Cesta späť z cudziny

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Už tu bol spomenutý odkaz na stránky, kde možno vyhľadať našich predkov, ktorí emigrovali do cudziny, najčastejšie do USA.
Pozná niekto stránku, kde by som mohla nájsť tých, ktorí sa vrátili späť?
Prípadne, kto mi poradí ako nájsť tých, ktorí boli na návšteve na Slovensku, ale vrátili sa späť do USA?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Mne pomohol ancestry.com, ked odomkol na par dni databazy. Tam som nasiel brata svojho predka, ako sa vratil na nejaku dobu aj s manzelkou na Slovensko. Tu dostali domovske listy a hybaj naspat za velku mlaku.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

K tej prosbe sa pridávam aj ja, mám prastrýka, ktorý šiel trikrát do Ameriky, vrátil sa, ale keďže vraj mal mrchu ženu (rada sa obzerala aj za inými mužmi), tak sa z tretej návštevy Ameriky už nevrátil a nikto nevie kde tam skončil. Poradí nám niekto kde hľadať?

iobagion :idea:
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Skusil by som scitania, registracne karty na WWI, WWII, indexy umrti. V tomto pomoze FS, ale aj ancestry.com
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ja by som len doplnil, že nájsť, že sa niekto vrátil(a nešiel naspäť) nie je až také jednoduché. Odporúčam databázu Ellis Island www.ellisisland.org, kde sú záznamy tých čo prišli do USA loďou a je tam poznačené, či už boli v USA a v ktorých rokoch. Tam je jasné, že na nejakú dobu sa vrátili a znovu išli do USA. Databázy prístavov v Európe(Brémy, Hamburg) sa kvôli vojne často nezachovali.

Keď sa ale vrátili, tak o nich by mali byť záznamy u nás. Najmä sčítanie obyvateľstva.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Moja príbuzná emigrovala v roku 1906. Záznam o tom mám. V Amerike sa vydala. Aj tento záznam mám. V roku 1914 pravdepodobne bola opäť u rodičov na Slovensku, ale s malou 3-ročnou dcérou. Záznam o tom, že toto dievčatko išlo späť do Ameriky mám. Táto dcéra za mlákou mala svoju rodinu, manžela, deti a zostala tam až do smrti. Ale nikde nemôžem nájsť kedy prišla na Slovensko. Avšak ani záznam o tom, že jej matka s ňou na Slovensko prišla, ani s ňou odišla naspäť nemám.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ten záznam, že to dievčatko išlo naspäť je aký? Predpokladám, že až z jej ďalšieho pôsobenia a nie priamo cesty do USA.

V princípe záznamy ciest do USA sú dobre zachované(Ellis Island), ale opačne to už neplatí. Čo som zbežne zisťoval, tak v USA tieto záznamy kto odchádzal zachované nie sú. Jedine v Európe, ale aj to je komplikovanejšie. Niečo sa ale dá nájsť.

Záznamy do UK sú zachované http://search.ancestry.ca/search/db.aspx?dbid=2997
Záznamy Holland-America Line https://familysearch.org/search/collection/1916283 tam je aj opačný smer.
Brémy(málo a aj to vyzerá byť len odchody) http://www.passengerlists.de/
Hamburg(vyzerá, že len odchody) https://familysearch.org/learn/wiki/en/ ... nger_Lists
a ešte niečo možno, ale je to o šťastí.

Jednak tento opačný smer nebol veľmi zaujímavý(nešlo o imigráciu do Európy, tak sa to nearchivovalo), a tiež veľa zničila vojna. Odporúčam skontrolovať sčítanie obyvateľstva 1920 v USA, to by malo to dievčatko 9 rokov, že s kým tam bolo.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Sčítanie z roku 1920 mám. Žila spolu s rodičmi aj súrodencami v USA.
Prílohy
Rosina Janotka.doc
(371.5 KiB) 185 stiahnutí
Napísať odpoveď