vojenský historický archív trnava

Praktické skúsenosti z archívov.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

tiež som si vyžiadala kmeňový list alebo informácie o svojom dedkovi vo VHA v TT. Včera mi volali, že mi pripravujú dokumenty, len ma zarazilo, že materiály si mám ísť preštudovať do Trnavy. Poniektorí tu píšete, že Vám to poslali do 3 týždňov. Pani mi povedala, že nie, že musím prísť do Trnavy. Tak neviem.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Dajte vediet ako ste dopadli, vyzera to tak, ze niekedy tam zavitam aj ja. Hladam jedneho mrtveho vojaka z 1. svetovej.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pán Andy, neviem, či Vám Centrálna registratúra v Trnave pomôže. Archivujú tam totiž vojenské spisy ročníkov 1912 a mladších. Staršie sú v Prahe, avšak väčšinu z nich v minulosti vyskartovali...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Parada :-(.. Takze asi dalsia zahada zostane nevyriesena.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

To by som automaticky netvrdil... nedávno som pánu Školníkovi pomáhal pri hľadaní istého člena rodiny, ktorý sa počas 1. sv. v. stratil. Fotokópie originálnych dokumentov mal od inštitúcie Archív vojenských hrobov v Maďarsku (teda aspoň tak ju nazval). Možno Vám niekto poradí, ako sa s nimi skontaktovať - ak sa Vám to podarí, dajte vedieť, tiež by som získal info o nejakých členoch rodiny. Veľa šťastia ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

patricius95 napísal:Pán Andy, neviem, či Vám Centrálna registratúra v Trnave pomôže. Archivujú tam totiž vojenské spisy ročníkov 1912 a mladších. Staršie sú v Prahe, avšak väčšinu z nich v minulosti vyskartovali...
Tu by som si dovolil poopraviť. V Trnave majú ročníky 1921 a mladších, vo VHA Bratislava (Krajná 27) majú ročníky 1911 - 1920, resp. drobné výnimky. Inak ako správne píšeš, starší sú potom v Prahe ;) (viď. napr. http://vhu.sk/index.php?ID=17)
martin02
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 28 Jan 2013, 16:16
Predkovia z oblasti: farnosti Brezany, Lazany, Bojnice

AndyT napísal:Parada :-(.. Takze asi dalsia zahada zostane nevyriesena.
Tak ako písal Patricius, tie staršie ročníky, ktoré sa týkajú 1. sv. vojny sú v Prahe, ale na 99% sú vyskartované (zostali väčšinou dôstojníci, alebo neskorší legionári). Každopádne ak Vami hľadaná osoba vo vojne zomrela, určite skúste pre ďalšie informácie prezrieť tzv. Verlustliste (zoznamy strát), periodicky vydávané po celú dobu vojny. Dostupné sú i na nete.
Ďalšie informácie pre záujemcov o bádanie v dobe 1. sv. vojny sú tu, je to prehľadne spracované: https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q= ... 8961,d.Yms
;)
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Ešte jedna rada, zistite si, kde váš hľadaný predok zomrel, lebo treba priložiť aj úmrtný list. Mne sa jedná o dedka, ktorý zomrel, keď som mala asi 8 rokov a zomrel v Bratislave v nemocnici. Pamätám si, že bolo leto. Teraz obchádzam matriky v Ba, o ktorú nemocnicu sa jedná.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

No..on zomrel. V boji. Nikto nevie kde. Aj ked ja mam jednu teoriu, ale ta je nepodlozena.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Možno to niekomu pomôže:
Vojenský historický archív Trnava
Fond
Nižší vojenský súd Trnava
1952 – 1955
Osobný register súdnych spisov
na stiahnutie tu:
http://www.vhu.sk/data/files/389.pdf
Napísať odpoveď