Urbariálny súpis z Gemerskej Polomy z r. 1642

Praktické skúsenosti z archívov.
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať, či by mi niekto vedel poradiť kde by som mohol nájsť urbariálny súpis zahrňujúci obec Gemerská Poloma - Rožňava / Gemer (Malá a Veľká Poloma) z roku 1642. O existencií tohoto dokumentu som sa dozvedel z miestnych novýn s názvom Polomské novinky z vydania z júla 2010, kde bolo vrámci historického okienka spomenutých niekoľko starých urbárov aj s výskytom konkrétnych mien pre konkrétne roky. Bohužiaľ mená boli už prepísané do súčasnej fonetickej podoby. Skontaktoval som sa aj s vydavateľstvom novýn no nevedeli mi k zdroju povedať viac. Ak nedošlo k chybe tak by to mohla byť prvá písomná zmienka o výskyte mojich predkov po meči v obci. Urbár som sa pokúšal nájsť aj v zdigitalizovanej podobe na stránkach Hungaricana, nakoľko sa na nich nachádza aj viacero urbárov z oblasti....no doteraz bezvýsledne.

Vedel by mi niekto poradiť kde by sa daný súpis mohol nachádzať (v ktorom archíve alebo kde na internete) prípadne ako sa k nemu dostať?

Ďakujem

Martin Cirbus
Napísať odpoveď