Zakladatelia Matice slovenskej 1863-1950

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Menoslov zakladateľov Matice slovenskej z rokov 1863 - 1950. Stovky známych, menej známych i neznámych mien. Iba pripomínam, že zakladateľom bol člen, ktorý sa priamo zúčastnil otvorenia Matice v roku 1863 alebo neskor člen, ktorý raz a navždy vložil členské v nejakej dosť vysokej sume a stal sa tak zakladajúcim členom. Ostatných bežných členov boli stovky, ba tisícky.

http://www.maticaroznava.sk/wp-content/ ... 3-1950.pdf

Možno je medzi nimi aj Váš predok...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Musím vás opraviť: Slovo "zakladajúci" v súvislosti s Maticou Slovenskou neznamená, že sa zúčastnil zakladajúceho zhromaždenia 4.-5.8.1863 v Martine,
ale že MS finančne založil.

Zakladajúci člen MS zaplatil 100 zlatiek na ruku, alebo 120 zlatiek v (najviac) 10tych ročných splátkach po (najmenej) 12 zlatkách.
Riadny člen zaplatil 50 zlatiek na ruku, alebo 60 zlatiek v (najviac) 10tych ročných splátkach po (najmenej) 6 zlatkách.
Ešte existovala aj kategória "ročného" člena, ale to boli len tí martinskí občania, ktorí pri zbierke na MS v rokoch 1862-1863 dali 3 alebo 6 zlatiek, tak ich tam pripísali ako členov na rok.

MS nepotrebovala členov, ale investorov, lebo MS bola vlastne prvá slovenská nebankovka.
Už stanovy zakazovali používať na krytie nákladov členské príspevky, na pokrytie nákladov sa mohol použiť len ZISK ktorý požičiavanie peňazí vytvorilo.

MS požičiavala zásadne len nemaďarónom. Kritériom nemaďarónskosti samozrejme bol vstup do MS.
Na získanie pôžičky sa právnicka osoba musela stať zakladajúcim členom, u fyzickej osoby stačilo stať sa riadnym členom.

Zisk ktorý požičiavanie peňazí vytvoril sa z 2/3 použil na podporu študentov na slovenských gymnáziách,
1/3 išla na vydávanie kníh, obyčajne odborných, u ktorých nebol masový záujem. Tieto mali členovia MS zadarmo.

Okrem toho MS vydávala aj knihy pre masový trh. Tie mali členovia MS za polovičnú cenu.

Ak ste vtedy chceli študovať právo, MS vám celé štúdium preplatila.

Okrem toho je ten zoznam neúplný, lebo tam chýba zakladajúci člen MS číslo 29 Jiří Slota, ktorá ako jedíný matičiar nepísal modernou hattalovskou slovenčinou, ale po česky, aby tak ukázal, že on je nielen členom MS, ale aj členom Matice Českej.

Priebeh zakladaúceho zhromaždenia MS si môžete prečítať v tejto knižke:http://books.google.ch/books?id=7o8fMwE ... edir_esc=y
ktorá sa voľakedy dala aj stiahnúť, teraz už nie.

Ja som si tam našiel 2 strýkov môjho prastarého otca:
-Andrej Brodnianský mladší, ev a.v. učitel v Krupine bol riadnym členom číslo 284 a v MS bol otvorene, lebo ev a.v. farárom v Krupine bol Michal Miloslav Huľuk, v knižke nesprávne uvedený ako Huluk, zakladajúci člen MS číslo 384.
-Michal Fíger, ev a.v. učitel v Sáse bol v MS tajne. Vstúpil ako riadny člen číslo 231, po vyplatení riadneho členského v platbách pokračoval a stal sa zakladajúcim členom, bol členom krupinského jednatelstva.

Ináč zakladajúceho zhromaždenia MS sa zúčastnila len jedíná žena - Marína Hodžová, najstaršia dcéra Michala Miloslava Hodžu,
na neskorších zjazdoch MS ale ženy tvorili tak 1/3 až 1/2 účastníkov.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

vďaka za upresnenie ;)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Letopis MS číslo 1 sa síce už nedá stiahnúť, ale zoznam členov MS bol uverejnený aj v Letopise MS číslo 3-4:
http://books.google.ch/books?id=DplEAAAAcAAJ
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Dokumenty o MS a jej clenoch sa nachadzaju aj na stranke http://www.slovakeana.sk
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

AndyT napísal:Dokumenty o MS a jej clenoch sa nachadzaju aj na stranke http://www.slovakeana.sk
Neviem, ci robim nieco zle, ale mne zobrazuje len titulnu stranu a jednu stranu zvnutra ako ukazku, vot vsjo!
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Mate pravdu, nezobrazuje sa cely obsah. Pisal som im, ze sa to neda zobrazit cele. Pockam na odpoved a dam vediet.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Trosku som sa pohral s ich adresarovou strukturou, ale na serveri nemaju okrem tych dvoch stran ziadny iny obsah tykajuci sa tejto knihy. Takze "chyba neni ve vasem prijimaci".
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

AndyT napísal:Trosku som sa pohral s ich adresarovou strukturou, ale na serveri nemaju okrem tych dvoch stran ziadny iny obsah tykajuci sa tejto knihy. Takze "chyba neni ve vasem prijimaci".
Uff, to ste ma upokojili :-) Neviem, preco potom machruju? :-)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

AndyT napísal:Mate pravdu, nezobrazuje sa cely obsah. Pisal som im, ze sa to neda zobrazit cele. Pockam na odpoved a dam vediet.
Myslite, ze mi odpisali?
Napísať odpoveď