Jedna osoba v dvoch rozdielnych matrikach

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Rad by som Vas poprosil o vysvetlenie jednej anomalie. Neviem ako inak by som to nazval. Michal Trnka sa narodil 3.7.1837 Jurajovi Trnkov a Marii Len(g)hard. Zaujimave je, ze tento zaznam sa vyskytuje na den presne v dvoch matrikach. Jedna je z farnosti Brestovany a druha z farnosti Dvorniky. Miesto narodenie je v oboch pripadoch uvedene zhodne ako Nemes Kurt alebo N. Kurt, co su Zemianske sady. Tie boli prifarene pod Dvorniky. Cize zaznam by mal byt len v matrike Dvornikov. Krstni rodicia, aj farar (nie brestovansky), vsetko to iste. V brestovanskej matrike nie je dopisany hocikde, zaznamy idu podla datumu.
Preco je ten isty zaznam aj v brestovanskej matrike? Stretli ste sa uz s niecim takymto?
Matrika Dvorniky https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
Matrika Brestovany https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443

Dakujem.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Naozaj zaujímavé, osobne som sa s takýmto niečím nestretol.
Ale zápisy nie sú na vlas rovnaké. Zápis v matrike z Brestovian sa od zápisu v matrike v Dvorníkoch predsalen niečím líši - v Brestovanoch je zapísaná prvá matka - Mária Lenghard. To pri iných zápisoch v tejto matrike nie je, vždy je prvý uvedený otec. Zrejme niekde tadiaľto treba viesť cestu k vyriešeniu záhady...
Vyvstávajú mi tu 3 otázky:
- je originálnym zápisom zápis v matrike Brestovian, keďže krstiaci kňaz - františkán Pantaleon Polesný bol kňazom v Brestovanoch (uvedený je aj na tej istej dvojstrane - 25. apríla) a nie v Dvorníkoch?
- pochádzala Mária Lenghard z farnosti Brestovany?
- bola Mária v čase narodenia Michala už vydatá za Trnku?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Stretol som sa s takouto situáciou.
Ján Juraj Schmidt sa narodil 8.2.1823 v Dačovom Lome, kde bol jeho dedko Juraj Lehotkay ev a.v. učitelom a nie
v Cerove, kde bol jeho otec ev a.v. učitelom.
Proste jeho mama bola akurát u svojich rodičov, keď to na ňu prišlo.
Zápis o jeho krste je aj v matrike Dačovho Lomu, aj v matrike Cerova ale nie v ten istý deň.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

A zaujímavé je, že v Cerove je zapísaný už 10.2.1823, kdežto v Dačovom Lome až 11.2.1823:
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

ejco napísal: - je originálnym zápisom zápis v matrike Brestovian, keďže krstiaci kňaz - františkán Pantaleon Polesný bol kňazom v Brestovanoch (uvedený je aj na tej istej dvojstrane - 25. apríla) a nie v Dvorníkoch?
- pochádzala Mária Lenghard z farnosti Brestovany?
- bola Mária v čase narodenia Michala už vydatá za Trnku?
Co sa tyka knazov v Brestovanoch, pozriem to v Nemethyho Series, ci bol Polesny brestovansky farar...
Neviem, ci Maria pochadzala z Brestovan, tuto vetvu som este nehladal, kedze neviem, ci patri do nasho rodokmena.
Zaznam o sobasi som s pred roka 1837 nenasiel ani v Brestovanoch, ani v Dvornikoch.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Odfotenu stranu zo Series z Brestovan som mal v telefone, takze:
Do 1837 tam bol farar Palsovics Martinus. Posobil tam 30 rokov.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Prečo ale mormoni mu v Dačovom Lome napísali dátum 11.2.1823 netuším, jasne je tam napísané že ho krstil farár Goldberger 10.2.1823 v Dačovom Lome.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Mojmír napísal:A zaujímavé je, že v Cerove je zapísaný už 10.2.1823, kdežto v Dačovom Lome až 11.2.1823:
https://familysearch.org/search/collect ... id=1554443
Mojmír, v matrike Cerovo aj Dačov Lom je uvedený dátum krstu zhodne 10. februára, nie 11. Zostavovatelia registra to uviedli zle. U vás je však zaujímavé iné. Neviem, ako je to v evanjelickej cirkvi a. v., no pri krste v Cerove sú uvedené ako prítomné úplne iné osoby, než v Dačovom Lome. To asi nebudú krstní rodičia...
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

AndyT napísal:Odfotenu stranu zo Series z Brestovan som mal v telefone, takze:
Do 1837 tam bol farar Palsovics Martinus. Posobil tam 30 rokov.
V matrike je uvedené, že Pantaleon Polessny bol OSF, čo bol rehoľník - františkán, nie diecézny kňaz. Rehoľníci občas pôsobili vo farnostiach ako výpomocní kňazi, kvázi kapláni a tí v Series uvedení nie sú. Na Vami uvedenej dvojstrane z brestovianskej matriky, vľavo, k dátumu 25. apríla, je tiež uvedený tento páter františkán ako krstiaci. Ten tam v danom období pôsobil. Čiže originálny zápis o narodení Michala Trnku (a zrejme aj miesto jeho narodenia) je v Brestovanoch. Do matriky v Dvorníkoch bol dopísaný, pravdepodobne na základe nejakého svedectva...
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

OK, povedzme, ze bol dopisany. Len by ma zaujimalo, ze preco?
Napísať odpoveď