Preco nie su dostupne niektore matriky na Familysearch?

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak som pri rieseni nedostupnosti, resp. nemoznosti prehliadat niektore zvazky matrik, prisiel na to, v com je u mormonov mnohokrat problem, preco nie su niektore matriky dostupne. Je to vcelku jednoduche. Oni sa stale ohanaju nasou legislativou a 100-rocnou lehotou, co by bolo v poriadku. Len clovek sa cuduje, preco to nie je vzdy tak. Problem je v tom, ze mnohokrat sa na jednom filme nachadzaju viacere farnosti a staci, aby z jednej z nich boli zaznamy z rokov 1900 a neskor, automaticky zrejme oznacuju tento film ako nedostupny. Tympadom obrazky z druhej farnosti sa nedostanu na web, resp. su nedostupne. Budem demonstrovat na mojom priklade, ktory najdete vo vlakne fora familysearch tu: https://www.familysearch.org/learn/foru ... hp?t=14426

Nakolko moja anglictina je uplne chaba /iba so slovnikom, ja som nemcinar:-)/ popisem cely priklad. Matriky rimskokatolickej farnosti Mala Hradna su dostupne z r. 1714-1895 (manzelstva az do 1900). https://www.familysearch.org/search/cat ... %2F1107714

Vsimnite si vsak v katalogu, ze zvazky z druhej polovice 19. storocia su na inom filme, ako ostatne. Je to cislo filmu 2331468, na ktorom je aj reformovana krestanska cirkev Mala Mana (okr. N. Zamky), kde su zaznamy dokonca az z r. 1942: https://www.familysearch.org/search/cat ... %2F1108774

Nuz a mili mormoni automaticky dali na film "restricted" a ja mam po ftakach! Som presvedceny, ze toto bude problem aj inych zaznamov, co som im v odpovedi vo fore uviedol.
ivan1944
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 22:26

Dovoľujem si upozorniť aj na prípady, že v RK matrikách sú zapísaní aj veriaci iných cirkví napr. RK matrika obce Veľka Poloma (Nagy Vezsveres) zapisovala v r. 1777-ca.1810 aj evanelikov z okolitých obcí,kde v tom čase nemali kňaza, takže hľadanie podľa náboženstva nemusí byť vždy rozhodujúce.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

ivan1944 napísal:Dovoľujem si upozorniť aj na prípady, že v RK matrikách sú zapísaní aj veriaci iných cirkví napr. RK matrika obce Veľka Poloma (Nagy Vezsveres) zapisovala v r. 1777-ca.1810 aj evanelikov z okolitých obcí,kde v tom čase nemali kňaza, takže hľadanie podľa náboženstva nemusí byť vždy rozhodujúce.
Moj prispevok bol o technickej nedostupnosti matrik na mormonskych strankach. To, co uvadzate Vy, ma historicke pozadie. Tyka sa celeho Rakusko-Uhorska a vztahuje sa na protireformacne obdobie, ktore sa skoncilo az vydanim tolerancneho patentu Jozefom II. Vacsina evanjelickych matrik preto zacina az po tomto datume (niekde hned, niekde o par rokov neskor). Ale aj potom mala RK cirkev svoj oficialny statny status a minimalne do tolerancneho patentu boli RK matriky tymi "statnymi", kde mali byt zapisovane vsetky konfesie.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Rovnaký problém ako Vy, pán duros, mám aj ja. Potrebujem prezrieť r. kat. farnosť Sokolníky, okres NR, konkrétne je nedostupná matrika narodených (pokrstených) z obdobia 1696-1806 a 1807-1840. Vďaka familysearch, mám smolu, na tom istom filme sú matriky:

Slatina nad Bebravou (1744-1942), r. kat.
Sokolče (1863-1943) e.c.a.v.

