Cirkevné archívy - kanonické vizitácie

Praktické skúsenosti z archívov.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Máte niekto skúsenosť s cirkevnými archívmi, či je k ním voľný prístup, resp. či sa dá dostať k ich materiálom, ktoré majú uložené v štátnych archívoch? Dočítal som sa, že užitočné sú fondy kanonických vizitácií, lebo môžu obsahovať súpisy obyvateľstva(Lista animarum, Conscriptio animarum).
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím, navštívil som gréckokatolícky biskupský archív v Prešove. Objednával som sa tam asi týždeň vopred, no nakoniec som sa tam dostal až na druhý deň (pán vedúci bol v zahraničí). Na druhú stranu, boli veľmi ochotní a ústretoví. Čo sa kanonických vizitácií týka, tie som nevidel, pretože gr. kat. kanonici vraj pri zápisoch používali maďarčinu, latinčinu a ruštinu. Tieto fondy bývajú väčšinou buď nespracované, alebo len so základnou registratúrnou pomôckou. Prajem veľa šťastia :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

David,
snáď Vám pomôže zoznam mikrofilmov - pomôcka archívnych dokumentov uložených v cirkevných archívoch,......atď. v priloženom linku. Vo Vašom konkrétnom prípade je to od str. 52 - 56 vrátane.
http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... omocka.pdf
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ďakujem, ten zoznam poznám, k tomu som sa dostal ako prvému. Mňa zaújima hlavne Trenčianska župa, ktorá patrila pod Nitrianske biskupstvo (dokonca až do 2008), tak som trocha pátral. Tie fondy sú dosť rozhádzané, takže k Nitrianskemu biskupstvu majú v SNA tie mikrofilmy, v ŠA v Nitre je fond Správa majetkov Nitrianskeho biskupstva (to ma ale nezaujíma, uvádzam len pre úplnosť), existuje samotný Archív Nitrianskeho biskupstva na hrade v Nitre a tam by to bolo dobré preskúmať a potom existujú materiály aj v ŠA v Bytči fond Trenčianska župa I, kanonické vizitácie.
Napísať odpoveď