Sčítanie z r. 1869

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3252
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
chcel by som Vás upozorniť na zopár zaujímavostí týkajúcich sa súpisu z r. 1869 zverejneného prostredníctvom FS.

1.) Nie všetky obce, z ktorých sa súpis zachoval, sú na internete. Hľadal som obec Havranec, okr. Svidník. V čase súpisu pozostávala z 9-tich domov. Pán, ktorý súpis 1869 digitalizoval si tenký zväzok nevšimol, nezdigitalizoval, a preto sa nenachádza ani na FS a ani v zozname obcí so zachovaným súpisom na http://www.geni.sk/supis-v-roku-1869/
Jediný spôsob ako sa stopercentne uistiť, či sa súpis zachoval je teda zavolať si do archívu.

2.) Existujú aj obce, z ktorých sa súpis zachoval aj FS ho zverejnil, aj tak ho nemusíte nájsť. Príkladom sú dve obce s názvom Nemcovce v prešovskom kraji, ktoré FS spojilo dokopy pod názvom Tapli-Nemetfalu, pričom "Tapli-Nemetfalu" začína na 195-stranovom súpise až od strany 127. Na str. 1 - 126 je uvedený súpis z obce Nemcovce pri Prešove, nazvanej tiež "Kapi-Nemetfalu".
Rozhodol som sa teda kontaktovať FS support - ich odpoveď je vcelku zaujímavá. Oznámia chybu technickým inžinierom a zapíšu ju do ich fóra, kam bádateľov na podobné chyby upozorňujú. Viac sa problémom zaoberať neplánujú...

3.) Možno sa Vám už niekedy stalo, že ste hľadali rodinu, ktorá v danej obci určite žila. Hľadáte a nenájdete...
Musíte si dávať pozor na číslovanie domov - hľadal som predkov, ktorí mali žiť na adrese Tulčík 65. Keď som hľadal presne tento dom, zistil som, že v Tulčíku sú odfotené čísla domov 1-64 a 68- koniec dediny (tuším to je číslo 110). Snáď sa originálny hárok v ŠA v Prešove zachoval.

Verím, že aspoň niekomu to pomôže :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď