Slovenskí dobrovoľníci 1848/49

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Zdravím,

kto by vedel povedať, či existujú nejaké archívne menné zoznamy osôb, ktoré slúžili v slovenskom dobrovoľníckom vojsku r. 1848/49? A ak by áno, kde sa k nim dá dostať?
Viem že sú k dispozícii v jednotlivých oblastných archívoch napr. zoznamy miestnych vojakov uhorskej revolučnej armády i domobrany (tzv. Národných gárd), ale či sa vôbec niekde dochovali aspoň kusé záznamy o osobách slúžiacich v slovenských zboroch, to mi nie je známe... Snáď sa nájde niekto, kto sa k tomu bude vedieť adekvátne vyjadriť. Ďakujem.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Nechcem zakladať nové vlákno- tak pridám:
podľa tohto článku http://www.teraz.sk/rok-l-stura/pamatni ... lanok.html Slovenskí dobrovoľníci bojovali. Podľa https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A9_povstanie napr. citujem : 27. septembra organizovali výpravu proti Starej Turej, ktorá sa odmietla podvoliť Hurbanovi. Dobrovoľníci v počte asi 500 ľudí podporovaní 2 až 2,5 tisícmi obyvateľov z okolitých dedín a kopaníc. Dobrovoľnícke vojsko porazilo stotinu Pruského princa, ktorú podporovalo 600 – 700 obyvateľov Starej Turej
... v inom článku 21.9.1848 bojovali pri Brezovej pod Bradlom.
Prešiel som zbežne úmrtné matriky r.-k. aj evanjelickej cirkvi r.1848 august-október (nevylučujem že som niečo neprehliadol) ale nenašiel som ani jeden záznam o úmrtí nejakého dobrovoľníka alebo iného vojaka, z akejkoľvek bojujúcej strany. Ak došlo k bojovým stretom medzi nimi niekde by mal byť záznam o úmrtí alebo pochovaní vojaka, resp. povstalca. Našiel niekto nejaké záznamy o úmrtí povstalcov počas bojov? Alebo úmrtí iných vojakov bojujúcich strán v tomto období? (Myjava.Senica,Kremnica,Rača....)
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Tiež som sa nad tým niekoľkokrát zamýšľal. V okolí Prievidze sa nachádzajú minimálne tri (teda tri sú známe) cintoríny ruských vojakov z jednotiek generála Suvorova z roku 1800. Dokázateľne sú tam pochovaní, hovorí o tom prvotný archeologický prieskum, dobový kríž s letopočtom i spomienky ľudí, ktoré sa tradujú storočia. Vojsko v okolí mesta a okolitých obcí zimovalo. Či v táboroch vypukla nejaká epidémia alebo umreli zranení vojaci, nevedno, no minimálne tri hromadné hroby sa zachovali. V matrikách dotknutých obcí som však nenašiel nič. Z toho mi vyplýva (keďže aj v nedávnej minulosti bola religiozita ľudí ešte silná), že každá vojenská jednotka si so sebou do boja brávala vlastného kňaza, ktorí sa pohyboval po bojisku a v prípade potreby udeľoval posledné pomazanie. Tieto smrtné prípady nehlásili miestnym kňazom. Otázne je, či mali nejakú vlastnú evidenciu. Skôr si myslím, že nie.
Napísať odpoveď