Archív Spišská Kapitula.

Praktické skúsenosti z archívov.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.
Oslovila som archív v Spišskej Kapitule a po pár dňoch mi odpovedali na moje otázky.

1. Odpisy matrík Spišskej diecézy po r. 1788 až na malé výnimky sú u nich.
2. Kanonické vizitácie /zaujímali ma školy a učitelia/ po r. 1765 sú uložené v ich depozitári v Štátnom archíve v Levoči.
3. Zoznam študentov PREPARANDIE /učiteľský ústav/ do r. 1930 sa nachádza v publikácii Pamätnica 110-ročnice založenia Učiteľského ústavu v Spišskej Kapitule. Mala by byť dostupná vo vedeckých knižniciach.

Termín návštevy je treba dohodnuť. Dúfam, že som pomohla aj iným.

anina
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Cerstva skusenost:
Odpisy matrik su sustredene z celej diecezy pre kazdy rok do jednej knihy a knihy su este rozdelene na narodenia, sobase a umrtia. Cize pre kazdy rok je jedna kniha pre narodenia, jedna kniha pre sobase a jedna kniha pre umrtia. Tento system studium dost komplikuje. Ked clovek chce hladat len jednu obec 10-rocne obdobie (napr. 1890-1900), musi prehladat 30 knih. U vacsiny knih nie je zapisany ani zoznam, kde sa dana obec zacina, takze najprv je potrebne zaznamy z tejto obce v knihe najst. Okrem toho pracovnik archivu musi byt s vami v archivnej miestnosti a cakat, kedy uvedenu knihu prestudujete a poziadate o novu, ktoru vam vyhlada a prinesie. Kedze matriky su v biskupskom urade, ktory je v inej budove, samotny archiv je vtedy uzavrety. Aj ked za vyhladavanie nie je uctovany ziadny poplatok, odporucam matriky v krajskych archivoch, ktore su na mikrofilmoch.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Je to iste zlá skúsenosť, ale sú tam odpisy matrík, ktoré napr. archív Bytča nemá, lebo originály sa nezachovali.
Anina
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Ja som nepovedal, ze to bola zla skusenost, len som chcel upozornit na to, ze je lepsie ist tam uz s konkretnou vecou - ked viem, ktory rok hladam a aku udalost (krst, sobas alebo pohreb). Je jasne, ze tato moznost je vynikajuca, ak sa inde matrika nezachovala.
djrene
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:36

Chodí tam někdo pravidelně studovat ? Kdyby tam měl někdo cestu a studoval matriky narození za období 1841-1870 potřeboval bych obec Babín.
Matrika fary Hruštín kde obec Babín patří se za toto období nedochovala. Děkuji VYŘEŠENO
Napísať odpoveď