Pri mojom kontakte so supportom mi oznámili, že ich technici vytvárajú program, ktorý by mal umožniť publikovať z jednotlivých filmov tie matriky, ktoré zákonu o ochrane osobných údajov nepodliehajú. To mi však oznámili na jar 2012, tak si sami urobte názor na tvorbu tohto programu...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Potrebovala som vyhľadať RK záznamy pre Sokolníky a našla som čiastočne tu pod pravoslávnou cirkvou (1844-1866) https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 , takže záznamy pred r. 1844 a po r. 1866 asi na FS nenájdem, ak sa nemýlim?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mimili napísal:Potrebovala som vyhľadať RK záznamy pre Sokolníky a našla som čiastočne tu pod pravoslávnou cirkvou (1844-1866) https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 , takže záznamy pred r. 1844 a po r. 1866 asi na FS nenájdem, ak sa nemýlim?
V prvom rade je to od 1840. V druhom rade pred r. 1840 su nedostupne len krsty, zvysok je dostupny: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

To ste na tom dobre, mňa skoro porazilo, keď som zistila, že sa do jednej matriky nestanem len preto, lebo obsahuje zoznam farárov do roku 1920 !!
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Nedostupnosť matrík z vyššie uvedeného dôvodu je naozaj mrzutá. :evil: Je asi zbytočné klásť si otázku, prečo digitalizácia napríklad v Čechách funguje, zatiaľ čo tu sa musíme spoliehať takmer výhradne na zahraničné zdroje. :? Ale možno by nebolo zle skúsiť prevádzkovateľov FS častejšie bombardovať požiadavkou na vylepšenie softvéru, ktoré by umožnilo zablokovať iba konkrétne stránky matrík. Možno ak sa na to opýta jeden - dvaja za rok, nepovažujú to za až tak naliehavú vec. Ale ak by im prišli desiatky správ s takouto požiadavkou, že by ohľadom tohto postupovali "friškejšie". :?:
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

Môžem pridať moju skúsenosť z Familysearch službami. Keďže ovládam plynule angličtinu, komunikoval som s nimi pomocou tzv. caseov cez stránku a takisto pomocou online chatu.
Išlo mi o to aby sprístupnili matriku z obce Riečnica. Tá je totiž neprístupná z dôvodu že sa na nej podľa FS nachádzajú krsty až do roku 1996
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
Čo je rozhodne preklep zo strany FS, keďže Riečnica prestala existovať v 80tych rokoch. Kvôli výstavbe priehrady.
Čas od času som skúšal otvoriť na toto case, kde som im podrobne popísal problém a poprosil o sprístupnenie filmu. Tuším dva krát som si písal s niekým cez chat. Myslím, že nie vždy pochopili čo od nich vlastne chcem - záležalo to od toho kto bol na druhej strane. Nakoniec mi dali za pravdu a sľúbili že film odomknú-zverejnia. Keď som sa ich po 2 týždňoch pýtal, prečo to stále nie je dostupné - odpoveď bola že nejaké oddelenie má množstvo prípadov na riešenie, a že moju môžem očakávať najskôr o pol roka :). tak čakám, ale tiež som trochu skeptický.

Takže treba to brať tak že je to služba zadarmo a netreba mať od FS veľké očakávania, už tým že naskenovali matriky spravili slovenskej genealógii veľkú službu-

Asi si teda budem musieť spraviť výlet do Žiliny (ale momentálne genealógia nie je pre mňa až taká priorita :(, bohužiaľ)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja som s nimi zase riešil sčítanie 1869 zo Zemplínskej župy, ktoré je neverejné a to čo tam majú pod Zemplínom zverejnené sú v skutočnosti sčítania z iných žúp. Nie celkom pochopili čo po nich chcem, ani mi veľmi nevysvetlili dôvod. Oni keď raz majú niečo označené ako blokované, tak sa to tak jednoducho nedá zmeniť, lebo to má na starosti niekto úplne iný a nie technici. Asi to musia overovať cez príslušnú pobočku v tej krajine či to neporušuje nejakú dohodu a pod.

Inak to chápem, že sa im to veľmi riešiť nechce, lebo oni majú pre seba prístupné všetko a obyčajný človek sa k tomu vie dostať v tých ich centrách.
Napísať odpoveď