Elektronický archív Slovenska

Praktické skúsenosti z archívov.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Vyzerá to tak, že nás čaká veľká zmena, čo sa archívov týka. Malo by byť možné vyhľadávať fondy (náhrada Vademeca?), objednávať sa do bádateľne, prezerať digitalizované dokumenty (asi spočiatku tie sčítacie hárky?) a proste všetky služby archívov robiť cez internet.
Podľa dostupných informácií by to malo fungovať od začiatku tohto roku. Ak to porovnám s terajším stavom, keď informácií o archívoch je na internete minimum a Vademecum je skoro nefunkčné, tak to vyzerá byť dobrá správa. Má niekto bližšie informácie ?

http://www.minv.sk/?EA_MV
https://www.youtube.com/watch?v=ME-84i7ie3M
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ked som si v letaku pre verejnost precital "Nevyhnutnou podmienkou pre využívanie e-služieb Elektronického archívu MV SR je autentifikácia prostredníctvom aktivovaného elektronického občianskeho preukazu s čipom a aktívne osobné prostredie.", prislo mi nevolno pri pomysleni na vsetky elektronicke, ci skor "elektronicke" sluzby tohto Absurdistanu...som skepticky...
http://www.minv.sk/?EA_MV&subor=230368
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Pozrel som sa na jednu prezentaciu tych elektronickych funkcii. Podla toho, z hladiska genealogov, vidim len jednu zmenu. O vsetky sluzby, o ktore sme v minulosti ziadali v badatelni (zoznam matrik/filmov na nahliadnutie, badatelsky list, termin, fotokopie...) budeme moct v buducnosti
poziadat elektronicky. Matriky online tam nevidim!
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Novy elektronicky archiv MV SR by mal vraj zahrnat aj matriky, len otazne su dve veci:
1) Kedy? - vraj do polroka, ale tomu neverim
2) V akom rozsahu - len aby to nebolo iba to, co ja na FS
Naposledy upravil/-a duros v 08 Feb 2017, 10:48, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Oddelene vlakno od povodneho "Scanner na mikrofilmy" - uz sme odbocili od temy a myslim, ze o tomto sa este bude dlho diskutovat...
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Nový elektronický archív MV SR? - zaujímavá informácia. Kde to písali?
Tiež som na to zvedavá. Je tiež otázkou, či bude bezplatne a či nebude treba špeciálny program :lol:
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Vy neviete, ze elektronicky archiv MV uz funguje ???
Staci sa pozriet na stranku Ministerstva vnutra:
Termín realizácie projektu: 09/2013 - 12/2015. A dokonca stal len 9 012 003,51 € (fakt je tam aj tych 51 centov!!!). Jednoducho za hubicku. Vytvoril ho Aliter Technologies.
Dakujeme nasej strane a vlade.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Samozrejme, že sa za používanie elektronického archívu sa bude platiť, ak tomu správne rozumiem bude k tomu potrebný elektronický občiansky preukaz, vytvorenie úložiska - adresy pre prijímanie, proste všetko to, o čom sa teraz hovorí v súvislosti s podnikateľmi.
Na konci tejto stránky je informačný leták pre verejnosť, kde je celé fungovanie popísané:
http://www.minv.sk/?EA_MV
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dangol napísal:Samozrejme, že sa za používanie elektronického archívu sa bude platiť,...
Poplatky budu len take, ako boli doteraz. V manuali, ktory je na tej istej stranke (resp. prezentacia k tomu, ako to funguje), je uvedeny priklad vyziadania si matriky na studium v archive. Je otazne, ako to bude, ak budu v EA digitalizovane zaznamy matrik. To nevedia ani archivari.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Tak som si pozrel 5 jednoduchych krokov, ktore treba urobit pre nahliadnutie do matriky:

V prípade potreby nahliadnutia do matriky musí občan vyplniť príslušnú žiadosť pozostávajúcu z 5 krokov. Na podanie žiadosti o nahliadnutie do matriky sa občan dostane kliknutím na príslušnú linku v ľavom menu portálu.
1. Občan vyberie, za ktoré osobné prostredie podáva žiadosť
Pre vytvorenie osobného prostredia treba zadať: 1)Osobné údaje občana (meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu) sa automaticky načítajú z eID karty. Ak sa údaje nepodarilo načítať, musí ich občan doplniť ručne. 2) Občan môže doplniť svoje kontaktné údaje • E-mail adresa • Číslo pre SMS 3) Po vyplnení údajov občan odošle žiadosť kliknutím na tlačidlo „Odoslať žiadosť“. Vytvorenie osobného prostredia je automatická služba (nevyžaduje prácu archivára), a tak v priebehu chvíle sa prostredie vytvorí, a zároveň sa doručí do osobnej eDesk schránky občana notifikácia o vytvorení osobného prostredia. Podmienkou vybavenia tejto služby je eID občana
2. skontroluje kontaktné údaje,
3. zvolí alebo vytvorí bádateľský list:
1. Vo formulári bádateľského listu vyberie občan osobné prostredie, pre ktoré chce bádateľský list vytvoriť, t.j. pre svoje osobné prostredie ako fyzickej osoby, alebo pre personalizované prostredie právnickej osoby, v mene ktorej môže konať a má prístup do osobného prostredia danej PO. 2. Vyplní tému bádateľského listu, ktorej sa chce venovať, účel a vzťah k dokumentom. 3. Vyberie archív a pracovisko, pre ktorý sa bádateľský list vytvorí. 4. Skontroluje / edituje kontaktné údaje a SMS 5. V prípade potreby upraví korešpondenčnú adresu, na ktorú majú byť zasielané dokumenty v rámci konania. 6. Klikne pokračovať.
4. klikne Pokračovať.
5. Občan vyberie matriku, o ktorú má záujem,
6. vyplní ostatné údaje (zoznam, rok) a klikne na Pridať.
7. Do zoznamu predkladaných matrík je možné pridať najviac 5 matrík pre jedno podanie žiadosti,
8. klikne Pokračovať.
9. Občan vyberie želaný termín návštevy archívu (termín sa stane záväzný až po potvrdení zo strany archívu),
10. zvolí spôsob platby (elektronicky alebo v hotovosti),,
11. klikne Pokračovať.
12. K podaniu možno pridať prílohu, následne je potrebné kliknúť Pokračovať.
13. Na sumárnej obrazovke občan skontroluje údaje žiadosti a klikne odoslať žiadosť. Po odoslaní žiadosti bude zapísaná notifikácia v eDesk schránke vybraného osobného prostredia, za ktoré sa posiela žiadosť. Informácie o podaní možno vidieť aj v záložke moje žiadosti. Podmienkou vybavenia tejto služby je vyplnenie bádateľského listu a uhradenie správneho poplatku. Táto služba neobsahuje žiadne súvisiace služby.

Troska som zmatany z toho, preco sa v elektronickom archive spomina zelany termin navstevy archivu. Bohuzial nedozvedel som sa, ake matriky su v elektronickom archive za 9 milionov Eur, ktory funguje uz vyse roka, k dispozicii.
ZLATI MORMONI
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

5 jednoduchých krokov :-)
Zaujímalo by ma, kto vymýšľa tie názvy typu "Osobné prostredie" alebo v Slovakiane "kultúrny objekt".
Napísať odpoveď