Online databáza-súpis z roku 1715

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Citujem z rpispevku M. Kohutovej - Genealogia a pramene hromadnej povahy (v Prirucke ku genealogickemu vyskumu 1, vyd. SGHS v r. 2004):
"Ani jediny supis v Uhorsku pred jozefinskym scitanim nemal za ciel spisat vsetko obyvatelstvo, ale len pocet hospodarstiev, usadlosti, alebo port ako danoveho zakladu. Ich uzivatelom venovali pozornost iba ako objektom zdanenia. Preto obvykle zapisovali iba hlavy domacnosti, ani nie hlavy rodin, ani ich clenov, dokonca ani len ich pocet. Ked niekedy pocet clenov domacnosti zapisali, nezaznamenali ich vztah k hlave domacnosti."
Ja este dodam, ze tento konkretny supis nemusi obsahovat slobodnikov (libertinov), soltysov a rovnako tak nemusi zachytavat kopanice. Takze ako genealogicky pramen je naozaj len informativny a nemusi znamenat, ze uvedena rodina vtedy v danej obci nezila.
brouck
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 17:52

Tomu celkem rozumim. Slo mi spis o to, kdyby mi mohl nekdo vysvetlit, resp. na tyto soupisy napasovat tehdejsi vesnicky zivot. Jestli tedy tomu dobre rozumim, tehdejsi spolecnost nezila "co dum to rodina"? Ale zdruzovala se do urcitych "hospodarstvi"? A v kazdem tom "hospodarstvi" zilo nekolik rodin? A "hlava" takoveho hospodarstvi pak byla v soupisech? Takze mi jde spis o realny zivot, poradite mi nekdo, prosim. Diky
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zalezi od regionu. Zvacsa sa zdanovalo od porty (brana do sedliackej usadlosti). Vsimnite si, ze na niektorych dedinach su dodnes "za jednou branou" viacere domy kolmo k ceste. Ak ale usadlost obyvala len jedna rodina v jednom dome (alebo viac clenov vo viacerych domoch), tak bola jedna rodina (v tomto zmysle treba chapat aj to, ze tam zilo niekolko generacii napriklad). Ergo na to sa neda jednoznacne odpovedat. Neviem, ci som bol zrozumitelny...
brouck
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 17:52

Srozumitelny jste byl, dekuji. Me se jedna o Novohradskou zupu, okoli Lucence.
Jelikoz jsem z Moravy a mam vic znalosti z tohoto regionu, rad bych pochopil i zivot na tehdejsi madarske strane. Na Morave na vsi byli taktez sedlaci a taktez podruzi (napr bezmajetni pacholci), ale ten pomer nebyl tak markantni, jako jsem narazil tady. Kdy v matrikach je z te doby nekolik desitek rodin (prijmeni) a v tomto soupise jen 10 "majetnych" osob, platicich dane. Takze se snazim pochopit jak to vypadalo na tehdejsi vsi. Jestli se jednalo o deset usedlosti a ostatni byli jen domkari rozeseti po okoli (bez daniciho majetku a pracujici na danych usedlostech) a nebo se jednalo jen o deset obrovskych usedlosti, kde veskera vesnicka populace zila. Ale chapu, ze se to asi neda pausalizovat, ze "jiny kraj jiny mrav".
Napísať odpoveď