Slovakiana - sčítacie hárky

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Tak včera spustili Slovakianu, kde je zverejnená veľká časť výsledku digitalizácie vrátane sčítacích hárkov. http://www.slovakiana.sk
Je tam možnosť registrácie po ktorej by mali byť k dispozícií ďalšie služby, ale bližšie som to neskúmal.

Nechcem to tu veľmi kritizovať, ale keď už je to skoro celé začiernené, tak aspoň prístup by mohol byť k tomu cez normálne vyhľadávanie. Ale keď som zistil, že to mesto v názve hárku je okres a nie samotná obec, tak som neveril vlastným očiam...(tá obec, alebo škatula z archívu je asi zakódovaná v tých číslach, ale to mi veľmi nepomôže). Nejaké ďaľšie metadáta radšej nespomínam.

Doplním, že ani roky poriadne nesedia, lebo niektoré hárky z roku 1940 označili rokom 1920, alebo rok 1930 zamenili za rok 1903.
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000950097b

Vzor hárku z obce Poniky, okres Banská Bystrica z roku 1940 označený 1920 je tu
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000095903b

Takže na prvý pohľad k tomu len toľko, že pre genealógiu mi to príde skoro nepoužiteľné a dúfam, že v archíve sa k tomu ešte bude dať dostať, ak nie fyzicky, tak aspoň k plnohodnotnej digitálnej kópií.
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Cakal som aj ja na toto spustenie a poviem, ze som si dopredu nerobil nadeje ohladne tych scitacich harkov je to tak ako sa dalo predpokladat, ze osobne udaje budu zaciernene. A ked pozeram na ten zverejneny stav, nema absolutne vyznam sa s tym vobec na tomto portaly zaoberat. Vobec to nemuseli zverejnovat.
Ocakavanie velke som nemal ale poviem Vam, ze som teda poriadne sklamany.
Moja prva skusenost s uz len so samotnou registraciou a prihlasenim je katastrofa. Registracia neviem ci vobec prebehla, lebo na treti pokus mi stale zobrazovalo chybne hlasenie o nespravnom tvare hesla a ked som to na opat isiel zopakovat tak uz nebola mozna registracia lebo dany uzivatel existuje. Tak som skusil sa prihlasit, prihlasacie meno, heslo OK ale samozrejme ako duhy krok to vyzaduje emailovy overovaci kod, na ktory niekolko hodin marne cakam, preposlal som si teda niekolko dalsich overovacich kodov ale asi sa nedockam. Pozeram ze ani nejaka technicka podpora tam nie je uvedena.

Nehovoriac o tom, ze prakticky kazdy druhy objekt (akykolvek, nie len scitacie harky), na ktory som klikol sa nedal zobrazit nahlad, velmi milo ma to informovalo: Pre tento kulturny objekt sa nepodarilo vytvorit nahlad, pritom autorske prava boli volne bez obmedzeni. Naozaj v tomto stadiu zverejnenia je to priserne uzivatelsky spracovane, mam taky pocit ze to vobec nie je vyladene a otestovane.
A to co tu pise David s tym vyhladavanim je absolutna ceresnicka na torte.
Jednoducho na Ministerstve kultury naplnili nejaky projekt, na ktory ziskali grant a co tam potom, ze po ich vyledku prace sa niekto zaujima.

Ach jaj, hold take slovenske, niekedy cloveka zamrzi, ze doslo k rozdelenie CSFR a nemozeme byt vsetci Cesi ze? :D :D :D :D :D
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ja som sa nedokázal preklikať ani k tomu sčítaniu. Netuším, aká je tam cesta, strom... Nemáte chuť im napísať e-mail? Zaujímalo by ma, čo odpovedia.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Richard napísal:Ja som sa nedokázal preklikať ani k tomu sčítaniu. Netuším, aká je tam cesta, strom... Nemáte chuť im napísať e-mail? Zaujímalo by ma, čo odpovedia.
Ani mne sa to nepodarilo. A nebudeme určite iba my dvaja... :lol:

A to začiernenie? No nie je to úžasné? Čakali sme rok a výsledok je perfektný. :x Škoda bolo vyhodiť peniaze za digitalizáciu...
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Tak vám skúsim napísať návod, ako sa asi najjednoduchšie k tomu dostať.

1. do vyhľadávacieho pola napíšete názov okresu
2. rozšírené vyhľadávanie
3. inštitúcie, vybrať SNA, pridať inštitúciu
4. kategórie, vybrať Text, pridať kategóriu
5. spôsob zobrazenia -> textový zoznam
6. zoradiť podľa -> abecedne

A potom už len metódou pokus-omyl, skúsiť nájsť vašu obec, zdá sa mi, že aj to poradie obcí (tie čísla), sú usporiadané trochu abecedne.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ďakujeme, ale toto nie je riešenie. Ja som za to, aby sme im všetci napísali, že to majú na nič. Ja napíšem. Tento chaos treba stopnúť ešte v zárodku a nie len naň ďalej nabaľovať ďalšie dokumenty...
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

S tym sa neda pracovat. To je strasne. Okrem ineho aj na toto minuli tu miliardu eur o ktorej sa hovori tu:
http://www.slovensko.wtf
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Na konferencii SGHS tvrdili, ze to bude mat lepsi vyhladavaci algoritmus, ako na archivnom vademecum. No potespanboh, ak je toto lepsie!
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Podľa mňa to zverejnili predčasne, chceli to asi pôvodne zverejniť 1. apríla v rámci recesie!
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Majú aj facebook:

https://www.facebook.com/slovakiana/

Ja som im tam už napísal.
Napísať odpoveď