V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

Pátranie na katastrálnom úrade

Anina
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka,Orava,Liptov,Záhorie

Re: Pátranie na katastrálnom úrade

Príspevok od užívateľa Anina » 16 Mar 2020, 11:11

Aj ja sa snažím zmapovať staré Veselé. Oslovila som archív geodézie a kartografie v BA a tam mi vyčíslili materiál Veselého, v prípade poslania na skoro 2900 Eur. A vlastne ani neviem, čo by som potrebovala. Budem rada, ak sa kolegovia podelia s nami o svoje skúsenosti z archívov. Kde a čo hľadať.
Ešte dodám, že v BA nemajú každú obec. Napr. Orav. Jasenicu.

Bobo2
Nováčik
Nováčik
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 08:10
Predkovia z oblasti: Ilenin, Lukacsik, Margecanszky, Sikora, Košice-Kavečany

Príspevok od užívateľa Bobo2 » 16 Mar 2020, 11:28

to Anina: pokiaľ sa dobre pamätám, 10 eur/transformovaný (v súradnicovom systéme S-JTSK) mapový list (u nás 3 mapové listy tvoria zastavané územie obce)

https://www.geoportal.sk/sk/archiv/archiv.html

https://www.geoportal.sk/sk/archiv/na-stiahnutie/

...skúste zalistovať v archívnych zbierkach...vyhľadávanie nie je veľmi príjemné...ale sú tam zaujímavé kúsky...a je tam toho asi aj viac ako v zozname uvádzajú... :D

:D ...ale skutočne začnite najprv v príslušnom štátnom archíve v urbárskych spisoch k vašej obci...Nemyslím si, že z pohľadu genealógie by bolo potrebné mať doma kompletnú pozemkovú knihu vašej obce...jednotlivé genealogické pátrania môžu, ale nemusia mať aj "majetkovú koncovku"...tá sa potom s právnym nástupcom "hľadaného" dá vo vzťahu k Správe katastra riešiť... :)

v prílohe transformovaný raster z r. 1868 (kompatibilný so sčítaním 1870) prekrytý s aktuálnou pozemkovou mapou (približne ten výrez ako v predchádzajúcej prílohe z r. 1853)
U nás zaujímavosť v tom, že obec bola pravdepodobne už počas stoličného územného rozdelenia rozdelená "napoly" medzi Šariškú a Abovskú (Abovsko-turniansku) župu - tá hrubá čiara zo západu na východ
Prílohy
Kavecsán 1868.png

homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Príspevok od užívateľa homer » 16 Mar 2020, 12:25

Slovenske institucie su plne prekvapeni. Pred par dnami som dostal z UGKK email, z ktoreho som vyrozumel, ze moja ziadost sa zamieta (hoci to tam nebolo vyslovne napisane), lebo nemam priamy vztah k nehnutelnostiam, ktore ma zaujimaju (uverejnene vyssie). Dnes som obdrzal postou pisomne vyjadrenie, podla ktoreho sa ziadosti vyhovuje za podmienky, ze zaplatim za kazdych 20 parciel 3 eura. Je to dobra sprava a pravdepodobne tuto moznost vyuzijem, ak sa mi nepodari najst potrebne informacie v Okresnom archive, ako to popisal Bobo2.
Prílohy
Povolenie z UGKK.pdf.jpg
Povolenie z UGKK.pdf.jpg (45.45 KiB) 514 zobrazení

Bobo2
Nováčik
Nováčik

Príspevok od užívateľa Bobo2 » 16 Mar 2020, 12:39

...blahoželám: ...vcelku by som bol zvedavý, ako by to v praxi fungovalo...pozemnoknižná zápisnica, vložka bez ohľadu na rozsah, stojí s overením 8 eur...neviem prerozprávať do zrozumiteľnejšej reči cenníkové položky...pre to, čo by ste chceli, by Vám určite postačili info zo ŠA (ja verím, že tam budú uložené s Tereziánskym urbárom (tam som si zaplatil "paušál" - 27,90 eur tuším - a nafotil čo som uznal sa zaujímavé)

https://www.minv.sk/?spravne-poplatky-ko
Naposledy upravil/-a Bobo2 v 17 Mar 2020, 09:04, upravené celkom 2 krát.

Bobo2
Nováčik
Nováčik

Príspevok od užívateľa Bobo2 » 16 Mar 2020, 13:05

k téme spomínaný, nie tak dávno tu na webe zverejnený článok
http://www.geni.sk/urbarske-a-pozemkove ... enealogii/

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 14 neregistrovaných