Rozdielna cena za rovnakú službu v SNA v BA

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Túto informáciu môžem potvrdiť. Osobne som im telefonoval, a pani archivárka mi celkom ochotne vysvetlila, že s tým zvyčajne nebýva problém, no na toner do tlačiarní potrebujú vypísať výberové konanie. Na druhej strane, povedala, že v septembri by už mali mať potrebný toner...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

A čo takto hodiť na fórum nejakú vzorovú sťažnosť a mohli by sme ju poslať každý z nás samostatne. Možno sa na Ministerstve, alebo v SNA zobudia. :o :shock:
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

Mne pred dvoma mesiacmi v SNA odmietli spravit xerox kopiu scitania 1930 mojej vlastnej rodiny (pradeda s rovnakym priezviskom) s tym, ze podla zakona to nemozu, lebo ide o ochranu osobnych udajov. Vraj je to nejaka novinka. Pred dvoma rokmi mi to dovolili spravit, ale iba ludi, ktori maju moje priezvisko (ine mena normalne zakryli pri xeroxovani). Tak som si nemohol ofotit rodinu dedovej sestry, ale menovca s rovnakym menom uz hej.

Preto je zaujimave ze vam uz dovolili fotit si scitanie:) tak ale za 30 eur:)

inak milestone: chystam sa buduci utorok do badatelne, mozem vam to pozriet, ak by mi to stihli dovtedy pripravit. Ono je zasa pravda ze aj ked clovek vie presnu adresu tak to chvilu musi hladat v tych skatuliach, nie vzdy je to nejako zoradene.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vascoo napísal:Mne pred dvoma mesiacmi v SNA odmietli spravit xerox kopiu scitania 1930 mojej vlastnej rodiny (pradeda s rovnakym priezviskom) s tym, ze podla zakona to nemozu, lebo ide o ochranu osobnych udajov. Vraj je to nejaka novinka. Pred dvoma rokmi mi to dovolili spravit, ale iba ludi, ktori maju moje priezvisko (ine mena normalne zakryli pri xeroxovani). Tak som si nemohol ofotit rodinu dedovej sestry, ale menovca s rovnakym menom uz hej.
...by ma strasne zaujimalo, ze co to za novinka. Vie niekto o nejakej zmene, ci inom vyklade dotycneho uradu? Stale viac a viac nadobudam pocit, ze tu ide o prachsprostu sikanu zo strany SNA.
vascoo napísal:inak milestone: chystam sa buduci utorok do badatelne, mozem vam to pozriet, ak by mi to stihli dovtedy pripravit. Ono je zasa pravda ze aj ked clovek vie presnu adresu tak to chvilu musi hladat v tych skatuliach, nie vzdy je to nejako zoradene.
Ked uz nedovolili kopiu, mozu dovolit nazerat na inych ludi ludom, ktori nie su ich potomkovia? Ja uz zacinam byt z tohto magor!
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

duros: nazerat mozete kolko chcete, koho chcete to sa nikto nepyta. Dokonca si mozete robit aj zaznam, napriklad na papier alebo do pocitaca.
Problem je, ked si chcete nieco odfotit. Ja v tom uz logiku ani nehladam:)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Vascoo,
srdečne ďakujem za Vašu ochotu, ale ja som teraz v radostnom očakávaní, čo mi odpíšu na moju žiadosť. :) Tá Vaša skúsenosť v SNA s fotením je tiež postavená na mihalniciach. :lol:
Pravdou je, že mi ponúkajú xerokópie zo Sčítania ľudu "v rámci rešeršnej činnosti" za poplatok 13,27€/hod., čo je totálna hlúposť, lebo všetky potrebné údaje som im poskytla. Cenu 30€ som odhadovala ja, ak sa v tých škatuliach budú mrviť aspoň dve hodiny, plus xerokópie a poštovné.
Dnes som si telefonicky zisťovala, či náááhodou nemajú Sčítanie ľudu aj v ŠA BY, pobočka Žilina. Na moje veľké prekvapenie majú z roku 1938, ale len z okresu Žilina s tým, že sa nezachovali všetky obce. Stačí im emailom podaná žiadosť a v nej uviesť, čo požadujem pripraviť, lebo nie všetky fondy sú na Framborskej ulici, ale sú aj na ul. Janka Kráľa a Predmestskej. Keď neprší, aspoň kvapká. :)
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

