Miesto sobáša v Ponikách

Zaujímavosti, na ktoré ste natrafili počas pátrania v matrikách.
avez
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 21:13
Predkovia z oblasti: Žiak - Zvolen, Nová Baňa - Schabo, Ľubietová - Wagner, Slovenská Ľupča - Jablonský, Nemecká - Hiray, rod mäsiarov Loderer, rod mlynárov Barták, rod bačov Bielený, Michalík, Dudek - Devínska Nová Ves, Krajčír - Záhorská Bystrica

Dobrý deň,
v mojom rodokmeni som sa stretla so zaujímavými zápismi ohľadne sobáša. Text som pochopila tak, že ženích bol z Ľubietovej a nevesta zo Slovenskej Ľupče. Zápis o svadbe je zaznamenaný aj v Ponikách, aj v Ľubietovej. Zaujímalo by ma či si naši predkovia zvykli vyberať pre sobáš nejaké atraktívne miesto. Zatiaľ som sa stretla s iba voľbou svadobného miesta v bydlisku nevesty.
Prikladám zápis z Poník: 23.1.1757 Vagner
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=1428739
Zápis z Ľubietovej:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Zároveň by som poprosila aj pomoc pri oprave môjho prekladu. Text som si preložila, že 23.1.1757 sa v kostolev Ponikách zosobášil mládenec Michal Vagner, providi ? syn Michala, obyvateľa Ľubietovej. Za ženu si zobral pannu Barbaru dcéru pána Elia Gintnera? a urodzenej panej Zuzany Markušovej teraz ?zo Slovenskej Ľupče.
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Obaja rodicia nevesty boli nebohi, takze jej bydliskom boli v case svadby asi Poniky.
avez
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 21:13
Predkovia z oblasti: Žiak - Zvolen, Nová Baňa - Schabo, Ľubietová - Wagner, Slovenská Ľupča - Jablonský, Nemecká - Hiray, rod mäsiarov Loderer, rod mlynárov Barták, rod bačov Bielený, Michalík, Dudek - Devínska Nová Ves, Krajčír - Záhorská Bystrica

Ďakujem za pomoc, mohli by ste mi ešte prezradiť, ktoré latinské slovo vyjadrovalo, že sú rodičia nevesty už mŕtvi?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
text zápisu čítam: „Die 23 Januarii Copulatus est in Matrimonium in Eccl[esi]a Ponikiensis Honestus Iuvenis Michael Vagner, Providi Michaelis Vagner Incolae Libeth-Banensis Filius, cum Honesta Virgine Barbara D[omi]ni Parentis Egregii Eliae Gintner Matris G[ene]rosae D[omi]nae Suzannae Markuss Incolar[um] olim Lipcsensium Filia, Testes adfuere G[enerosus] D[ominus] Jacobus Huber, et G[enerosus] D[ominus] Michael Mesrsmidt senior.“ Zápis prekladám do slovenčiny takto: Dňa 23. januára bol zosobášený do manželstva v Kostole v Poníkoch počestný mládenec Michal Vágner, syn poctivého Michala Vagnera, obyvateľa obce Libeth-Bana (neprekladám, určite viete, o akú obec ide) s počestnou pannou Barborou, dcérou Pánov rodičov, cteného Eliáša Gintnera a matky štedrej panej Zuzany Markušovej, toho času obyvateľov obce Lipcse. Svedkami sobáša boli štedrý pán Jakub Huber a štedrý pán Michal Messerschmidt starší.
Osobne tam žiaden údaj o smrti rodičov nevesty nevidím.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V zápise z Poník je použité dvakrát slovo quondam, ktoré sa používalo vo význame nebohý. Podobne aj výraz olim v druhom zápise.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zo svojej skusenosti so studiom starych zaznamov a testamentov (oblast Turca) mozem potvrdit, ze latinske slovo "olim" som nasiel pouzite v slovenskom ekvivalente ako "nekdy" a s vyznamom niekdajsi alebo nebohy. Takze veta Joannes filius olim Paulus filius olim Andreas bola v starej slovencine napisana ako Joanes syn nekdy Paula vnuk nekdy Adreasa a znamenal Jan, syn neboheho Pavla a vnuk neboheho Andreja.
avez
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 16 Okt 2015, 21:13
Predkovia z oblasti: Žiak - Zvolen, Nová Baňa - Schabo, Ľubietová - Wagner, Slovenská Ľupča - Jablonský, Nemecká - Hiray, rod mäsiarov Loderer, rod mlynárov Barták, rod bačov Bielený, Michalík, Dudek - Devínska Nová Ves, Krajčír - Záhorská Bystrica

Ďakujem všetkým pomocníkom ;)
Napísať odpoveď