Historické mapy Uhorska (1860)

Praktické skúsenosti z archívov.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Patrik presne opísal v článku to, čo som v Ústave geodézie a Kartografie, na Chlumeckého ul. č. 4 v Bratislave zažila aj ja.

Prekvapil ma však rok 1860. Mne predložili mapy z rokov 1900 - 1905. Vraj staršie nemajú (teda asi len pre moju obec). K mapám mi taktiež predložili knihy, ktoré sa volajú "Parcelné protokoly", ktoré sú písané po maďarsky. Z nich tiež vyčítate polohu na mapovom liste, číslo parcely, číslo domu, meno majiteľa, jeho trvalé bydlisko (majiteľ mohol bývať v susednej obci), charakter pozemku (lúka, orná pôda, záhrada, dvor,..), výmer, ktorý bol zapísaný v holde = 1 kat. jutro a štvorcových siahach (ale aj v tom vám ochotne pomôžu pracovníci archívu). Tento parcelý protokol bol vtedy akýmsi "listom vlatníctva".
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

V bádateľni je taký zoznam obcí s mapami, ktoré k nim majú. Čo zase mňa prekvapilo, že často nemajú novšie mapy(1930). Inak je tam skoro vždy aj zoznam domov v obci s hlavami rodín, čo je užitočná vec k matrike, kde býva uvedené číslo domu.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Priznám sa, hľadal som čo najstaršie mapy, z mnou skúmaných obcí sa zachovali len tieto (žiadne novšie). Myslím si, že mapy vydané po roku 1930 budú uložené skôr na príslušných katastroch, než v GKÚ. Zoznam majiteľov domov sa v mnou skúmaných obciach nezachoval, no ten pracovník, ktorý mi pomáhal, vravel, že ten zoznam zvykne byť dosť nápomocný. Na druhej strane, ak by som chcel zistiť čísla jednotlivých domov, stačilo, aby som si vypísal čísla všetkých pozemkov, na ktorých stáli domy a priradil k nim meno majiteľa a číslo domu, v ktorom býval.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Dávam do pozornosti link na zaujímavú stránku, ktorá obsahuje viaceré mapy z rôzneho obdobia a kútov Slovenska, podľa miest a obcí. Nejedná sa vyslovene o katastrálne mapy, ale v každom prípade poteší aj to. K dispozícii: http://www.staremapy.sk/
Napísať odpoveď