Slovakiana - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Ďakujem. Už som sa k niečomu prepracovala. To, čo tam vidím, je skutočný unikát. Tie čierne machule nemajú žiaden význam.
Ja som tieto hárky mala v rukách v SNA. Nevidím dôvod, prečo sú skryté dátumy narodenia. Dovolím si tvrdiť, že mnohí z nich boli narodení ešte v roku 1852. Je nepravdepodobné, že by boli ešte medzi živými.
Ďalej nerozumiem tomu, prečo sú zakryté obce, v ktorých sa narodili, prípadne z ktorých sa presťahovali, ako aj dátum ich sťahovania.
Takisto nevidím dôvod skrytia rodného priezviska žien. A neviem, či je tajnosťou aj informácia, že vedeli/nevedeli čítať a písať, alebo či boli zamestnaní a kde.
Z toho celého mi vychádza iba jedno vysvetlenie - niekto sa z toho veeeeeeeľmi tešil. Ale bádatelia to určite neboli.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

nechodím cez podrobné vyhľadávanie, rovno na hlavnej stránke v strede do hľadacieho oného napíšem:

sčítací hárok <obec> <okresné mesto>

Keď je priveľa záznamov nájdených, doplním ešte do hľadacieho výrazu aj 1930 alebo 1940, alebo meno ulice alebo číslo domu atď.

A treba aj odznačiť LEN VOĽNÉ.

Takéto zamaľované hárky sú užitočné len na to, že zistíte z toho mená členov rodiny, prípadne ďalších pomocníkov v domácnosti, potvrdíte si, že akí ľudia tam bývali. A viete si zo SNA vypýtať konkrétne hárky, lebo v tom číselnom označení je číslo škatule a hárku. Pošlú vám ich prefotené v obálke za pár eúr a nemusíte do SNA vôbec chodiť, samozrejme obratom to nebude. Trošku blbé je, že fotia čiernobielo bez ohľadu na farebné poznámky, ale zatiaľ som vylúštil. ph
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Nemôžem si pomôcť, ale stále budem tvrdiť, že takéto čierne machule sú tam zbytočné. Stačilo zakryť dátum narodenia a vierovyznanie. Všetky ostatné záznamy nie sú žiadnym tajomstvom.
Ja som tieto hárky videla ešte predtým, než sa začalo hovoriť o ich naskenovaní. A môžem Vám povedať, že veľmi mi pomohli. Nie každý môže absolvovať návštevu SNA, či z toho, čo je zverejnené na internete správne zaradiť osoby do svojho rodokmeňa.
Povedzte mi, čo je tajné napr. na zverejnení miesta narodenia? Čo je tajné na tom, že niekto bol sedliakom, alebo sluhom na statku?
Nevidím v tom nič zlé.
Možno by stálo za pokus osloviť príslušnú inštitúciu, aby zmenila názor a odtajnila tieto údaje. Hádam sa nájde medzi nimi niekto rozumný, ktorý uzná, že v prípade naskenovaných sčítacích hárkov sme celej Európe iba na smiech.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Zakony toto upravujuce nie su dostatocne jednoznacne, aby kazdy uradnik vedel presne co moze a co nemoze, takze casto radsej nemoze nez moze, aby nemal problem alebo pracu navyse. Cest vynimkam.

Archivny zakon 395/2002 hovori v paragrafe 13 o obmedzeni pristupu nasledovne veci (vybral som len asi najzaujimavejsie):

(2) Archív obmedzí prístup k archívnym dokumentom, ak
b) by tým mohli byť ohrozené práva a právom chránené záujmy žijúcich osôb,23).

Cize napriklad § 11 Obcianskeho zakonnika:
Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.
toto sa teda tyka sice prvoplanovo zijucich osob, ale je len vecou sikovneho pravnickeho vykladu, do akej miery informacie zo scitacich harkov uz zosnulych osob ohrozuju zaujmy zijucich osob, pripadne odtajnuju podrobnosti sukromia, napriklad neziaduce rodinne vazby verejne znamych ludi. Archiv ani nebude individualne skumat, ci uvedene osoby su zive alebo nie, hoci ako institucia ministerstva vnutra moze mat jednoduchy pristup k registru obyvatelstva (lebo mu to zakon neuklada).

(5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon25) alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak, alebo
b) po predložení písomného súhlasu s osvedčeným26) podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu, alebo blízkej osoby, ak táto fyzická osoba už nežije.


cize podla pismena a/ scitacie harky 1930-1940 s osobnymi udajmi podliehaju este 90rocnej ochrane a hotovo. Zaciernit len osobne udaje (ktorych definicia sa tiez furt meni, zachvilu aj telefonne cislo a email budu za osobny udaj povazovane, standardizuje sa to teraz cez EU nariadenie GDPR a len uvidime, ako si to nase urady implementuju) je nadpraca, lebo je jednoduchsie zaciernit celu cast harkov, v ktorej mozu byt osobne udaje.

bod b/ je ale celkom uzitocny, lebo ak ziskame papier od priameho pribuzneho, tak nam archiv tieto udaje ma poskytnut ako pribuznemu.

