sobáš vysťahovalcov v Amerike

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
mariposa
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:13
Predkovia z oblasti: Jašurek, Galus, Makuch, Direr,.....Čadca, Martin, Valča, Krušetnica, Štiavnické Bane

Prosím Vás, je možné nájsť záznam o sobáši v Amerike? Ide o sobáš Ondreja Jašurka nar. 24.4.1880 v Čadci približne v roku 1910 až 1913, ktorý tam vycestoval so svojou prvou ženou zo Slovenska Julianou Kadlubecz nar. 3.1.1886 v Čadci / ona tam zomrela aj s ich synčekom krátko po vylodení,ani tento údaj neviem nájsť /pradedo sa v Amerike oženil s krajankou Slovenkou pochádzajucou tiež z Čadce/, ktorá tam žila spoločne s ostatnými vysťahovalcami,Hadidovou Justínou nar. 17.4.1890 v Čadci, v Amerike sa im spoločne narodili 3 deti s ktorými sa naspäť vrátili na Slovensko a tu mali dalšie deti, ďakujem
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Ja som nejaké sobáše našiel na ancestry.com, ale väčšinou boli z neskoršieho obdobia - 50-te - 60-te roky minulého storočia. Nejaké som našiel aj z prvej polovice 20. storočia, ale asi záleží, kde to bolo, v databáze majú len niekoľko lokalít. Napr. záznamy z Pensylvánie by tam mali byť.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Áno je to možné, ale musíte vedieť štát, kde bývali, kde sa zobrali. Odporúčam ísť úplne od začiatku:
1. nájsť lodný "Passanger list" kedy sa tam prisťahovali, tam by malo byť uvedené, kde mali namierené
2. prehľadať sčítania obyvateľstva "U.S Census" 1910, 1920, 1930, 1940
3. až potom hľadať sobáš "Marriage license", tie sú ale zverejnené rôzne podľa štátov, takže univerzálnu radu neviem dať (čo sa týka Pensylvánie, kde išlo veľa Slovákov, tak svadby zadarmo na Familysearch a úmrtia zadarmo na Ancestry.com, cez postup, ktorý som tu spomínal)
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Našiel som jeho záznam na Ellis Island, akurát majú zblbnutú databázu a v priloženom obrázku sa nenachádza, to už sa tu riešilo, ale bol len neďaleko zábery 340,341, https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:JXRJ-SW1
http://174.143.111.10/cgi-bin/tif2gif.e ... 1.TIF&S=.4
http://174.143.111.10/cgi-bin/tif2gif.e ... 0.TIF&S=.4

Údaje sedia, narodenie 1880, manželka Julia Jasurek v Čadci a išiel za bratom Imrichom do New Jersey. K tomu bratovi sú ešte ďalšie záznamy, vyzerá, že sa tam usadil. Takto zbežne som, ale žiadne ďalšie informácie nenašiel.
mariposa
Člen
Člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 17:13
Predkovia z oblasti: Jašurek, Galus, Makuch, Direr,.....Čadca, Martin, Valča, Krušetnica, Štiavnické Bane

Ďakujem Vám obom za pomoc, je to záznam môjho príbuzného, len neviem nájsť , čo sa vlastne stalo s jeho prvou manželkou Julianou, pretože v Amerike sa zosobášil s krajankou Justínou niekedy v rokoch 1911 až 1920, vrátili sa na Slovensko z Ameriky aj s troma deťmi, brat Imrich tam zostal. Žili v New Jersey. Možno ten sobáš bol tam.Nedarí sa mi túto časť rozlúštiť. :(

Adriana
Napísať odpoveď