Urbáre z čias Uhorska

Tipy na online databázy užitočné pri genealogickom pátraní.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
na nasledujúcom linku http://hungaricana.hu/hu/ si môžete vyhľadať tereziánske urbáre z obce, v ktorej Vaši predkovia žili. Ako som sa dozvedel, ak pod vyhľadávacím oknom kliknete na Teljes adatabázisban a označíte možnosť Leveltár (Urbáriumok és Összeírások a do vyhľadávacieho poľa napíšete názov Vami skúmanej obce, môžete nájsť rôzne súpisy z danej obce, ktoré sa v Maďarskom krajinskom archíve zachovali. Osobne som zatiaľ skúmal urbáre z obcí v okrese Prešov a našiel som tam mimoriadne zaujímavé kúsky zo 17. a 18. storočia, pričom som tam našiel aj menné zoznamy roľníkov, vďaka ktorým som bol schopný posunúť najstaršie známe údaje o príbuzných ešte viac do minulosti. Snáď to niekomu pomôže :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Zdravim Patricius95.

Ďakujem za nový, nielen genealogický zdroj :)
Mal by som na vás dve otázky ak môžem:

1. Možno zle hľadám - chcel som nájsť urbár pred r.1769 obce Obyce /Ebedecz/, ktorá patrila opátstvu v Hronskom Beňadiku -žiaľ nedarí sa mi :( Neviete poradiť či sa dajú nájsť urbáre obcí patriacich pod Ostrihomskú arcidiecézu, resp spomenuté opátstvo ?

2. Akým spôsobom sa tie scany dajú stiahnuť , resp. skopírovať ?

Ďakujem za ochotu

Martin
Martustus : martustus@azet.sk
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
jednotlivé urbáre z danej stránky som skúmal, avšak tie, ktoré som našiel, boli sekulárneho, nie cirkevného charakteru. To je zrejme dôvod, prečo nemôžete nájsť Vami spomínané urbáre. Tu máte anglický popis zbierky:
http://archives.hungaricana.hu/en/urbarium/
V súčasnej dobe nevieme z danej stránky sťahovať žiadne materiály (s výnimkou klasickej metódy PrintScreen - skopírovanie do bitmapy), možno keby sa na to pozrel nejaký fanúšik IT, vedel by nám poradiť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Ďakujem pekne za odpoveď
Martustus : martustus@azet.sk
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Dobrý deň.

Mal by som ešte pár otázok.

V urbáre obce Keresztwr
http://archives.hungaricana.hu/hu/urbar ... 6396%2C160
- pri lúkach okrem stĺpca počtu cub./cubulus/je aj stĺpec , ktorý čítam ako Frusta /kusy ?/ napr. Agri- frusta 7, cubulus 18.
Môžem to chápať ako 7 políčok s celkovým výsevom 18 meríc ?
Vedľa stĺpca pecora /dobytok / čítam stĺpec Vaces,ch ? at alia. Neviete čo označuje ? Ďalší stĺpec je ovce a kozy a posledné tri neviem preložiť. Vedeli by ste mi pomôcť ?

Ďakujem pekne
Martustus : martustus@azet.sk
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
v texte týkajúcom sa lúk sa uvádzajú dve mierky: Frusta (z lat. kúsok), ktorú neviem kvantifikovať a Currus (z lat. voz [sena]), ktorý by mal predstavovať 25 árov lúk podľa textu: http://www.geni.sk/supis-danovnikov-v-rok-1715/
Stĺpce, ktoré neviete prečítať, sú: Vaccae et alia, teda kravy a iné (voly, jalovice), ďalej Sabelici (tento pojem neviem preložiť), Apum alvearia (včelie úle) a Lebetes (kotly).
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď