Slovakiana - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Jaro
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 16:51
Predkovia z oblasti: Zoberaam sa rodmi Suško,Hnatko,Sopira z oblasti Medzilaborce,Vydraň,Kalinov,Sucha 18-20.storočie.
Bydlisko: Bratislava

Toto mohol vytvoriť a ešte aj uviesť akože do života len d e b i l !!!
S pozdravom
Jaroslav Suško
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

nie je to príliš profesionálne prevedené..no to môže mať aj svoju výhodu
nenašiel by sa nejaký šikovný ITčkár, čo by sa pozrel na
- možnosť stiahnuť obrázky v balíkoch (podobne ako z FS)
- ideálne bez toho čierneho rámčeka
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

michalR napísal:...
nenašiel by sa nejaký šikovný ITčkár, čo by sa pozrel na
- možnosť stiahnuť obrázky v balíkoch (podobne ako z FS)
- ideálne bez toho čierneho rámčeka
Tu druhu podmienku nezvladne ani McGyver :-) To, co ukazuju vo filmoch, ze dokazu z nicoho urobit vsetko, je hlupost. Ak raz je niekde nacapena cierna farba cez obrazok v digitalnej podobe, odstranit sa neda. Oni vsak maju ten isty snimok bez ciernej farby, ale ulozeny niekde inde, iste nie na portali.
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Ale vážne, to je ako nejaký nevydarený žart? Ja napríklad potrebujem Krásnu nad Hornádom. Zadám Košice, všetko je tam haky-baky pomixované ale aj keď sa poprehrabujem v tých okresných obciach a nájdem nejaký sčítací hárok z Krásnej n/H., ako nadviažem na ďalšie hárky z danej obce? To mám ako prejsť všetky tie obce a po sto rokoch (ak vôbec) sa cez ne dopátrať ku konkrétnej domácnosti ktorú hľadám???

Čo sa týka toho začiernenia hárkov, to je čo za sprostosť? Akú logiku má na internete začierňovať osobné údaje, keď si ich človek v archíve na origináloch môže i tak prezrieť?...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Richard napísal:Majú aj facebook:

https://www.facebook.com/slovakiana/

Ja som im tam už napísal.
Dobrý deň,

tím Slovakiana odpovedal na Facebook-u p. Richardovi na jeho položené otázky:

"Ako sa efektívne dopátram ku konkrétnej obci? Ako zistím, že bola zdigitalizovaná?"

Odpoveď:

"Dobrý deň,
vyhľadávanie funguje zatiaľ tak, že po zadaní vyhľadávaného objektu "sčítací hárok + názov obce" môžete vyhľadávanie upresniť obdobím v rozšírenom vyhľadávaní (vľavo hore), kam vo vašom prípade vložíte rozmedzie od 1930 do 1940. Je možné, že ešte v tejto fáze nenájdete hľadaný materiál, nakoľko na portál priebežne pribúdajú nové zdigitalizované objekty postupne. Práve pri sčítacích hárkoch žiaľ nie je možné zverejniť ich v celom rozsahu, pretože sú v nich z dôvodu ochrany osobných údajov začiernené neprístupné časti. Ak chcete skúmať celý sčítací hárok v plnom rozsahu, nateraz je možné získať ho len priamo v Slovenskom národnom archíve. S pozdravom, tím Slovakiana"

Pán Richard,
Vašimi otázkami a následnou odpoveďou od tímu Slovakiana ste pomohli mne aj ostatným užívateľom na tomto fóre, za čo Vám srdečne ďakujem! :)

Zatiaľ ostávam v pozícií, čakajte, ste v poradí. :D
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ich návod ale nefunguje, čo som spochybnil v ďalšom komentári. Na ten ešte neodpovedali.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Nemohol by k tomu Genealogický inštitút Slovenska prípadne v spolupráci so Slovenskou genealogicko-heraldickou spoločnosťou zaujať nejaké „oficiálne“ stanovisko a rozposlať ho na všetky možné maily, ktoré s tým súvisia? Ja sa nedokážem zmieriť s tým, že tu máme po rokoch niečo digitalizované a keď v tom chcem vyhľadať, tak mi vyhodí (aj po zadaní užšieho intervalu) niekoľko tisíc hárkov (napr. „prešov + SNA + text“ = 23 112) Načo to je dobré? Pre koho?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Slovenské archívy treba zreformovať "od podlahy" zrušením "komunistického" zákona o dostupnosti až po 100 rokoch.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:Slovenské archívy treba zreformovať "od podlahy" zrušením "komunistického" zákona o dostupnosti až po 100 rokoch.
Zakon o ochrane osobnych udajov nie je komunisticky.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ten návod je v podstate rovnaký ako som sem písal, ale absolútne nepoužiteľný.
1. Tá obec v názve toho hárku označuje okres a nie obec. To si akosi nevšimli.
2. Majú bordel v tých rokoch, jednoducho je veľa hárkov, ktoré sú zle označené a majú rôzne prehodené roky 1930,1940 na 1903,1920 a podobne. Veď si to skúste vyfiltrovať. To som zvedavý kedy, ak vôbec opravia.

Čo sa týka tých 100 rokov, tak zákon o archívoch hovorí: § 13 (5) Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný
a) po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu, ak osobitný zákon alebo medzinárodná zmluva neustanovuje inak, alebo

Takže ako som tu už dávnejšie písal očakávam plné zverejnenie najskôr v roku 2020, to sú 4 roky čo je zachvíľu. Inak je pravda, že napríklad v USA budú v 2020 práve zverejňovať sčítanie 1950, ale ich sčítania obsahujú menej citlivé údaje.

Nakoniec môžeme byť radi, že sa tieto sčítania vôbec zachovali, lebo v takom Maďarsku ich práve kvôli osobným údajom už od roku 1889 ničili a prakticky nemajú zachované nič.
Napísať odpoveď