Označovanie manželov

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
marols
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 07 Mar 2014, 15:33

V rodnej matrike Podolínca v rokoch 1774 - 1782 sú rodičia baptisanta zapísaní ako (vymyslené mená)
Peter Kuruc a Mária C.L. Pritom kmotrovia sú zapísaní : Paulus Koziarsky a Juliana uxor ejus
Po roku 1782 sa objavujú zápisy : Peter a Mária Kuruc CC.LL. Kmotrovia zostávajú v podobe Paulus Koziarsky a Juliana uxor ejus

Domnievam sa že C.L. znamená "manželka pred zákonom". Čo znamená CC.LL. však netuším.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Skusim, ale je to iba moj odhad. To CC MOZNO znamena cum consors. Cize s manzelkou alebo s partnerom.
No a este iny uhol pohladu, skratka CC znamena v latine "ecce"
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

Zdvojovanie písmen v skratkách znamenalo množné číslo.
Teda ak sa C.L. vzťahuje na jednu osobu, CC.LL. sa vzťahovalo na dve (príp. viac) osoby.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Podľa mňa sa jedná o označenie rímsko-katolíckeho a luteránskeho náboženstva.
Takéto značky som videl v katolíckej matrike Krupiny v 1770-tych rokoch a L alebo LL bolo u rodov,
o ktorých viem že aj neskôr boli luteráni ako Launer alebo Mitro.
Myslím že niekedy od roku 1771 boli farári povinní uvádzať náboženstvo.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4961
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:Podľa mňa sa jedná o označenie rímsko-katolíckeho a luteránskeho náboženstva.
Takéto značky som videl v katolíckej matrike Krupiny v 1770-tych rokoch a L alebo LL bolo u rodov,
o ktorých viem že aj neskôr boli luteráni ako Launer alebo Mitro.
Myslím že niekedy od roku 1771 boli farári povinní uvádzať náboženstvo.
Ak by tam bolo iba L, ci LL a ak by to bolo len sem-tam, tak mozno by sa nad tym dalo uvazovat, ale ide o skratku C.L., resp. CC.LL: https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,161456201
Domnievam sa, ze marols tu prvu skratku vylustil prakticky spravne, pricom je fakt, ako uviedol Palix, ze zdvojovanie sa pouzivalo v mnoznom cisle. LL by malo znamenat "Legum" a CC sa domnievam ze by mohlo byt "coniugationes", cize cela skratka CC.LL. by znamenala to iste, co uviedol marols, len v mnoznom cisle - "spojeni" pred zakonom.
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

CC. LL. = conjuges legitimi = zákonní manželia
Napísať odpoveď