"Kartotéka padlých v 1. světové válce"

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Neviem, či si už niekto všimol, že na stránke Vojenského ústredného archívu Praha je sprístupnená kartotéka padlých v 1. svetovej vojne.

http://www.vuapraha.cz/

Dnes už viem, prečo nemohli nájsť môjho padlého predka. Našla som ho v tomto zozname, ale v archívnom zozname má nesprávne napísané meno.

Možno aj niektorému z vás sa podarí niečo podobné.
jane17
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 28 Okt 2012, 23:01

Vážená pani Dari,

veľmi pekne Vám ďakujem za tento link. Aj ja som si tam našla svojho predka, čo som vôbec nedúfala, že sa dostanem k takýmto informáciám. Ešte raz veľká vďaka.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ani ja som neverila svojim očiam, keď som ho tam našla. V minulosti mi ho nedokázali vyhľadať. Dnes už viem prečo. Oplatí sa v zozname prehrabať. Je to podobné, ako na FSV, kde tiež nie sú dobre prepísané mená a iné detaily...

Teší ma jane17, že som Vám pomohla....
Froggg
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 11 Sep 2015, 23:45
Predkovia z oblasti: Žákech - Trenčín; Flak - Čeladince
Bydlisko: Hradec Králové, Josefov
Kontaktovať používateľa:

Zasílám ještě jeden odkaz, který možná někomu pomůže:

http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-p ... ove-valce/

Pro případné prohlížení skenovaných materiálů na http://kramerius.nkp.cz/ je třeba mít nainstalovaný v prohlížeči plugin djvu. Bývá problém s prohlížečem Google Chrome. Soubory je sice možné i stahovat a prohlížet po stáhnutí, ale to už není tak pohodlné.

Pokud zde již ten odkaz je, omlouvám se za duplicitu.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

S nadšením som "prehrabala" zoznam a mala som polovičný úspech. Našla som príbuzného synovcovej manželke, padol 14.08.1814 a je pochovaný na cintoríne v Taliansku (Doberdo), mal 27 rokov a maličkého syna, ktorého nevidel a možno ani nevedel, že sa mu syn narodil. Nenašla som však pradeda, čo ma prekvapilo. Keď som hľadala meno Bodnár, v zozname ich bolo cez 20, keď som hľadala meno Kondáš Ján, boli až dvaja. Jeden bol veľmi mladý, druhý by aj vekom "sedel", keďže pradedo mal cca 38 rokov, len nesedí miesto narodenia (mal by to byť Dargov alebo v okolí Dargova dedina) a mal by zomrieť cca ku koncu vojny, nie na začiatku (aj keď toto je diskutabilné), keďže už pradedo mal "svoje roky" tak ho neposlali hneď na frontu, párkrát prišiel navštíviť svoju rodinu, kým ho poslali na front. Nevie niekto ako by sa dalo meno Kondáš skomoliť? Neverím totiž, že vo vojne zomreli len dvaja Jánovia s menom Kondáš, meno Kondáš je totiž dosť rozšírené meno a meno Ján taktiež, takže v zozname padlých by ich malo byť viac.

iobagion :(
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

iobagion napísal:S nadšením som "prehrabala" zoznam a mala som polovičný úspech... Neverím totiž, že vo vojne zomreli len dvaja Jánovia s menom Kondáš, meno Kondáš je totiž dosť rozšírené meno a meno Ján taktiež, takže v zozname padlých by ich malo byť viac...
Na webovej stránke Vojenského ústredného archívu Praha - http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase v podnadpise "Databáze padlých v 1. sv. válce" je napísané o. i., že práce na databáze pokračujú a v 2. odseku, že predložená databáza si nemôže robiť nárok na to, aby zahŕňala všetkých padlých vo vojne.

Možno je to práve Váš konkrétny prípad, prečo nemôžete vyhľadať Vašich príbuzných.
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

áno, táto databáza nie je úplná.
napríklad z našej obce našlo len dvoch padlých z 20tich
podstatne viac sa dá nájsť na krameriuse, ten ale nie je tak užívateľsky príjemný
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

"Krameriusa" som prehľadala ešte v roku 2012, pričom som našla asi 15 osôb s menom Kondas (jeden Kondis) János resp. Johannus, nie každý má však uvedené informácie, podľa čoho by som dotyčného mohla prehlásiť za pradeda. Sem tam je uvedené "Ungarn", "Zemplén", dátum narodenia (čo môže byť nepresné) a nikde nie je uvedené nič, len verw.. Takže v zozname mám jedného chorého, jeden bol zajatý v Rusku, jeden mŕtvy 1915 a ostatní mali uvedené "zranený". Zaradenie LstInft., Inft., Korp., Gefr.,; regiment HIR, IR,; Nr. 9, 65, 34, 37, 50; Komp. č. 6, 7, 9, 13, 14. Zatiaľ mi to nepomohlo, takže musím počkať na pokračovanie pražského zoznamu.

iobagion :(
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

iobagion napísal:Našla som príbuzného synovcovej manželke, padol 14.08.1814 a je pochovaný na cintoríne v Taliansku (Doberdo),
S tými dátumami úmrtia uvedenými v kartotéke treba byť asi opatrný, mne to príde skôr ako dátum odvedenia, než dátum úmrtia (Taliansko vstúpilo do vojny až v máji 1915). Opravte ma niekto, kto sa vyznáte v kartotéke padlých v 1. sv. vojne, ak sa mýlim.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

mimili napísal:
iobagion napísal:Našla som príbuzného synovcovej manželke, padol 14.08.1814 a je pochovaný na cintoríne v Taliansku (Doberdo),
S tými dátumami úmrtia uvedenými v kartotéke treba byť asi opatrný, mne to príde skôr ako dátum odvedenia, než dátum úmrtia (Taliansko vstúpilo do vojny až v máji 1915). Opravte ma niekto, kto sa vyznáte v kartotéke padlých v 1. sv. vojne, ak sa mýlim.
Je mozne, ze pani sem zle prepisala datum, ale kartoteka padlych je zostavena naozaj zo zaznamov padlych a vacsinou je tam naspodu uvedeny aj odkaz na prislusnu vojensku matriku, napr.: http://vuapraha.cz/sites/default/files/ ... e00001.htm
Ako vidite, je tam aj datum a miesto pohrebu.
Napísať odpoveď