vascoo napísal:duros: nazerat mozete kolko chcete, koho chcete to sa nikto nepyta. Dokonca si mozete robit aj zaznam, napriklad na papier alebo do pocitaca.
Problem je, ked si chcete nieco odfotit. Ja v tom uz logiku ani nehladam:)
podľa bádateľského poriadku je:
Čl. 4
Pravidlá používania vlastných reprografických zariadení


(1) Bádateľ smie v bádateľni archívu používať vlastné reprografické zariadenia na vyhotovenie kópií iba na základe písomnej žiadosti, ktorú schvaľuje riaditeľ archívu.
V žiadosti uvedie osobné údaje (meno, priezvisko, adresa), názov archívneho fondu alebo zbierky, ukladaciu jednotku (škatuľa, inventárne číslo), druh použitého reprografického zariadenia (digitálny fotoaparát, klasický fotoaparát, apod.), účel vyhotovenia kópií, zverejnenie na internete a záväzok dodržať ustanovenie §15 ods. 3 a 4 zákona NR SR č. 395/2002 Z. z. týkajúce sa bádateľského poriadku archívu.
Pri vyhotovovaní kópií sa nesmie použiť blesk, iné prídavné svetlá, statív a iné pomôcky na snímanie.
Archív poskytuje túto službu za cenu uvedenú v Cenníku služieb archívov, do ktorého môže bádateľ nazrieť v bádateľni archívu.

(2) Archív neudelí súhlas na použitie vlastného reprografického zariadenia na vyhotovovanie kópií z
- archívnych dokumentov do roku 1848
- archívnych dokumentov z archívnych fondov, ktoré sú v archíve uložené v depozite
- fotodokumentácie uloženej v archíve
- z máp a plánov, pokiaľ bude ohrozený ich fyzický stav
- archívnych dokumentov, ktoré obsahujú osobné údaje (súpisy obyvateľov, súpisy Židov, sčítacie hárky zo sčítaní ľudu, osobné spisy, a pod.)
- publikácií z knižnice archívu, ktorých rozmnožovanie upravuje zákon NR SR č. 618/2003 Z. z. o autorskom práve
- ak to neumožňujú prevádzkové podmienky badateľne archívu

(3) Pri použití vlastného reprografického zariadenia archív bádateľovi poskytne denne 3 archívne škatule alebo 10 jednotlivín alebo 5 kusov mikrofilmu a z časopiseckej a novinovej zbierky 4 zväzky novín alebo časopisov.

(4)Pri opakovanej žiadosti podkladom je oznámenie o publikovaní archívnych dokumentov, prípadne odovzdanie publikácie do knižnice archívu.

(5)Pri porušení pravidiel sa bádateľovi ďalší súhlas na použitie vlastného reprografického zariadenia neudelí.

Ináč dnes som tam poslal kamarátku...bolo jej povedané ža musím poslať písomnú žiadosť,kde uvediem meno a dátum narodenia osoby ,adresu (stačí obec) a z akého dôvodu to potrebujem. (som zvedavý či sa mi to podarí keď priezvisko je zo strany ženy a dátum narodenia presne nepoznám iba rok :D) za každý rok ak chcem kópiu mám priložiť presne 4,5€ kolok. Sčítanie ľudu v roku 1946 nebolo

Poprosím o nejaký vzor žiadosti :mrgreen: ak tam už niekto posielal. Ď
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Takuto žiadosť som posielala v roku 2007 :o (ani by som nepovedala, že už ak dávno), písala som ju rukou a obsahovala:

