Několikerá záměna příjmení

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Dobrý den

Při mém pátraní po předcích jsem narazil na neuvěřitelný chaos v přijmení u rodiny jednoho z mých předků z Hvozdnice u Bytče.
Novomanželé se brali jako Andreas Ptacsek a Zuzanna Bescik, a měli celkem 8 dětí, které se však rodili takřka každé rodičům se zaměněnými přijmeními, je však zajímavé, že pokud zemřeli byli vždy Bescik. Tato přijmení oscilovala od Bescik přes Ptacsek až po Jurik nebo Juracsek a to i mezi otcem a matkou.
Zatím se mi jeví jako nejpravděpodobnější varianta, že Besciková byla opravdu nevěsta (tak byli i oddáni ) a že měla další 3 sourozence narozené právě okolo možného jejího narození 1752/1756 a 1759) - to se mi bohužel ale nepodařilo najít. Jejich otec zemřel v roce 1762 a matka se již neprovdala. Jediný mužský potomek se v roce 1784 oženil v Modre a o grunt asi neměl zájem, nebo byl nějak odsunut. Po té pravděpodobně Andreas převzal přijmení své ženy. Ale ta další přijmení Jurík, Juráčsek jsou stejně nějak navíc.
V příloze přikládám jednoduchou tabulku, kde je ten chaos vidět.
Nenapadá Vás něco ?

Miloš Veštšík
Prílohy
Andreas Bescsik rodina.jpg
Andreas Bescsik rodina.jpg (71.82 KiB) 3830 zobrazení
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Pán Veštšík,
vyjadrím sa z matematického hľadiska - v r. 1811 zomrela Susanna Besstik ako 65-ročná;

1811 - 65 = 1746 (by mal byť rok jej narodenia) + 18r. (jej vstupný vek ako nevesty) = 1764 (by mal byť rok svadby). Vy máte ale vyhľadanú svadbu z r. 1775 - 1764 = 11 rokov rozdiel! Aj keď prihliadnem, že vek sa aj odhadoval, na môj vkus je to veľký rozdiel. Nebude tu ten "chaos"? :roll:
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Milestone, ženy sa mohli vydávať už od 16 rokov veku. Nemyslím, že 10 rokov je nejaká extrémna odchýlka pri veku v tom období - môj praprapradedo sa narodil r. 1800, no podľa cenzu z r. 1869 sa narodil r. 1790. Podobne vnímam aj zápisy zo 17. stor. kde sú niektoré ženy uvedené, že zomreli vo veku 100 (a viac) rokov. Podľa mňa len farár nadsadil alebo podsadil.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Ano i já jsem byl dříve z tohoto rozdílu vykolejený, ale po několikaletých zkušenostech se zápisy v matrikách a jinde se již ničemu nedivím.
Spíše je vyjímka když věk sedí zcela přesně. Rozdíl 3 roky je zcela běžný. Co mne nejvíce zaráží, je třeba věk zemřelého dítěte, kde by přeci jen rozdíl mezi 1 a 3 lety měl být patrný, a ani zde to nesouhlasí.

Miloš Veštšík
navi
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 24 Dec 2012, 08:31

Mám podobnú skúsenosť zo zmenou priezviska v matrikách farnosti Pruské.
V období od 1690 do 1760 pri zápisoch tej istej osoby ( sobáš - krsty deti , úmrtia ) sa priezvisko vyskytovalo v rôznych verziách a variáciách.

V obci žilo viacero bratov s priezviskom Pecho.
Niektorí z nich začali použivať namiesto priezviska Pecho nové priezvisko Gyurkoviech - Gurkoviech - Jurkoviech -
Vznik " nového" priezviska Jurkoviech som si vysvetľoval fikciou že nakoľko v obci bolo viacej rovnakých priezvisk tak chceli v bežnej komunikácii osoby rozlíšiť. Začali ich teda nazývať menom po otcovi alebo nejakom predkovi menom Juraj ( či bol otec naozaj Juraj to nemám potvrdené ) .
Bežne sa to používa aj teraz pri určení osôb s rovnakým priezviskom . Na otázku " Čí je ten Pecho? " by sme odpovedali " Jurajov " ( Jurkov -iech ).

Ale aby to nebolo také jednoduché tak sa potom priezvisko Jurkoviech sa zmenilo na Gajdoš. :-((
Možno bol naozaj hráč na gajdy a preto to nové meno Gajdoš.

Dúfam že sa dozviem viac a tieto teórie si potvrdím, alebo vyvrátim, keď po zverejnia na FamilySearch poslednú časť matriky zomrelých z toho obdobia.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Po objavení sa tereziánskeho urbára na internete som s pomocou mojej mamy spravil porovnanie priezvísk v obci Dubové okres Zvolen
medzi 20-tym storočím a rokom 1770.

Výsledok je, že do 20-teho storočia prežili rody Slančík, Poliak, Gubančok a Majer.
Neprežili rody Jaďuď, Babjak, Kacian, Hlásny, Hlaváč. Do ich domov sa nasťahovali Slančíkovci, ktorých ale volajú priezviskami starých majitelov.

Už pred rokom 1770 vymrel rod Mrškov, do ich domu sa tiež nasťahovali Slančíkovci, ktorých volajú Mrškovci.

Takže si zistite, či v Pruskom žil rod Jurkoviech. Možno sa Pechovci nasťahovali do ich domu.
janas
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 21 Aug 2013, 15:17
Predkovia z oblasti: Púchov, Belá, Lysica, Valaská Dubová, Veľké Rovné, Dlhé Pole, Zákopčie, Podvysoká, Morávka, Veľké Karlovice, Dolné Držkovce, Nové Zámky

Ja som mala tiež podobné galimatiáše, v jednom z nich mi pomohli zápisy, kde boli aj adresy, čo bolo super. V ďalších som postupovala tak, že som si najskôr overila všetky sobáše v danom období, aby som si overila, či tam ešte nebol nejaký podobný pár s rovnakými menami, išla by som až k poslednému dieťaťu a pozrela by som sa na ich deti atď. Ak by som nič nenašla, ešte by som pozrela (neviem, či sa Andreas a Zuzana brali slobodní) na ich predchádzajúcich partnerov. A na záver by som ešte preverila partnerov a rodičov matky Andreasa aj Zuzany. Ak ste tak už ale nespravili. V každom prípade držím palce.
Napísať odpoveď