Zákon o archívoch - novela

Praktické skúsenosti z archívov.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ak ste nezaregistrovali, tak od 1.7.2015 bude platiť novela zákona o archívoch. http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&spra ... pske-pravo

Veľa sa toho nemení, ale uvediem veci, čo ma zaujali a prišli mi podstatné:

1. „a použitie vlastného reprografického zariadenia bez súhlasu archívu“ bude hrubým porušením bádateľskeho poriadku s možným zákazom prístupu k archívnym dokumentom až na 10 rokov. - to mi príde trochu absurdné ak sa pôvodný paragraf vzťahoval len na "Odcudzenie, zničenie alebo poškodenie archívneho dokumentu" to sa predsa nedá porovnávať s tým, keď si niekto niečo "cvakne" mobilom.

2. Dopĺňa sa úprava postupu pri odovzdávaní a preberaní archívnych dokumentov do archívu. (Zavádza sa maximálna lehota päť rokov na prebratie archívnych dokumentov od ich pôvodcu, čim sa sleduje skvalitnenie práce štátnych archívov. ) - čo môže byť dobré pri starých matrikách, že sa dostanú do archívov, ale môže to znamenať aj, že napr. na súdoch sa rozbehnú skartácie dedičských spisov.

3. Umožňuje sa pôvodcovi registratúry neuchovávať listinný originál registratúrneho záznamu, ak z neho vyhotovil elektronickú kópiu prostredníctvom zaručenej konverzie.

4. Pôvodca registratúry bude povinný vyhotovovať odpisy, výpisy, potvrdenia a kópie z registratúrnych záznamov a osvedčovať na nich ich zhodu s registratúrnym záznamom. (tu si celkom nie som istý ako sa to myslí, ale je tam paragraf o osobných údajoch rovnaký ako u archívoch, takže asi ide o to, ze ak aj dokument ešte nie je v archíve, máme právo na kópie, ak to nie je tajné, alebo obsahuje osobné údaje)

5. Ide v podstate len o premenovania, už nebudeme mať ŠA v Bytči, ŠA v Levoči, ŠÚBA a AHMB. Namiesto nich bude ŠA v Žiline so sídlom v Bytči, Spišský archív v Levoči, ktorý bude špecializovaným pracoviskom ŠA v Prešove, SNA, ktorého špecializované pracovisko bude Slovenský banský archív v BŠ, AHMB bude špecializované poracovisko ŠA v Bratislave a ostatné terajšie pobočky ŠA sa zmenia na pracoviská ŠA.
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Tak ten bod 3. sa mi vôbec nepáči, čo nám zostane, keď netreba uchovávať listinný materiál? Pokiaľ má človek vzťak k archúvu a archívnemu dedičstvu, tak toto nemôže dať do zákona :?:
Napísať odpoveď