Matka neznama

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Dnes som natrafila na zapis, v ktorom sa spomina, ze matka je neznama a dceru vychovaval zrejme otec - stary mladenec. Urcite by za tym bol zaujimavy pribeh. :)
prtscr.jpg
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Nedavno som objavila podobny pripad. Zrejme sa uz nikto nedozvie, ci dany pan bol otcom dietata, alebo sa len z nejakeho dovodu toho opusteneho dietata ujal.

Natrafil este niekto na podobne zaznamy?
Prílohy
prtscr.jpg
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
v prvom zázname, ktorý uvádzate sa ako matka spomína "neznáma stará žena". V tom druhom je doslovne uvedené: "Matre peregrina oculta curam prolis maternam A[dmodo] R[everendo] Paulo Cancrini Kubinensi V[erbi] D[ei] M[inister] gerente". To znamená, že matka zanechala dieťa pre neschopnosť sa o to dieťatko postarať a následne ho vysokodôstojný pán Pavol Cancrini, kubínsky kazateľ sloha Božieho (evanjelický kňaz) ku krstu priniesol. Tu by ma zaujímalo, či ide o krst z katolíckej alebo evanjelickej matriky. Nechce sa mi totiž veriť, že by kňaz doniesol dieťa na krst do katolíckeho kostola, a potom vychoval u seba.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Islo o evanjelicku matriku z Nemeckej Lupce.
Napísať odpoveď