PH
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Z mojej osobnej skúsenosti Vám môžem povedať, že mi nechceli prefotiť sčítací hárok, na ktorom som bola osobne aj s rodičmi.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

No s uradmi treba jednat korektne, ale je uzitocne byt pripraveny na ich svojvolne vyklady uz len tym, ze si pozriete par paragrafov, ktore s danou vecou suvisia a ked ich spomeniete v pisomnej ci osobnej ziadosti, ze ziadate nieco podla tohoto pragrafu/odseku/pismena, tak sice vzdy vas moze este na niecom nachytat, lebo netusime nejaky iny zakon, ale obvykle to zabera.

V tomto pripade si nemyslim, ze mali pravo odmietnut vam fotit vlastny harok, lebo napriklad v § 13 je velmi pekny bod c:

§ 13 Obmedzenie prístupu
(6) Prístup k archívnym dokumentom nemožno obmedziť
a) ich pôvodcovi, jeho právnemu nástupcovi a vlastníkovi archívnych dokumentov,
b) štátnym orgánom, obci, samosprávnemu kraju, iným právnickým osobám a fyzickým osobám v súvislosti s ich činnosťou podľa osobitných predpisov,27)
c) žiadateľovi, ktorého sa týkajú údaje obsiahnuté v archívnych dokumentoch,
d) ak nejde o obmedzenie prístupu z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) až c) a e) a v odseku 3 alebo ak pred vyraďovacím konaním nebol prístup obmedzený.

v bode d sa spomina odsek 2 pismeno a az c a e, ale pokial ide o harok, na ktorom je len vasa rodina, temu ohrozene zaujmy zijucich osob by museli nejako dost dobre odovodnit.

(2) Archív obmedzí prístup k archívnym dokumentom, ak
a) by tým mohla byť ohrozená bezpečnosť štátu, jeho obrana, zahraničné, politické, hospodárske alebo finančné záujmy, alebo ak to vyplýva z medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, alebo zo záväzkov vyplývajúcich z jej členstva v medzinárodných organizáciách,
b) by tým mohli byť ohrozené práva a právom chránené záujmy žijúcich osôb,23)
c) by tým mohlo dôjsť k ich poškodeniu alebo možnosti ich poškodenia,
e) žiadateľ hrubo porušil bádateľský poriadok archívu.

Samozrejme za prefotenie si mozu uctovat nejake poplatky §12 ods 8.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-395#p12
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Dajú sa vám zobraziť obrázky na stránke slovakiana? Mne vypíše "Pre tento kultúrny objekt sa nepodarilo vytvoriť náhľad". Mám tento problém od včera a neviem, či je chyba len u mňa, alebo to proste nefunguje, čo pri tejto vydarenej stránke za veľké peniaze zdá sa celkom bežné.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

dale92 napísal: 26 Nov 2017, 18:56 Dajú sa vám zobraziť obrázky na stránke slovakiana? Mne vypíše "Pre tento kultúrny objekt sa nepodarilo vytvoriť náhľad". Mám tento problém od včera a neviem, či je chyba len u mňa, alebo to proste nefunguje, čo pri tejto vydarenej stránke za veľké peniaze zdá sa celkom bežné.
Chyba není ve Vašem přijímači :-)
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

To nie je reálna technická chyba, to je len to, že sa tvária, že nejaké položky naskenovali, ale tie záznamy žiadny grafický obsah reálne nemajú a píšu takúto múdru chybu. Teda aspoň tie záznamy, čo som narýchlo pozrel, mi rovnako fungujú/nefungujú ako v minulosti.

V normálnom informačnom systéme výskyt takejto chyby produkuje nejaký log/alert, ktorý aj niekto pozerá a na základe sa niečo udeje. Ale na takéto detaily už zjavne nezostalo. Keď som takúto chybu videl prvý raz, dokonca som im v naivnej viere aj písal.... ph.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

harmi1930 napísal: 27 Nov 2017, 20:40 To nie je reálna technická chyba, to je len to, že sa tvária, že nejaké položky naskenovali, ale tie záznamy žiadny grafický obsah reálne nemajú a píšu takúto múdru chybu.
Su obrazky, ktore sa v minulosti zobrazili a teraz nie. Dokonca ich nahlad je k dispozicii a po kliknuti nan sa zabrazi len spominana hlaska...
Napísať odpoveď