SNA, Drotárska cesta , Bratislava
Bratislava 9.10.2007
Vec: Žiadosť o sprístupnenie sčítacích hárkov
Dovoľte mi požiadať Vás o sprístupnenie sčítacích hárkov zo sčítania obyvateľov v roku 1930 na genealogické účely. Ide mi o sčítacie hárky s adresami:
- Bratislava, Obchodná ulica (okolo r. 1920 Széplak utca) č.68, alebo Zámečnícka ulica č.6. Ide o členov rodiny Ondreja X, narodeného x.xx.xxxx v Púchove.
- Trstín (Nádas) okr. Trnava, č. xx, kde by mala v čase sčítania bývať dcéra horeuvedeného OndrejaX - vydatá Y.
Za vyhľadanie atď....

Zo SNA sa mi ozvali písomne, že to mám vyhľadané a keď som am bola osobne, hárky mi prefotili (síce hrozne, lebo pozakrývali ostatných obyvateľov, ale aj tak im ďakukem ;)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Prečo zakrývajú v SNA ostatné mená pri xeroxovaní, prečo nemôžete fotiť niektoré dokumenty a kedy môžu obmedziť prístup k dokumentom? Povinné čítanie. :)

Prístup k archívnym dokumentom

3. Právo na prístup k archívnym dokumentom má podľa zákona o archívoch a registratúrach každý na základe písomnej žiadosti. Prístup k archívnym dokumentom je súčasťou práva na informácie, ktoré patrí k základným slobodám zakotveným v Ústave SR. Toto právo však nie je neobmedzené. Dôvody obmedzenia sú zákonne upravené.

Obmedziť prístup k archívnym dokumentom môže:

1. pôvodca archívnych dokumentov, ktorý má právo pri odovzdávaní archívnych dokumentov do archívu obmedziť prístup čiastočne alebo úplne, neskôr môže udeliť osobitné povolenie na prístup k archívnym dokumentom, ktoré inak nie sú prístupné,

2. archív v presne určených prípadoch, a to:
ak by prístup k informáciám mohol ohroziť bezpečnosť štátu, jeho záujmy alebo ak to vyplýva z medzinárodných zmlúv,
ak by mohlo dôjsť k ohrozeniu záujmov žijúcich osôb,
ak to ukladajú podmienky, za ktorých boli archívne dokumenty uložené v archíve,
ak žiadateľ o prístup k archívnym dokumentom v predchádzajúcich 10 rokoch hrubo porušil bádateľský poriadok alebo poškodil archívny dokument.

O obmedzení prístupu musí archív vydať písomné rozhodnutie, ktoré musí obsahovať náležitosti v zmysle správneho poriadku (§ 47 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní) s možnosťou odvolania sa proti zamietnutiu žiadosti o prístup k archívnym dokumentom.

Prístup k archívnym dokumentom nemožno obmedziť:

• ich pôvodcovi, jeho právnemu nástupcovi a vlastníkovi archívnych dokumentov,

• štátnym orgánom, obci, samosprávnemu kraju a iným právnickým a fyzickým osobám v súlade s ich činnosťou podľa osobitných predpisov, napr. zákona č. 46/1993 Z. z. o Slovenskej informačnej službe a pod.,

• žiadateľovi, ktorého sa týkajú údaje obsiahnuté v archívnych dokumentoch.

Prístup k osobným údajom v archívnych dokumentoch je možný:

• po uplynutí 90 rokov od vzniku záznamu,

• po predložení písomného súhlasu s osvedčeným podpisom fyzickej osoby, o ktorej osobné údaje ide, alebo jej zákonného zástupcu alebo blízkej osoby, ak táto fyzická osoba už nežije.

zdroj: epi.sk
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

ak to bolo pre mna, tak ta poznamka o pozakryvani sa tykala sposobu, nie priciny, pretoze ta mi bola jasna odzaciatku...

ostatnym sa mozno zide...
Napísať odpoveď