Snímanie archívnych dokumentov v archívoch

Praktické skúsenosti z archívov.
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Čo sa týka archívu v Šali,bol som tam pred pol rokom a majú zákaz skenovania a fotenia matrík,mohol som použiť len papier a ceruzku.
Naposledy upravil/-a duros v 24 Máj 2017, 09:08, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Presunul som časť vlákna diskusie z témy "prosím o pomoc v archíve", nakoľko sme sa odklonili a zasluhuje si zvlášť vlákno.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Aj to nejako zdôvodnili? Poskytujú aspoň oficiálne kópie od nich? Je to zakázané aj bez blesku?
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Ešte raz, mne bolo povedané že je zákaz fotenia a kopírovania matričných kníh.
Ani bez blesku ani s mobilom,na vlastnú zodpovednosť to môžete skúsiť ale v študovni je kamera.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

obi napísal:Ešte raz, mne bolo povedané že je zákaz fotenia a kopírovania matričných kníh.
Ani bez blesku ani s mobilom,na vlastnú zodpovednosť to môžete skúsiť ale v študovni je kamera.
Zastanem sa kolegu - predtym ste pisali o zakaze fotenia a skenovania, preto sa pytal na to, ci poskytuju oficialne kopie od nich (cena 0,33 EUR/A4).
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Zavolal som do archívu aby som si to overil ešte raz,skenovanie a kopírovanie je zakázané kvôli ochrane archívnych fondov,je možnosť si spraviť reprodukciu pomocou fotoaparátu alebo pomocou mobilu ale bez blesku,jeden snímok stojí cca 4 Eurá.
Zaujímavé keď som tam bol osobne tak mi fotenie nepovolili.
Pekný deň.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ja toto nepochopím. Keď je to na internete, tak je to zadarmo a môžeš si fotiť, čo chceš. Keď to na internete nie je, ale splňa to podmienky, aby to tam bolo, len to tam nie je, lebo to tam nikto nedal, tak vtedy si za to musíš platiť.
Mne ináč povedali to isté v BA, fotiť sa nemôže, ani s z čítačky. Teda na tajňáša možno, ale nechcel som riskovať.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

obi napísal:....,je možnosť si spraviť reprodukciu pomocou fotoaparátu alebo pomocou mobilu ale bez blesku,jeden snímok stojí cca 4 Eurá.
By ma zaujímalo, z akého prsta si vycucali tú cenu.... http://www.minv.sk/swift_data/source/ve ... zby_SA.pdf
Lebo iné sú ceny, ak urobí snímku archív a iné je, ak Vám dá súhlas na fotenie, ktorý je celodenný v cene 13,27 Eura.
obi napísal:Zaujímavé keď som tam bol osobne tak mi fotenie nepovolili.
Pekný deň.
Už som sa s tým stretol, že mnohí si veci vysvetľujú rôzne.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

jurajpolak napísal:.... Keď to na internete nie je, ale splňa to podmienky, aby to tam bolo, len to tam nie je, lebo to tam nikto nedal, tak vtedy si za to musíš platiť.
Nikde nie je napísané, čo spĺňa podmienky na to, aby to bolo na internete. Jednoducho matriky z r. 1895-1906 neboli nikým nasnímané, tak nie sú na internete a dostupné sú iba v origináli. V tom prípade chápem obavu o poškodenie. Ale ak fotím bez blesku, tak nechápem, ako môžem poškodiť dokument. A je jedno, či sú to matriky z prelomu storočí, alebo Tereziánsky urbár.
jurajpolak napísal:Mne ináč povedali to isté v BA, fotiť sa nemôže, ani s z čítačky. Teda na tajňáša možno, ale nechcel som riskovať.
V BA mi pred časom nechceli dať súhlas na fotenie Tereziánskeho urbáru s odôvodnením, že fotiť sa nesmú dokumenty staršie ako 2. pol. 19. storočia.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

duros napísal: V BA mi pred časom nechceli dať súhlas na fotenie Tereziánskeho urbáru s odôvodnením, že fotiť sa nesmú dokumenty staršie ako 2. pol. 19. storočia.
Toto som nikdy nepochopil. Dajú mi do ruky 300 ročný dokument, je zrejmé, že ešte tak 5-10 krát si ho niekto vezme do ruky a bude po ňom, ale odfotiť si ho nesmiem.

Laco
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

laco napísal: Toto som nikdy nepochopil. Dajú mi do ruky 300 ročný dokument, je zrejmé, že ešte tak 5-10 krát si ho niekto vezme do ruky a bude po ňom, ale odfotiť si ho nesmiem.

Laco
Ved toto. Ja som sa este nestretol napr. s rukavickami v ziadnom archive a to som drzal v ruke aj ovela starsie dokumenty ako Tereziansky urbar. Na predne stoly tam veselo svieti slnko, nikto cloveka neupozorni, nech ide aspon do tiena. Ja chapem, ze nie su ludia a uz toboz nie prostriedky. Ale podstatne je nasadit kamery do vsetkych kutov (aj ked uznavam, ze su vselijaki dlhoprsti frajeri).
Napísať odpoveď