Strana 1 z 1

Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Napísané: 12 Sep 2016, 19:39
od užívateľa Karla
Natrafila som v matrike z Konskej na jeden pozoruhodný zápis (č.88). https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Pôvodne je záznam o narodení nemanželskej dcéry istej slúžky, dodatočne je však dopísaný otec spoločne s poznámkou, že neskorším sobášom bolo dieťa uznané za legitímne. Zaujímavé je, že otcom dieťaťa je príslušník miestnej šľachtickej rodiny a tiež to, že sa k deťom (natrafila som ešte na minimálne jeden podobný zápis tejto dvojice) pred zákonom priznal v podstate až keď boli dospelé. Tu je zápis o narodení druhého spoločného dieťaťa - https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Vyzerá to tak, že ku tomu sa verejne priznal skôr (alebo to možno pri tej ďalšej dcére iba pozabudli pripísať). Zvádzalo by ma to si myslieť, že skôr sa k deťom a milenke nechcel priznať kvôli nejakej svojej vtedajšej manželke, po smrti ktorej mu už nič nebránilo v tom spojiť svoj život s dlhoročnou priateľkou. :D Ale podla záznamu o ich svadbe boli v tom čase obaja slobodní. Vedel by niekto preložiť poznámku pri ich svadbe? https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=760815 Každopádne je za tým asi zaujímavý životný príbeh. Ak by niekto mal nejaké podrobnejšie informácie ohľadom spomínaného šľachtica alebo jeho života, môže to sem ťuknúť - rada si prečítam. :D

Re: Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Napísané: 12 Sep 2016, 20:45
od užívateľa patricius95
Dobrý deň,
pozrel som si Vami priložené zápisy a musím konštatovať, že poznámky o legitimizácii detí sú veľmi zaujímavé. Pri prvom sa totiž píše, že dieťa bolo zlegitimizované sobášom rodičov v r. 1909, zatiaľ čo podľa druhého zápisu sa tak stalo už r. 1897!
Sobášna matrika v kolónke o ohláškach a dišpenzoch uvádza, že Ľudovít bol zosobášený tesne pred smrťou. Možno tak len chcel odísť v pokoji a dodatočne dať aj veci ohľadom svojich detí do poriadku...

Re: Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Napísané: 12 Sep 2016, 22:07
od užívateľa duros
Mozno by Vam viac vedel povedat aj p. Denis Pongracz, genealog a zaroven admin stranky slachta.com

Re: Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Napísané: 15 Sep 2016, 10:32
od užívateľa Marcel
Kludne mohlo ist aj o to, aby jeho deti boli po jeho smrti uznane za legitimne a mali preto narok na nejaku odumrt, prip. dedicstvo po nom.

Re: Láska napriek rôznemu spoločenskému postaveniu?

Napísané: 15 Sep 2016, 20:35
od užívateľa Karla
Tak som sa opytala na nazor aj pana Denisa Pongracza. :D Podla neho tam isto bola laska, inak by si dotycny pan tie deti neosvojil a neozenil sa. K tomu, preco to urobil az v tak pokrocilom veku, dodal, ze sa vtedy uz nemal s kym s pribuzenstva sporit o majetky (ostatni pomreli), tak to vyuzil. Vraj sa to tak vtedy robilo bezne a bezne sa takto riesili podobne situacie.