Kataster nehnuteľností - archív

Praktické skúsenosti z archívov.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Dobrý deň,

Je možné sa dopátrať ku kompletnému zoznamu majiteľov konkrétnej nehnuteľnosti? Snažím sa zistiť o niečo viac informácii o mojom pra-prastarom otcovi. Konkrétna budova stále stojí vo Vranove n. T. - mestská časť časť Čemerné. Spomínaný predok zomrel v r. 1910. Archivujú sa takto staré záznamy a aké informácie je možné sa z nich dozvedieť? Potrebujem údaj o dátume a mieste jeho narodenia, lebo klasickou matrikou som sa k týmto informáciám nedostal a iné pramene sú tiež skúpe.

V tej veci som navštívil aj Ústredný archív geodézie a kartografie. Tam mi boli schopný poskytnúť len katastrálnu mapu s písomným operátom z r. 1866 (príliš skoro), a potom až z roku 1930 (príliš neskoro). V písomnom operáte sa dokonca bližšie osobné údaje vlastníkov nehnuteľností neuvádzajú.

Vopred ďakujem za akúkoľvek bližšiu informáciu.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

skúšali ste notárske zápisy (prípadne ak budovu kúpil), respektíve zápisy okresu, urbárne zápisy...najlepšie by bolo možno pozrieť v archíve školy kde chodil jeho syn. V "klasfikačnom" zozname sa uvádzal otec a odkiaľ pochádzal (ak sa v tej dobe prisťahoval). Možno ešte zápisy četníckych alebo žandárskych staníc (najlepšie by bolo ak niečo vyparatil potom by tu bol zápis) a v zápise jeho dátum narodenia a odkiaľ pochádza.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Podľa mňa by to malo byť v pozemkovej knihe a tie nie sú na ÚAGK, ale stále na katastroch.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Máte nejaké bližšie informácie alebo osobné skúsenosti so spoluprácou s katastrálnymi odbormi? Do akej miery spolupracujú pri genealogickom výskume a berú ohľad na zanietených bádateľov? Je možné voľne nahliadnuť do pozemkových kníh a do akého obdobia je možné sa v nich dopátrať?

Prednedávnom som písal e-mail na katastrálny odbor v tejto veci, že pátram po informáciách a rád by som nahliadol do pozemkových kníh, ale doposiaľ mi nikto neodpovedal. :|
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kobielsky napísal:Máte nejaké bližšie informácie alebo osobné skúsenosti so spoluprácou s katastrálnymi odbormi? Do akej miery spolupracujú pri genealogickom výskume a berú ohľad na zanietených bádateľov? Je možné voľne nahliadnuť do pozemkových kníh a do akého obdobia je možné sa v nich dopátrať?

Prednedávnom som písal e-mail na katastrálny odbor v tejto veci, že pátram po informáciách a rád by som nahliadol do pozemkových kníh, ale doposiaľ mi nikto neodpovedal. :|
Moje osobne skusenosti su nie dobre. Samozrejme, zalezi na ludskom pristupe. Ja som mal napriklad navstevu "vybavenu", napriek tomu som sa tam citil ako rusivy element. A pokial som pocul od ostatnych, vacsina ma skor horsie skusenosti.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Toho som sa úprimne bál, zrejme tam zájdem osobne a konfrontujem ich zoči voči :D Lebo na moje e-maily mi nikto neodpovedá a už som stratil ilúziu, že niekto vôbec odpovie.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Kobielsky napísal:Toho som sa úprimne bál, zrejme tam zájdem osobne a konfrontujem ich zoči voči :D Lebo na moje e-maily mi nikto neodpovedá a už som stratil ilúziu, že niekto vôbec odpovie.
Už som tu viackrát spomenula, že jednou z možností je požiadať o dedičské konanie po vašom predkovi, pokiaľ ho ešte súd archivuje, pretože už prešlo 70 rokov. Požiadať musíte príslušný súd, pod ktorý Váš predok patril podľa miesta jeho posledného bydliska.
Možno by sa mohli nachádzať aj v SNA Bratislava. To Vám však neviem potvrdiť na 100%, či by mali aj tie Vaše. Ale viem, že dokumenty takéhoto druhu študovali v bádateľni SNA.
Napísať odpoveď