Ako Ján Kollár sfalšoval dátum úmrtia Bohuslava Tablica

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Velmi dlhy, nicnehovoriaci prispevok - polovica hodna vymazania. A furt sme sa nedostali k jadru veci - PRECO?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Môj článok vysvetluje úplne všetko:

Senior Bohuslav Tablic zomrel 11.1.1832 na horúčku ktorú chytil po prechladnutí v Kostolných Moravciach uprostred epidémie cholery.
12.1.1832 ho pochoval môj pra-pra-pra-starý otec Ján Schmidt (V), ev a.v. učitel v Kostolných Moravciach.

Luteránski učitelia mohli v neprítomnosti farára pochovávať a aj kázať v kostole, ale nie pred oltárom.
Okolitým farárom rozposlali listy že Tablic zomrel.

Kvôli inkubačným táborom sa tí ale mohli do Kostolných Moraviec dostaviť až 27.1.1832.
Prišli Seberíny z Banskej Štiavnice aj Samuel Holuby z Pukanca.

Niekedy na jar, keď už epidémia cholery opadla, informoval Kollár z Pešti Čechov že Tablic bol pochovaný 12.1.1832.

Prečo potom Kollár v "Sláwy dcere" začal tvrdiť že Tablic zomrel 23.1.1832 neviem,
len ponúkam možný motív že bol na Tablica naštvatý že mu ten neodkázal ani centík a
tak bol Kollár nútený vydať poeziu Boaloa na vlastné náklady.

Možný je aj scenár že Kollár jednoducho zabudol na presný dátum úmrtia Tablica,
alebo si dátum splietol s dátumom úmrtia niekoho iného.
V tom čase umrelo veľa ludí.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Pán Mojmír,
neviem ako sú na tom ostatní, ale mňa ste nepresvedčili. Moje doterajšie skúsenosti ma vedú k presvedčeniu, že pri našom bádaní nič nemôžeme považovať za isté, vždy musíme predpokladať, že naše závery môžu byť chybné (či z nedostatku poznatkov, ktoré máme, alebo (čo snáď sám pripustíte) veľkou zmenou v spoločnosti, v ľudskej komunikácii, nedostatku našej fantázie, alebo jej prebytku, etc.) - a oni pričasto sú.
Myslím, že každý z nás sa vo svojej rodine stretol s príbehmi, ktoré sa udržovali ústnym podaním a sú "zaručene pravdivé"..., a pri bližšom skúmaní zistil, že ide o viac, či menej, peknú "rozprávku"... Preto moja skepsa, lebo našou úlohou nie je tieto "rozprávky" predávať ďalej ako fakty, či, nedajbože, vytvárať nové... Preto sa ja osobne skláňam pred úradným zápisom (nevidím totiž žiadnu reálnu šancu preukázať, že je chybný...)

Preto aj sloveso v nadpise mi pripadá nepatrične príkre...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Táto téma bola pre mňa dobrým rébusom. ;)

Prechod z Juliánskeho na Gregoriánsky kalendár si vyžiadal zmenu uskutočnenú aj v 19. storočí a vyžadovala si vypustiť 12 dní.

http://www.diare.sk/historia-kalendara.php (viď. odsek 1.2.4.)

Bohuslav Tablic zomrel 23. januára 1832 podľa Gregoriánskeho kalendára, o čom svedčí zápis v úmrtnej matrike, ale podľa Juliánskeho kalendára zomrel 11. januára 1832.
Tu je ten rozdiel tých dvanástich vypustených dní.

http://kalendar.azet.sk/juliansky/mesiac/1832-1/ (viď. Juliánsky kalendár)

http://sk.wikipedia.org/wiki/23._janu%C3%A1r

Dúfam, že to stačí na podporu môjho tvrdenia. ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Od zaciatku som tvrdil, ze je to nezmysel. Vcul uz bublina naozaj praskla! :-) Klobuk dolu, pani veduca! :-)
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

aj ja sa hlboko klaniam, toto ma nenapadlo :o
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

klobuk dole
;)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Milí kolegovia - wera, duros a andrej58,

ďakujem Vám za prejavené komplimenty! :)
Výsledok teraz vyzerá veľmi jednoducho, ale prísť na tú myšlienku, kde je pes zakopaný, nebolo jednoduché.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Pri všetkej úcte, ale to s tým juliánskym kalendárom by mohlo byť reálne jedine v prípade, ak by to boli pravoslávni, alebo gréckokatolícki duchovní. Určite nie pri evanjelikoch.

Uhorsko prešlo na gregoriánsky kalendár v roku 1587. V Nemecku to bolo rôzne katolícke štáty v rokoch od 1583 do 1585, Prusko: 22. august 1610 nasledoval 2. september 1610, Protestantské štáty: 18. február 1700 nasledoval 1. marec 1700.

A v 19. storočí už nikto neriešil juliánsky vs. gregoriánsky kalendár.

Laco
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Laco,

rešpektujem Váš názor. Nechávam si čas na odpoveď, je to ďalšia výzva. ;)
Zamknuté