Jedna osoba v dvoch rozdielnych matrikach

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Cerovský farár ho určite druhýkrát nekrstil, zišli sa len kvôli zápisu do matriky.

Pri ďalšom synovi Ladislavovi, narodenom už v Cerove 11.7.1825 sú ako krstní vedení: Ján Goldberger VDM z Dačovho Lomu,
Alexander Cséry syn miestneho VDM a Katarína Dudáš. Krstil miestny VDM Pavol Csery.

Pri dcére Rozálii, narodenej 17.1.1828 krstní boli: Ján Goldberger VDM z Dačovho Lomu s manželkou Teréziou rodenou Petianovou, Alexander Csery syn miestneho VDM, Ján Vician a Pavol Dudáš. Krstili obaja farári.

Ján Juraj mal predchodcu Jána Schmidta, ktorý sa narodil 28.2.1821, ale musel v mladom veku zomrieť.
Toho krstní boli:urodzený Pavol Pribiš, Alexander Cséry syn VDM, Ján Zbell učitel zo Stredných Plachtiniec a urodzená Johana Pongrác manželka VDM.

VDM je skratka od "Verbi Dei Minister", čiže "Slova božieho kazatel".
Krstila proste miestna honorácia.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tiez nie som evanjelik, ale z toho, co som si nastudoval, existuje, resp. je mozne, aby malo dieta pri krste svedka. Svedkom je obvykle ten clovek, ktory nesplna podmienky byt krstnym rodicom (u RK), alebo ten clovek, ktory zastupuje krstnych rodicov, ak tito su vzdialeni. Tu je aj priklad z ev. matriky D. Kubin, hned prvy zapis:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
Chcel som tym povedat, ze je mozne, ze za krstnych rodicov chceli niekoho, kto momentalne nemohol byt pritomny, ale zaroven bolo treba pokrstit dieta. Tak sa krst vykonal tam, kde bolo potrebne, za pritomnosti svedkov.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ja by som povedal že zvyk mať 2 krstných rodičov sa u luteránov ustálil až v druhej polovici 19-teho storočia.
Predtým čím bol sociálny status rodičov vyšší, tým bolo viac krstných rodičov.
V matrike Rožňavy zo 17-teho storočia ich u niektorých detí bolo aj 6.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:Ja by som povedal že zvyk mať 2 krstných rodičov sa u luteránov ustálil až v druhej polovici 19-teho storočia.
Predtým čím bol sociálny status rodičov vyšší, tým bolo viac krstných rodičov.
V matrike Rožňavy zo 17-teho storočia ich u niektorých detí bolo aj 6.
Ak to teda spravne chapem, Vasi predkovia si urobili dva krsty kvoli viacerym krstnym rodicom? :-)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Nie, krst bol len jeden v Dačovom Lome.

Cerovský farár ale evidentne nepoznal mená krstných rodičov novorodeniatka,
tak do Cerovskej matriky ako krstných zapísal kamarátov jeho otca.

Ján Juraj Schmidt tak mal 2 skupiny krstných rodičov :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:Nie, krst bol len jeden v Dačovom Lome.

Cerovský farár ale evidentne nepoznal mená krstných rodičov novorodeniatka,
tak do Cerovskej matriky ako krstných zapísal kamarátov jeho otca.

Ján Juraj Schmidt tak mal 2 skupiny krstných rodičov :-)
Prepacte, ale tomuto nemozete verit ani Vy sam :-) Nevidim jediny relevantny dovod na take pocinanie...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

ECAV o krste píše tu: http://zbory.ecav.sk/rbrezovo/clanok/-16

O krstných rodičoch píšu: "Krstní rodičia majú byť zásadne evanjelici a. v. . V prípade závažných dôvodov jeden z krstných rodičov môže byť členom inej kresťanskej cirkvi. Krstní rodičia ev. a. v. musia byť pokrstení a konfirmovaní a v prípade manželov - krstných rodičov aj cirkevne sobášení. Krstní rodičia z inej cirkvi musia byť pokrstení. Krstným rodičom nemôže byť ten, čo nemá pokrstené vlastné deti, alebo deti krstného rodiča ev. a. v . nasledujú vierovyznanie neevanjelického rodiča. Po vekovej stránke za krstných rodičov z ev. a. v. možno prijať člena po konfirmácii. Ak rodina trvá na krstných rodičoch, ktorí nespĺňajú horeuvedené podmienky navrhne kňaz rodine popri týchto krstných rodičoch ďalších spomedzi členov cirkevného zboru, ktorí prijmú túto úlohu menom cirkevného zboru."

Takže ja to chápem tak, že Jána Juraja Schmidta pokrstili rýchlo v Dačovom Lome, ak by náhodou zomrel, aby neumrel nepokrstený a
v Cerove mu potom dali za krstných rodičov členov cirkevného zboru z Cerova.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Sak som napisal to iste :-)
koala74944
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Aug 2015, 20:11
Predkovia z oblasti: Virág Dikas Hurbanovo, Cirkus Kolta Nová Baňa, Beník Šulík Bahn Farnady Vanko okolie Hlohovca
Bydlisko: Želiezovce
Kontaktovať používateľa:

Ja som našla tiež záznam o narodení Karola matke Rozálii Hudekovej z Dolných Otrokoviec a to v matrikách Horné Otrokovce
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 54301,1164 a Horné Trhovište https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... ,133527601.
Napísať odpoveď