Jedna osoba v dvoch rozdielnych matrikach

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

@ejco: máte pravdu, v Dačovom Lome sú uvedení:Ján Goldberger, ev a.v. farár v Dačovom Lome, Ján Zball(?), ev a.v. učitel zo Stredných Plachtiniec, urodzený Juraj Ferianc, Ján Vician, Pavol Dudáš a Amália Krištoffy
V Cerove sú uvedení: urodzený Pavol Pribiš, Alexander Csery, syn ev a.v. farára v Cerove Pavla Cseryho, Ján Vician, urodzená Johana Pongrác. V Cerove je ale zapísané že ho krstil farár Goldberger v Dačovom Lome.
Tí zapísaní v Cerove asi boli kamaráti jeho otca Jána Schmidta, ev a.v. učitela v Cerove.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Ťažko povedať, môžeme iba hádať. Tak, ako píše aj kolega Mojmír, možno Mária bola v Brestovanoch práve v čase, keď na ňu prišiel pôrod. Dieťa ten deň alebo obdeň pokrstili, vystavili nejaké potvrdenie a poslali ich domov, do Zemianskych Sadov. Rodičia zašli za svojim farárom, odovzdali mu lajstro a ten dieťa dodatočne dopísal do dvorníckej matriky...
Niečo mi napovedá, že otec pri tomto rýchlom krste dieťaťa asi nebol. Prečo by inak v matrike v Brestovanoch na prvom mieste zápisu figurovala matka a až potom otec? Pri všetkých ostatných zápisoch je tam prvý vždy otec. Prelistujte si pár strán dopredu aj dozadu. V matrike v Dvorníkoch je to už tak, ako aj pri ostatných zápisoch. Ako som už písal, Mária a jej pobyt v čase narodenia/krstu syna Michala je kľúčom k tejto záhade.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

S tym potvrdenim sa museli ale riadne poponahlat, kedze v Dvornikoch je Michal zapisany v riadnom poradi.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Mojmír napísal:@ejco: V Cerove je ale zapísané že ho krstil farár Goldberger v Dačovom Lome.
Tí zapísaní v Cerove asi boli kamaráti jeho otca Jána Schmidta, ev a.v. učitela v Cerove.
Verme teda zápisu, ktorý hovorí, že dieťa krstil farár z Dačovho Lomu. A keďže nebývalo zvykom, aby kňaz z inej farnosti vysluhoval nejaké sviatosti (ak k tomu nebol nejaký vážny dôvod), farár z Dačovho Lomu s najväčšou pravdepodobnosťou krstil dieťa rodičov z Cerova v Dačovom Lome.
Vždy som tvrdil a stále som o tom presvedčený, že aj genealógiu musíme chápať v súvislostiach, nemôžme ju vytrhávať z historického kontextu danej doby, ktorú sledujeme, resp. v ktorej sa pri bádaní nachádzame. Iba tak pochopíme často aj to, čo nebýva zaznačené v matrikách. Nie som evanjelik a neviem, či evanjelici mávajú niečo ako krstných rodičov. Preto neviem, čo mená osôb učastných pri krste znamenajú. O to viac, keďže pri oboch zápisoch sú to rozdielni ľudia. Žeby malo dieťa dva krsty, to mi príde ako hlúposť. No vedel by na to dať niekto odpoveď? Skúste to dať ako samostatnú otázku do fóra, snáď nám niekto odpovie ;)
DeDick
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 17 Sep 2013, 12:32
Predkovia z oblasti: Bocskay,Bočkay - zo Spiśa
Bydlisko: Bratislava

Našiel som tieto rovnaké zápisy v dvoch rôznych matrikách pre dvojičky Catharina a Anna Bocskay
Spišský Štvrtok
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,138621602
a Vydrník
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

AndyT, myslím si, že sa aj ponáhľali. Krst dieťaťa aj v prvej polovici 19. storočia bol určite chápaný ako dôležitý úradný aj duchovný úkon a kňaz bol ešte stále veľkou autoritou. Preto návštevu fary v Dvorníkoch uskutočnili v najkratšom možnom termíne, najlepšie v ten deň alebo obdeň. To dnes už nezistíme. A ako tak pozerám mapu, z Brestovian to do Zemianskych Sadov mali priamo cez Dvorníky ;)
A ešte iné mi napadlo. Máte doložených nejakých ďalších súrodencov nami sledovaného Michala Trnku od rodičov Juraja a Márie? Lebo aj mená krstných rodičov by nám čo-to mohli napodvedať. Ak bol krst Michala v Brestovanoch iba tak, narýchlo, aj krstných rodičov zohnali možni iba tak, narýchlo. Pri ďalších súrodencoch to možno bude už niekto z rodiny otca resp. matky. Mená krstných rodičov pri súrodencoch zvyknú bývať totiž viac-menej totžné...
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

ejco napísal:...A ešte iné mi napadlo. Máte doložených nejakých ďalších súrodencov nami sledovaného Michala Trnku od rodičov Juraja a Márie? Lebo aj mená krstných rodičov by nám čo-to mohli napodvedať. Ak bol krst Michala v Brestovanoch iba tak, narýchlo, aj krstných rodičov zohnali možni iba tak, narýchlo. Pri ďalších súrodencoch to možno bude už niekto z rodiny otca resp. matky. Mená krstných rodičov pri súrodencoch zvyknú bývať totiž viac-menej totžné...
Praveze dalsich som nenasiel. Inak meno pri krstnom rodicovi Sipkovsky je brestovanske meno, pouzivane aj v sucasnosti. To by nasvedcovalo tomu, ze krst bol v Brestovanoch.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Ľahšiu otázku mi dajte. Skúste si nájsť nejaké štúdie v literatúre o dobových zápisoch do matrík, resp. spýtajte sa sa niekoho v cirkevných - biskupských archívoch, či spýtať sa kolegov, skúsených genealógov...
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

AndyT napísal: Praveze dalsich som nenasiel. Inak meno pri krstnom rodicovi Sipkovsky je brestovanske meno, pouzivane aj v sucasnosti. To by nasvedcovalo tomu, ze krst bol v Brestovanoch.
Vidíte, mozajka sa nám pomaly skladá. Hľadali ste súrodencov v matrike Dvorníkov alebo cez register?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Zatial len cez FS, nic mi nenaslo. Ako som pisal, vyzera to, ze to nie je moj predok. Len ma zaujalo to, ze Michal bol v dvoch matrikach..
Napísať odpoveď