Prečo dokumenty na Hungaricana.hu nemajú v Maďarskom nár. archíve

Praktické skúsenosti z archívov.
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Ak máte niekto skúsenosti s prepojením databázy Hungaricana s Magyar Nemzeti Levéltár, prosím Vás o vysvetlenie.
Na stránke hungaricana.hu mi vo vyhľadávaní našlo 5 záznamov, ktoré ma zaujímali. Pre predstavu uvádzam obsah jedného záznamu:
Name Páriz-Pápay
Type lllésy-gyűjtemény
Issuer of charter 1649;
Serial number 1p528
Identifier HU MNL OL A 130 - Illésy - 1p - 0528

Vzal som teda 5 identifikátorov z vyhľadávania a napísal e-mail do Maďarského národného archívu. Prekvapivo mi však odpísali, že z identifikátorov, ktoré som uviedol len jeden označuje skutočný archívny materiál (dokonca išlo o 2 archívne dokumenty schované pod jedným identifikátorom). K ostatným 4 identifikátorom napísali že neoznačujú žiadny archívny materiál. Tak som im napísal že ak sa dokumenty nenachádzajú u nich, či mi vedia povedať v ktorom archíve by mohli byť. Ale zase odpovedali neurčito a neobjasnili prečo v databáze Hungarica je na dokument odkaz a prečo ho oni nemajú alebo aspoň nevedia kde by dokument mohol byť.
Stalo sa Vám už niečo podobné?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V krátkosti, s odpustením, bordel v tíme! A mám osobnú skúsenosť, že podobné sa vyskytuje aj v našich archívoch. V jednom z nich som podľa inventára požiadal o nejaké archiválie, ktoré mali buď potvrdiť alebo vyvrátiť jeden genealogický výskum. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi po dlhej chvíli prišli oznámiť, že - to nemajú! A netušia, kde to je! Vraj keď prídem nabudúce, aby som skúsil. Nabudúce netušili ešte stále, kde to je...domnievam sa, že to dostalo nohy a už to nikto v archíve neuvidí.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ja mam skusenost len so slovenskymi archivmi. Mam zaujem o zaznamy zo scitania ludu medzi rokmi 1900-1930 pre jednu obec na Orave, viem aj cislo domu a priblizne zlozenie domacnosti - chcem si len overit moje dohady. Kontaktoval som archiv v Bytci, kde mi bolo povedane, ze maju scitanie ludu od roku 1950. V SNA BA mi povedali, ze maju najstarsie scitanie ludu z roku 1930 a teda roky 1900, 1910 a 1920 by som mal hladat v Budapesti. Pani si vsak nebola ista, tak som konkretizoval ziadost e-mailom, teraz cakam na odpoved.
Napísať odpoveď