Chyby na Familysearch

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uz davnejsie som chcel zacat davat dokopy chyby, ktore maju mormoni na svojich strankach, dokonca som im v tom ponukol pomoc. Od septembra minuleho roka, kedy sa zdalo, ze sa lady pohnu, nestalo sa tak. Navrhujem preto aspon na tomto mieste zacat skladovat chyby, ktore su na ich strankach.
Struktura ukladania matrik, ako som si vsimol, je (mala by byt) nasledovna:
vierovyznanie - sucasny okres - farnost.
Zaroven hned zacnem prvym, co mi do oka udrelo hned na zaciatku a budem rad, ak doplnite Vase postrehy.
Nespravne:
RK-Bánovce-Malá Hradná
RK-Bánovce-Malé Hoste
RK-Kralupy nad Vltavou-Kamenný Most
RK-Dolnie Vašartice-Lukáčovce

Spravne:
RK-Bánovce nad Bebravou-Malá Hradná
RK-Bánovce nad Bebravou-Malé Hoste
RK-Nové Zámky-Kamenný Most
RK-Nitra-Lukáčovce
Naposledy upravil/-a duros v 26 Jan 2013, 13:58, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Neviem urobit stlpce v tomto editore... medzery sa vytvorit nedaju:-(
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Toto je veľmi užitočný nápad! Pred časom na www.rodokmen.com niekto spomínal, že nejaké matriky Žiaru nad Hronom sú umiestnené pod Želovcami, okres Modrý Kameň, RK.
Náhodou som to znovuobjavil pred týždňom. Farnosť Želovce obsahuje 8 filmov, 6 z nich sú v skutočnosti RK matriky-filmy Žiaru nad Hronom. Ide o tieto filmy:
Krstení: 1764-1864
Krstení: 1764-1864, pokračovanie
Krstení: 1885-1896
Zomrelí: 1777-1864
K,S,Z: 1744-1777
Sobášení: 1777-1895
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Taktiež r. kat. farský úrad Žirany a jeho matrika patria síce pod okres Nitra, v skutočnosti sú na familysearch.org pod Zlatými Moravcami. Ak hľadám matriku, ktorá sa nenachádza v okrese, v ktorom by sa nachádzať mala, používam https://familysearch.org/catalog-search
po zadaní názvu obce, v ktorom sa farský úrad vyskytuje mi to vyhodí informácie o tom okrese, pod ktorým je daná matrika na familysearch.org uložená.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Tych chyb na FS je hodne a roznych... vidno to aj z Vasich prispevkov a to su zatial iba tri a kazdy je trochu o niecom inom... ja by som tiez pridala, ale nepasuje to celkom ani k jednemu z Vas... preto by bolo dobre (kym tych prispevkov bude vela a stanu sa neprehladnymi) pokusit sa najst nejaku formu (tabulkovu?), ktora by viac-menej vedela popisat vsetky moznosti chyb a vedela to pripadne abecedne ukladat...
v mojom pripade ide o chyby v konfesii, ako aj v priradeni k farnostiam....
(Myslite, ze by to niekto vedel? okrem mna... :-( )
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

wera napísal:... preto by bolo dobre (kym tych prispevkov bude vela a stanu sa neprehladnymi) pokusit sa najst nejaku formu (tabulkovu?), ktora by viac-menej vedela popisat vsetky moznosti chyb a vedela to pripadne abecedne ukladat...
v mojom pripade ide o chyby v konfesii, ako aj v priradeni k farnostiam....
(Myslite, ze by to niekto vedel? okrem mna... :-( )
Budete vediet upravovat v tejto tabulke (a bude vobec postacujuca)?
https://docs.google.com/file/d/0BxFBLrU ... 1aaGM/edit
Po nacitani kliknite na Subor - Otvorit pomocou programu - Tabulky Google.

