Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Natrafila som v matrike z Konskej na jeden pozoruhodný zápis (č.88). https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Pôvodne je záznam o narodení nemanželskej dcéry istej slúžky, dodatočne je však dopísaný otec spoločne s poznámkou, že neskorším sobášom bolo dieťa uznané za legitímne. Zaujímavé je, že otcom dieťaťa je príslušník miestnej šľachtickej rodiny a tiež to, že sa k deťom (natrafila som ešte na minimálne jeden podobný zápis tejto dvojice) pred zákonom priznal v podstate až keď boli dospelé. Tu je zápis o narodení druhého spoločného dieťaťa - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Vyzerá to tak, že ku tomu sa verejne priznal skôr (alebo to možno pri tej ďalšej dcére iba pozabudli pripísať). Zvádzalo by ma to si myslieť, že skôr sa k deťom a milenke nechcel priznať kvôli nejakej svojej vtedajšej manželke, po smrti ktorej mu už nič nebránilo v tom spojiť svoj život s dlhoročnou priateľkou. :D Ale podla záznamu o ich svadbe boli v tom čase obaja slobodní. Vedel by niekto preložiť poznámku pri ich svadbe? https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=760815 Každopádne je za tým asi zaujímavý životný príbeh. Ak by niekto mal nejaké podrobnejšie informácie ohľadom spomínaného šľachtica alebo jeho života, môže to sem ťuknúť - rada si prečítam. :D
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pozrel som si Vami priložené zápisy a musím konštatovať, že poznámky o legitimizácii detí sú veľmi zaujímavé. Pri prvom sa totiž píše, že dieťa bolo zlegitimizované sobášom rodičov v r. 1909, zatiaľ čo podľa druhého zápisu sa tak stalo už r. 1897!
Sobášna matrika v kolónke o ohláškach a dišpenzoch uvádza, že Ľudovít bol zosobášený tesne pred smrťou. Možno tak len chcel odísť v pokoji a dodatočne dať aj veci ohľadom svojich detí do poriadku...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mozno by Vam viac vedel povedat aj p. Denis Pongracz, genealog a zaroven admin stranky slachta.com
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

Kludne mohlo ist aj o to, aby jeho deti boli po jeho smrti uznane za legitimne a mali preto narok na nejaku odumrt, prip. dedicstvo po nom.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Tak som sa opytala na nazor aj pana Denisa Pongracza. :D Podla neho tam isto bola laska, inak by si dotycny pan tie deti neosvojil a neozenil sa. K tomu, preco to urobil az v tak pokrocilom veku, dodal, ze sa vtedy uz nemal s kym s pribuzenstva sporit o majetky (ostatni pomreli), tak to vyuzil. Vraj sa to tak vtedy robilo bezne a bezne sa takto riesili podobne situacie.
Napísať odpoveď