viac ako rekatolizačné úsilie jezuitov.
Napísať odpoveď