Panské súdy

Praktické skúsenosti z archívov.
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Dobrý den

Věnuji se genealogii a dostal jsem se již k mnoha jiným písemnostem než jsou jen matriky.
Zajímalo by mne zda máte někdo zkušenost s obsahem archívních fondů - Panské súdy.
Jde o soudní pojednání nad poddanými ? Mohou se tam nacházet třeba i rozhodnutí o
uprchlých nevolnících, nebo povolení ke stěhování, nebo je třeba to hledat jinde.
Jde mi konkrétně o to najít, nějaký doklad o odchodu nevolníka v 1/2 18 století z
panství Považská Bystrica do svobodného královského města Modra.
Nebo zda jste se někdo nesetkal s nějakými povoleními pro sezonní práce mimo panství.

Miloš Veštšík
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uteky poddanych je mozne najst v kongregacnych pisomnostiach zupy, v kongregacnych spisoch a tiez vo fonfoch panskych sudov. Fondy panskych sudov su ulozene v archivoch panstiev, v prislusnom statnom archive, ci jeho pobocke. Ale napr. taki Palfyovci su v Slovenskom narodnom archive.
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Díky za potvrzení, vím, že se fondy Panských soudů nacházejí ve fondech panství (například panství Považská Bystrica v archívu v Bytči ).
Bohužel při mé smůle byla vesnice z které pocházeli mí předci rozdělena mezi tři rody - Balaša, Szapáry a Motěšický, takže vždy lítám mezi
více fondy i když můj předek patřil Szapáriovcům, některé věci byly společné pro všechny majitele a jiné ne.
Čas v archívu vždy strašně letí a nikdy nestihnu to co jsem si naplánoval. Takže tentokrát to odnesly ty panské soudy a nyní mne to mrzí.

Miloš
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Áno, čas v archíve veľmi rýchlo letí. Preto tu je moja pomôcka, ako to riešim ja: dávam si pripraviť študijný materiál vopred, inventáre niektorých archívov vyšli tlačou, sú vo väčších knižniciach, resp. prelistujem si ho a vyberiem si zaujímavé dokumenty už počas predchádzajúcej návšteve. V archíve si predmetný spis nafotím (po schválení archívom) a študujem až doma, v kľude a môžem sa k nemu kedykoľvek vrátiť. Takto využijem čas v archíve zmysluplnejšie a stihnem toho neporovnateľne viac. Takto som si napr. fotil aj matriky ešte pred tým, než boli na FS...
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Ano i já to tak dělám

Ale i zjištění zda se ve vyhlédnutém dokumentu nachází to co se mi hodí zabere čas.
A povolení k nahlédnutí pouze 5 krabic denně (naposledy jsem zažil minulý týden v Bytči) rychlosti také nepřidá.
A focení za každý den 13 Eur je v tom to nejmenší.
Zaujal mne Váš postřeh o inventářích, vím, že seznamy fondů slovenských archívů jsou na internetu, ale samotné
inventáře s popisy co je ve fondech jsem nikde jinde než v archívech neviděl.
Pokud jsou fyzicky i ve slovenských knihovnách, je pro mne z Čech stejné jako jít rovnou do archívu.

Miloš
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Inventár Sprievodca po archívnych fondoch Štátny archív v Bytči, ktoré vyšli už dávno máte aj v českých knižniciach: v NK ČR aj v Historickom ústave AVČR.
http://aleph.lib.cas.cz/F/?func=find-c& ... =000234792
http://aleph.nkp.cz/F/?func=find-c&loca ... knhra09483
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Děkuji za cenné informace.

Miloš Veštšík
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Áno, fotografovanie za 13 € je drahé, ale o tom sú, žiaľ, slovenské archívy a snaha ministerstva vnútra zarábať, kde sa len dá... Ja to riešim tak, že jeden deň si všetko dôležité zhromaždím - bezplatne a druhý deň iba fotím. Beriem si so sebou náhradnú batériu, nábíjačku aj náhradnú kartu do foťáka. aby som tých 13 € zmysluplne využil. voľný čas venujem listovaniu v inventároch a značím si zaujímavé dokumenty, ktoré si dám pri ďalšej návšteve pripraviť.
Inventárov archívov je celé kopa, v našej knižnici ich máme desiatky. Nedá sa mi sem pripojiť dokument vo worde a tak to iba konštatujem ;)
Napísať odpoveď