To plati pre kohokolvek, kto pozna tento odkaz. Ja budem tabulku pravidelne aktualizovat u seba lokalne na PC, aby sa tak zachovalo co najviac udajov v pripade, ze to niekto sprzni, vymaze, alebo cojaviemco.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Kým som si predpripravil svoj príspevok, predbehol ma Juraj svojim návrhom ale predsa ho sem pripojím, je trochu odlišný:

Súhlasím s p. Werou a skúsim urobiť dalšiu iteráciu. Mormoni rozdelili, ako vidíme, slovenské matriky podľa konfesií a v rámci konfesie podľa „okresov“. Okres obsahuje farnosti . Vieme dobre, že to delenie na okresy je dosť zvláštne, občas kopíruje aktuálny stav, občas sa vracia k župnému usporiadaniu. Obávam sa, po našich zlých skúsenostiach s pripomienkovaním u Mormonov, že s týmto ich systémom nič neurobíme. Mali by s neho vychádzať, nech je aký je a pri hľadaní farností sa riadiť vždy ich Catalogom. Ten chybový zoznam by mal obsahovať také údaje, ktoré nie sú v korešpondencii s Mormonskym usporiadaním. Navrhujem administratorom nech pod hlavičkou „Odporúčame navštíviť“ vytvoria nový odkaz napr. „Errata u Mormonov“ a za tým odkazom by sa objavila abecedná tabuľka tejto štruktúry:
Názov farnosti, konfesia, popis filmu (ak treba), umiestnenie tej farnosti, t.j.konfesia,okres,farnosť, popis fimu (ak treba)
Príklady z horeuvedených príspevkov:
Kamenný most, RK, xxx, RK, Kralupy, Kamenný most,xxx
Žiar nad Hronom, RK, Krstení: 1764-1864, RK, Modrý Kameň, Želovce, Krstení: 1764-1864
Žirany, RK,xxx,RK, Zlaté Moravce, Žirany,xxx
Nie som si istý, či tento systém postihne všetky možné chyby, berte to ako prvú aproximáciu.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

neviem, ci rozumiem celkom dobre, ale myslim si, ze by bolo dobre brat ohlad aj na Sarmanyovu v casti - spravne - , aby bol nejaky stabilny bod, ktory vzdy podrzi... ta poznamka je fajn, zmestia sa tam aj napr. cisla matrik, ktore mormoni obcas aj udavaju...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tu tabulku od Imricha som pochopil, len mi nie je jasne, co je myslene pod tymto:
Navrhujem administratorom nech pod hlavičkou „Odporúčame navštíviť“ vytvoria nový odkaz napr. „Errata u Mormonov“ a za tým odkazom...

Inak archiv Zamrsk to ma urobene tak, ze ma zoznam vsetkych farnosti a v nom uvedene, ci je zaradene spravne, alebo nespravne a ako to ma byt spravne:
http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... 11/fsi.pdf
Ale to je pre mna nerealizovatelne - nemam tolko casu vypisat vsetky farnosti.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Pod RK matrikami Trenčín, Trenčín sú chybne uvedené nasledovné matriky, ktoré by správne mali byť zaradené takto:

RK Trenčín, farnosť Orechové, *1781 - 1842, Inv.č. 1660
Ev. a. v. Trenčín, farnosť Trenčín * 1783 - 1837 2373
* 1838 - 1850 2374
RK Trenčín, farnosť Orechové * 1876 - 1883 1664
RK Trenčín, farnosť Opatová * 1882 - 1890 1644 (pokr.)
* 1890 - 1895 1645
RK Trenčín, farnosť Orechové * & + 1843 - 1851 1661
1851 - 1863 1662
1664 - 1877 1663
1884 - 1896 1665
RK Trenčín, farnosť Opatová, Cirk. záz.1869 - 1874 1645
RK Trenčín, farnosť Orechové, Birmovaní 1872 1664
1876 1664
1884 1664
1888 1664
Konvertiti 1791 - 1860 1662 ( a ďalších 14 položiek)


:roll: fuha, ale mi to posunulo! :shock:
pavel.gregor
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 26 Jan 2013, 13:42

Neviem to dať do tej tabulky tak to dávam sem. V Rim.Kat. Lučenec - Gregorova Vieska je omyl .Je tam Vieska , Ladomer ,Podhrad . A to má patriť do bud Žiar nad Hronom Alebo Kremnica . Kým som to našiel trvalo :)

Tu je link https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443
Napísať odpoveď