Strana 1 z 13

Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 01:48
od užívateľa david
Tak včera spustili Slovakianu, kde je zverejnená veľká časť výsledku digitalizácie vrátane sčítacích hárkov. http://www.slovakiana.sk
Je tam možnosť registrácie po ktorej by mali byť k dispozícií ďalšie služby, ale bližšie som to neskúmal.

Nechcem to tu veľmi kritizovať, ale keď už je to skoro celé začiernené, tak aspoň prístup by mohol byť k tomu cez normálne vyhľadávanie. Ale keď som zistil, že to mesto v názve hárku je okres a nie samotná obec, tak som neveril vlastným očiam...(tá obec, alebo škatula z archívu je asi zakódovaná v tých číslach, ale to mi veľmi nepomôže). Nejaké ďaľšie metadáta radšej nespomínam.

Doplním, že ani roky poriadne nesedia, lebo niektoré hárky z roku 1940 označili rokom 1920, alebo rok 1930 zamenili za rok 1903.
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000950097b

Vzor hárku z obce Poniky, okres Banská Bystrica z roku 1940 označený 1920 je tu
https://www.slovakiana.sk/kulturne-obje ... 000095903b

Takže na prvý pohľad k tomu len toľko, že pre genealógiu mi to príde skoro nepoužiteľné a dúfam, že v archíve sa k tomu ešte bude dať dostať, ak nie fyzicky, tak aspoň k plnohodnotnej digitálnej kópií.

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 11:17
od užívateľa ludolf
Cakal som aj ja na toto spustenie a poviem, ze som si dopredu nerobil nadeje ohladne tych scitacich harkov je to tak ako sa dalo predpokladat, ze osobne udaje budu zaciernene. A ked pozeram na ten zverejneny stav, nema absolutne vyznam sa s tym vobec na tomto portaly zaoberat. Vobec to nemuseli zverejnovat.
Ocakavanie velke som nemal ale poviem Vam, ze som teda poriadne sklamany.
Moja prva skusenost s uz len so samotnou registraciou a prihlasenim je katastrofa. Registracia neviem ci vobec prebehla, lebo na treti pokus mi stale zobrazovalo chybne hlasenie o nespravnom tvare hesla a ked som to na opat isiel zopakovat tak uz nebola mozna registracia lebo dany uzivatel existuje. Tak som skusil sa prihlasit, prihlasacie meno, heslo OK ale samozrejme ako duhy krok to vyzaduje emailovy overovaci kod, na ktory niekolko hodin marne cakam, preposlal som si teda niekolko dalsich overovacich kodov ale asi sa nedockam. Pozeram ze ani nejaka technicka podpora tam nie je uvedena.

Nehovoriac o tom, ze prakticky kazdy druhy objekt (akykolvek, nie len scitacie harky), na ktory som klikol sa nedal zobrazit nahlad, velmi milo ma to informovalo: Pre tento kulturny objekt sa nepodarilo vytvorit nahlad, pritom autorske prava boli volne bez obmedzeni. Naozaj v tomto stadiu zverejnenia je to priserne uzivatelsky spracovane, mam taky pocit ze to vobec nie je vyladene a otestovane.
A to co tu pise David s tym vyhladavanim je absolutna ceresnicka na torte.
Jednoducho na Ministerstve kultury naplnili nejaky projekt, na ktory ziskali grant a co tam potom, ze po ich vyledku prace sa niekto zaujima.

Ach jaj, hold take slovenske, niekedy cloveka zamrzi, ze doslo k rozdelenie CSFR a nemozeme byt vsetci Cesi ze? :D :D :D :D :D

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 11:31
od užívateľa Richard
Ja som sa nedokázal preklikať ani k tomu sčítaniu. Netuším, aká je tam cesta, strom... Nemáte chuť im napísať e-mail? Zaujímalo by ma, čo odpovedia.

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 14:03
od užívateľa Dari
Richard napísal:Ja som sa nedokázal preklikať ani k tomu sčítaniu. Netuším, aká je tam cesta, strom... Nemáte chuť im napísať e-mail? Zaujímalo by ma, čo odpovedia.
Ani mne sa to nepodarilo. A nebudeme určite iba my dvaja... :lol:

A to začiernenie? No nie je to úžasné? Čakali sme rok a výsledok je perfektný. :x Škoda bolo vyhodiť peniaze za digitalizáciu...

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 15:54
od užívateľa david
Tak vám skúsim napísať návod, ako sa asi najjednoduchšie k tomu dostať.

1. do vyhľadávacieho pola napíšete názov okresu
2. rozšírené vyhľadávanie
3. inštitúcie, vybrať SNA, pridať inštitúciu
4. kategórie, vybrať Text, pridať kategóriu
5. spôsob zobrazenia -> textový zoznam
6. zoradiť podľa -> abecedne

A potom už len metódou pokus-omyl, skúsiť nájsť vašu obec, zdá sa mi, že aj to poradie obcí (tie čísla), sú usporiadané trochu abecedne.

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 17:19
od užívateľa Richard
Ďakujeme, ale toto nie je riešenie. Ja som za to, aby sme im všetci napísali, že to majú na nič. Ja napíšem. Tento chaos treba stopnúť ešte v zárodku a nie len naň ďalej nabaľovať ďalšie dokumenty...

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 17:21
od užívateľa homer
S tym sa neda pracovat. To je strasne. Okrem ineho aj na toto minuli tu miliardu eur o ktorej sa hovori tu:
http://www.slovensko.wtf

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 18:08
od užívateľa duros
Na konferencii SGHS tvrdili, ze to bude mat lepsi vyhladavaci algoritmus, ako na archivnom vademecum. No potespanboh, ak je toto lepsie!

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 29 Nov 2015, 20:56
od užívateľa Siplak1987
Podľa mňa to zverejnili predčasne, chceli to asi pôvodne zverejniť 1. apríla v rámci recesie!

Re: Slovakiana - sčítacie hárky

Napísané: 30 Nov 2015, 15:22
od užívateľa Richard
Majú aj facebook:

https://www.facebook.com/slovakiana/

Ja som im tam už napísal.