Chyba pri zapise priezviska?

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
dusho
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 16 Nov 2014, 14:50
Predkovia z oblasti: Suchán, trstín
Bydlisko: Trstín

Dobry den.
Pri patrani po svojich predkoch som natrafil na tuto zahadu pri jednom z prapredkov:
Rodicia Anreasa Suchana su uvadzani Joan Suchany a Barbara Juhaszik. (krstni rodicia Michael Kupkovich a Anna Palenik)
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
Nikde som nevedel najst ziadne informacie o tejto zene. (krst, sobas, umrtie) Navyse priezvisko Juhaszik sa v obci Trstin ani v blizkom okoli nevyskytuje...

Neskor som zistil, ze Joan Suchany ma v matrike vedenu aj manzelku Barbaru Kurinecz. K tomuto vztahu som nasiel krsty oboch osob, sobasny list, aj krsty ich 5 deti. Mena krstnych rodicov sedia ako pri krste Andreasa.

Myslite ze mohlo ist o chybu pri zapise matky do matriky? Stretli ste sa uz niekedy s takto odlisnym priezviskom pri zrejme jednom a tom istom cloveku?
Meno Suchan je pomerne frekventovane v nasej obci a spociatku som si myslel, ze ide o uplne iny manzelksky par.No podla tohoto mi to vychadza na chybu pri zapise priezviska matky andreasa.

Ale aby som to nemal jednoduche, tak v tom case zil v trstine este minimalne jeden dalsi Joan Suchan, ktory mal za zenu Evu Vavrik, no ich deti mali inych krstnych rodicov. Vopred dakujem za vase rady a postrehy.

este na lepsie pochopenie problemu pripajam tabulku:
Prílohy
1.jpg
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Sem tam sa to stane. Ja som sa stretol s tromi roznymi priezviskami tej istej zeny. Takze sa vo Vasom pripade moze jednat o tu istu osobu.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Nie raz som sa stretla s takouto chybou. Napr. moja babička pochádzala z 9 detí a jej mama sa volala Anna Ordoš Béreš. Pri zápise narodených detí niekedy farár napísal poctivo celé meno, niekde však zapísal meno matky ako Anna Ordoš alebo Anna Béreš. Len u jedného dieťaťa je uvedená matka Ordoš Mária! Dátum narodenia mi "sedel", iné dieťa v ten istý deň sa nenarodilo, a za ďalšie narodilo sa v Dargove a rk kostol bol v Sečovciach, kde do matriky sa zapisovali údaje z cca 10 okolitých dedín, išlo skutočne o brata mojej babičky len farár mu dal "inú matku".
Je zaujímavé, že dieťa sa volalo Andráš, vy máte tiež Andreja, a sme doma :lol:
Napísať odpoveď