Prvá návšteva archívu

Praktické skúsenosti z archívov.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ahojte,
možno sa budem pýtať blbosti,ale tak radšej sa spýtam, ako potom budem zmätkovať. :-)
Chcem ísť prvýkrát do archívu, v BA.
Otázky:
1. Aké máte skúsenosti s termínmi? Ak sa objednám tento týždeň na niektorý deň budúceho týždňa, tak je to OK?
2. Mám pri objednávaní povedať, o aké matriky mám záujem a oni to nachystajú dopredu na dohodnutý deň?
3. Chcem si prezerať matriky Záhorskej Bystrice, ktoré sú na FS bloknuté, lebo na filme sú aj veci po 1910. Predpokladám, že mi to dajú na filme do čítačky.
Ako to presne funguje? Prídem, na vrátnici alebo čo tam majú, poviem, že idem do bádateľne, tam vypíšem nejaký bádateľský list, poviem, že som dohodnutý na dnes, oni mi to dajú do nejakej čítačky, povedia mi, že toto je tá čítačka, na ktorej to máte, tam si sadnem a môžem prezerať? Je to ťažké obsluhovať? Naučia ma to? Alebo to má len tlačítka vľavo a vpravo?
4. Môžem si fotiť na mobil? Alebo radšej mám zobrať digitálny foťák?
5.Platí sa dopredu, či pri odchode?

Ďakujem pekne za pomoc.

Juraj

Doplnenie:
6. podľa zoznamu matrík má Záhorská Bystrica uvedený archív AMB. Sú tieto matriky v archíve hore na Drotárskej, alebo na Primaciálnom námestí, alebo kde?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

1. Už to nie je ako kedysi, že ste sa museli objednávať v prvý pracovný deň mesiaca na nasledujúci mesiac (a aj tak ste sa často nedostali do poradovníka). Ale objednať sa rozhodne musíte vopred telefonicky. Či budú mať voľnú čítačku na budúci týždeň je otázne (jednu má vyhradenú istá vysokopostavená osoba).
2. Je vhodné vopred povedať, o čo budete mať záujem, ale ak prídete, aj tak si to budete musieť vypýtať.
3. Na vrátnici, ak tam nikto nebude sedieť, sa nehlásite. Ak áno, tak áno. Pri dverách je tlačidlo a dotaz. Zatlačíte, ak sa niekto ozve, predstavíte sa, že idete do bádateľne, že ste objednaný. Bzučiakom Vám otvoria. Prídete dnu, vyplníte bádateľský list, objednáte si to, čo potrebujete. Prinesú Vám filmový kotúč, ktorý si založíte do čítačky. Ak to nebudete vedieť, zrejme Vám pomôžu. Čítačky sú aj s posuvom tlačidlovým, aj s posuvom manuálnym.
4. Za súhlas na fotenie sa platí na jeden deň 13,72 Eura tuším. Ak už budete fotiť, odporúčam aparát so statívom. Uvedomte si, že vnútri je lampa a výsledný obrázok bude presvietený viac v strede, ako na okrajoch. Dá sa požiadať aj o fotokópie (0,33 Eura za jednu A4).
5. Platí sa pri odchode, ale nezabudnite, že za zväzok matrík sa platí KOLKOM!! v hodnote 1,5 Eura za jeden zväzok. Súčasné elektronické kolky platia iba mesiac, takže pozor na to!
6. Keď budete telefonovať a objednávať sa, tak sa informujte, či to majú na Križkovej, alebo AMB.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ďakujem pekne, veľmi ste mi pomohli.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Takže dohodnuté, mohol som si ešte aj vyberať, asi nemali moc plno. Aj ma informoval o tých kolkoch.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

duros napísal:...Súčasné elektronické kolky platia iba mesiac, takže pozor na to!...
Ak si zakúpite eKolok na pošte, tak odo dňa jeho zakúpenia má platnosť dva roky.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:
duros napísal:...Súčasné elektronické kolky platia iba mesiac, takže pozor na to!...
Ak si zakúpite eKolok na pošte, tak odo dňa jeho zakúpenia má platnosť dva roky.
To je nejaka novinka? Naposledy som kupoval minuly rok na poste v Bytci a bezpecne viem, ze mali platnost 1 mesiac. Vsetci na to nadavali, takze to, co som neminul, som vzdy nechaval v archive pre zabudlivych.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

duros napísal:...To je nejaka novinka?...
Áno, skoro rok stará: https://www.aktuality.sk/clanok/326496/ ... -qr-kodom/ . V dolnej časti eKolku je vyznačená konkrétna platnosť na dva roky. Môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, určite nie som sama. :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:...
Áno, skoro rok stará...
No dik, sak ja sa skoro rok vyvalujem doma :-/
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Je to tak, ako píše Milestone. V archíve v Dol. Kubíne mi vlani v októbri jeden eKolok ostal a pani archivárka mi sama povedala, že kým stratí platnosť, určite tam prídem, len si mám dať pozor, aby bol ešte čitateľný.
Anina
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Ešte sa spýtam jednu vec:
tu na FS sú tie matriky, čo chcem pozerať, zapísané ako:
Baptisms, marriages, deaths (Krsty, manželstvá, úmrtia) 1657-1716 (Inv. č. 596)
Baptisms, marriages, deaths (Krsty, manželstvá, úmrtia) 1713-1754 (Inv. č. 597)
majú to aj tam v archíve takto, zviazané do takýchto období? Aby som vedel, čo si mám vypýtať. Majú oni tie konkrétne filmy, ktoré skenovali mormoni?
Ďakujem.
Napísať odpoveď