Familienbuch

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Stretol sa už niekto s tým, že farári okrem matriky v danej obci písali aj tzv. Familienbuch alebo Knihu rodín? Bol som v pobočke Štátneho archívu v Poprade a dozvedel som sa, že tam majú aj niečo takéto. Tak som si preštudoval Familienbuch z dvoch obcí resp. miest (neviem, či ich majú aj viac) a to sa pomocou nich robí rodokmeň jedna radosť. :-) Sú tam podľa abecedy usporiadané rodiny, kde sú dátumy narodenia a úmrtia ženícha aj nevesty, dátum ich sobáša, pekne pod nimi vypísané deti aj s dátumami narodenia a úmrtia, príp. koho si vzali za manžela. Rodiny mužských potomkov pokračujú hneď za tým. Rodokmeň do 18. storočia za pár minút. 8-)
cupakabra
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:31

A z ktorých dvoch obcí resp. miest ste si tieto Familienbuch študovali, ak sa smiem opýtať?
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Orstfamilienbücher boli bežné v nemecky hovoriacich oblastiach. Takže spišské dediny neprekvapujú. Tu je zoznam tých, ktoré sú online:
http://www.online-ofb.de/
Medzi nimi aj 5 slovenských: Pezinok, Grinava, Limbach, Rača a Sv. Jur. Osobne som sa stretol s nimi pri matrikách z diecézy Passau. Tak ako píše p. Dale, úžasne to zjednodušuje pátranie.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Familienbüchern z Banátu v knižnej alebo elektronickej podobe sú na: http://www.banatbooks.com/
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

cupakabra napísal:A z ktorých dvoch obcí resp. miest ste si tieto Familienbuch študovali, ak sa smiem opýtať?
Ja som mal dnešné časti Popradu - Veľká a Matejovce.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

S "knihami rodin" som sa sice nestretla, ale pripomenuli ste mi, ze pri badani v Cechach som sa stretla s informaciou, ze niektori knazi si spisovali nieco ako genealogicku mapu rodin v danej oblasti - zrejme aby vedeli urcit, ci potencialni nevesta a zenich nie su pribuzni, nakolko v niektorych oblastiach mala (obrazne povedane) polovica dediny rovnake priezvisko. :D
Napísať odpoveď