Scitanie 1938 - kde hladat?

Praktické skúsenosti z archívov.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Dobré, no stále akosi opomínané genealogické zdroje sú evidencie domovských listov za jednotlivé obce. V nich sú uvedené mená ľudí z konkrétnych obcí, dátum a miesto narodenia, ich sociálny status, zamestnanie i dátum / rok, kedy im bolo domovské právu v danom meste / obci udelené. Síce je to odbobie prvej štvrtiny 20. storčia, no aj tak je to dobrý zdroj. Býva súčasťou evidencie jednotlivých notárskych úradov k príslušným obciam.
jan
Člen
Člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Mar 2014, 15:59

Na odstúpenom území sa konalo sčítanie k 15. 12. 1938 a k 31. 1. 1941. V SR k 31. 12. 1938 a k 15. 12. 1940.
Popisné hárky za okres Dobšiná zo sčítania 1938 v Štátny archív Košice, pobočka Rožňava, f. Okresný úrad v Dobšinej, 1938 – 1945 šk. 2 a 3.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Keby niekto zháňal sčítanie z roku 1938 z obce Hradište, okres Partizánske, tak mám k tomu dve zábavné odpovede z archívov:

Štátny archív v Nitre
pobočka Topoľčany:

"archívne dokumenty týkajúce sa sčítania ľudu z roku 1938 sa nachádzajú v Slovenskom národnom archíve, obráťte so so svojou žiadosťou tam"

SNA:
"dokumenty osobitného sčítania ľudu k 31.12.1938 sa v našom archíve nenachádzajú. Uvedené sčítanie nevykonávali štatistické inštitúcie, ale bývalé okresné úrady, ktorých dokumenty sú uložené v pobočkách štátnych archívov"

To naozaj nemajú jednu prepojenú databázu, kde by presne videli, kde sa čo nachádza, resp. nenachádza?
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Dopĺňam môj príspevok. Opäť som napísal do Topoľčian a zdôrazňujem, že sa mi ospravedlnili za zavádzajúcu odpoveď! S ich druhou reakciu som veľmi spokojný.

Sčítanie z Hradišťa sa síce nedochovalo, ale napísali mi, že z roku 1938 sa zachovali hárky pre Topoľčany a zopár okolitých obcí (Ludanice, Mýtna Ves, Dvorany, Velušovce, Závada). Keby niekto hľadal... :)
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Ja som bol včera v pobočke ŠA v Poprade a pre dve obce, ktoré som chcel, tam sčítanie z roku 1938 mali, takže je možné, že tam je sčítanie z tohto roku pre všetky obce v PP a KK okrese. Keď som sa pýtal na sčítanie z rokov 1900-1930, tak ma odporučili na ŠA v Bratislave, no tu čítam, že sa tieto sčítania nezachovali, takže neviem. Skúsim napísať do Bratislavy, aké sčítania tam vlastne majú.
Ešte by ma zaujímalo, či sa niekde dajú nájsť dokumenty ohľadom odsunu obyvateľov nemeckej národnosti z územia Slovenska v roku 1945. Existujú nejaké menné zoznamy? Ako sa určovalo, kto musí odísť a kto môže zostať? Museli odísť len čisto nemecké rodiny, alebo aj zmiešané?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dale92 napísal:Ja som bol včera v pobočke ŠA v Poprade a pre dve obce, ktoré som chcel, tam sčítanie z roku 1938 mali, takže je možné, že tam je sčítanie z tohto roku pre všetky obce v PP a KK okrese. Keď som sa pýtal na sčítanie z rokov 1900-1930, tak ma odporučili na ŠA v Bratislave, no tu čítam, že sa tieto sčítania nezachovali, takže neviem. Skúsim napísať do Bratislavy, aké sčítania tam vlastne majú.
No, to asi bude v SNA a nie v ŠA...
dale92 napísal:Ešte by ma zaujímalo, či sa niekde dajú nájsť dokumenty ohľadom odsunu obyvateľov nemeckej národnosti z územia Slovenska v roku 1945. Existujú nejaké menné zoznamy? Ako sa určovalo, kto musí odísť a kto môže zostať? Museli odísť len čisto nemecké rodiny, alebo aj zmiešané?
Na webe mame o tom cely serial: http://www.geni.sk/category/dokumenty/v ... ie-nemcov/
A este som nasiel napr. toto: http://www.svusav.sk/data/uploads/publi ... ternet.pdf
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

No bolo to tu niekoľkokrát vo fóre spomenuté. Prvé uhorské sčítanie 1869 je zachované pre niektoré župy v Štátnych archívoch, bolo ešte robené za súčinnosti žúp a hárky župám zostali. Sčítania 1880, 1890, 1900, 1910 už vykonával uhorský štatistický úrad, ktorý bol povinný hárky zničiť do ďalšieho sčítania. Prvé sčítanie pre celé Československo z roku 1921 sa v SNA nenachádza a bližsie informácie o jeho osude mi nie sú známe (v Česku sa nachádza v okresných archívoch, no u nás nie). Sčítania 1930, 1940, 1950 sa nachádza v SNA. Ďalšie roky (1960, 1970..) sa už ponechávala len výberová vzorka.

Ostatné mimoriadne sčítania, boli z rokov 1919 a 1938. V roku 1946 bol ešte robený súpis https://www.czso.cz/csu/sldb/soupis_oby ... 946_a_1947. Údaje z nich hľadať v Štátnych archívoch a ich pracoviskách(pobočky, okresné archívy). 1919 je mi známy len pre Nitru, 1938 je celkom často zachovaný v okresných archívoch, 1946 mi nie je známy vôbec.
Napísať odpoveď