Matriky Horna Lehota - Valaska

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dobrý deň.
Dávnejšie som tu písal ohľadom evanjelických matrík Hornej Lehoty pri Brezne. Bolo mi poradené, že pred zavedením matrík HL boli údaje zapisované do matrík obce Valaská. Vtedy som tam svojich predkov nenašiel. Teraz som sa k tomu opäť vrátil a zarazilo ma, že sa tam nespomínajú mená, ktoré boli v HL frekventované. Tak som ich začal podrobnejšie prechádzať. Pre lepšiu orientáciu tu uvádzam dôležité roky.
1679 začala sa písať rímsko-katolícka (RK) matrika obce Valaská
1777 začala sa písať rímsko-katolícka (RK) matrika obce Horná Lehota (HL)
1781 bol vydaný tolerančný patent
1784 začala sa písať evanjelická (EV) matrika obce Horná Lehota (HL)
Pred založením EV matrík HL boli zápisy podľa vtedajších zvyklostí robené do RK matrík HL. Z týchto matrík je vidieť, že prevažná väčšina obyvateľstva bola EV vyznania. Potvrdené aj podľa http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/ bolo, že pred RK HL boli zápisy robené do RK Valaská. V RK rodných matrikách Valaskej sa na prvých stránkach nepíše, tak ako to často býva, ktoré obce sem patrili. Našiel som ale index https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1211439 , kde sú tieto obce napísané a je tam aj HL. Avšak v celom zozname je iba zhruba 8 ľudí z HL, čo je príliš málo na to, aká veľká táto obec bola (v roku 1787 bola najväčšou dedinou Ľubčianskeho panstva). Ak sa nemýlim, tak ten zoznam je robený od roku 1749. To znamená, že v rozmedzí cca 28 rokov bolo v HL iba 8 narodení. Toto všetko poukazuje na to, že obyvatelia HL (EV ani RK), neboli zapisovaný do RK matrík Valaskej. Dôvodov, prečo to tak bolo, si viem predstaviť viacero, ale jednak by to nebolo založené na žiadnych faktoch a okrem toho to ani nie je až také dôležité. Možno by som spomenul iba možnosť, ktorá súvisí so silnejúcou rekatolizáciou v danom období a neochotou zapisovať “inovercov” do RK matrík.
Chcel by som sa spýtať:
1. Má niekto nejakú informáciu, prečo sa HL nezapisovala do RK Valskej?
2. Stretol sa niekto pri prehliadaní iných okolitých matrík so zápismi Hornolehoťanov?
Ďakujem.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Dobrý deň,

bohužiaľ Vám nedokážem odpovedať na žiadnu otázku. Mám ale presne rovnaký problém, avšak v inom regióne.
Zdá sa, že mnohí evanjelici v období náboženskej perzekúcie (18. storočie, do tolerančného patentu Jozefa II) buď ignorovali krst v katolíckom kostole, alebo volili "ilegálne" krsty v nejakej blízkej neoficiálnej evanjelickej cirkevnej ustanovizni.
Konkrétne: mnohí evanjelici z obcí Šág (dnes Sasinkovo) a Pastuchov, ktorí mali byť krstení Rišňovciach (príslušná RK farnosť), tam jednoducho nie sú. Taktiež ich nemožno nájsť v najbližších (artikulárnych) evanjelických farnostiach (v mojom prípade Nitrianska Streda, Pusté Úľany). Je možné, že je to spôsobené pomerne veľkou vzdialenosťou do týchto farností.
V publikácii venovanej histórii evanjelickej cirkvi v Pastuchove (https://www.ecavhc.sk/historia/), sa uvádza: " V desaťročnom prenasledovaní za cisára Leopolda I. (1671 – 1681) zbor v Pastuchove
zanikol. Keď v blízkej Ašakerti, (Nové Sady) počas Rákóczyho povstania sa zriadil
evanjelický zbor, evanjelici z Pastuchova chodili na služby Božie do tohto kostola, alebo
do kaplnky Ghýczyovcov. 5. 12. 1732 boli všetky neartikulárne zbory zrušené, teda aj
novosadský zbor.
Evanjelici z Pastuchova mohli navštevovať služby Božie iba v artikulárnych zboroch
v Nitrianskej Strede, Pustých Uľanoch alebo v Prietrži. Cirkevno právne (a matrične)
však patrili pod katolícku farnosť do Rišňoviec."
Vo Vašom prípade by som skúsil predsa len pátrať v matrikách hoci aj vzdialenejších evanjelických farností (artikulárnych), hoci s chabými vyhliadkami na úspech :( .
Držím palce!

RSl
Liptov
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 11 Feb 2016, 00:06
Predkovia z oblasti: Tabak-Trepáč

Obdobný problém som mala aj ja pri mojich predkoch evanjelického vyznania - a tiež súvisel s obdobím po prijatí tolerančného patentu. Matriky EC príslušnej farnosti neboli zoskenované, nenachádzali sa ani v príslušnom štátnom archíve (kde som i vycestovala a našla som pri inej fare len dva zápisy s menami mojich praprarodičov). To ma utvrdilo, že niekde predsa museli/musia byť i iné zápisy a tak som ďalej pátrala, až som zistila, že sa ešte dodnes nachádzajú na príslušnej fare (toto zistenie ma veľmi potešilo, nakoľko som si doplnila obdobie cca 50 rokov). Prajem Vám, aby Vaše pátranie bolo tiež úspešné.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

rsl napísal: 13 Okt 2018, 20:08 Dobrý deň,

bohužiaľ Vám nedokážem odpovedať na žiadnu otázku. Mám ale presne rovnaký problém, avšak v inom regióne.
Zdá sa, že mnohí evanjelici v období náboženskej perzekúcie (18. storočie, do tolerančného patentu Jozefa II) buď ignorovali krst v katolíckom kostole, alebo volili "ilegálne" krsty v nejakej blízkej neoficiálnej evanjelickej cirkevnej ustanovizni.
Konkrétne: mnohí evanjelici z obcí Šág (dnes Sasinkovo) a Pastuchov, ktorí mali byť krstení Rišňovciach (príslušná RK farnosť), tam jednoducho nie sú. Taktiež ich nemožno nájsť v najbližších (artikulárnych) evanjelických farnostiach (v mojom prípade Nitrianska Streda, Pusté Úľany). Je možné, že je to spôsobené pomerne veľkou vzdialenosťou do týchto farností.
V publikácii venovanej histórii evanjelickej cirkvi v Pastuchove (https://www.ecavhc.sk/historia/), sa uvádza: " V desaťročnom prenasledovaní za cisára Leopolda I. (1671 – 1681) zbor v Pastuchove
zanikol. Keď v blízkej Ašakerti, (Nové Sady) počas Rákóczyho povstania sa zriadil
evanjelický zbor, evanjelici z Pastuchova chodili na služby Božie do tohto kostola, alebo
do kaplnky Ghýczyovcov. 5. 12. 1732 boli všetky neartikulárne zbory zrušené, teda aj
novosadský zbor.
Evanjelici z Pastuchova mohli navštevovať služby Božie iba v artikulárnych zboroch
v Nitrianskej Strede, Pustých Uľanoch alebo v Prietrži. Cirkevno právne (a matrične)
však patrili pod katolícku farnosť do Rišňoviec."
Vo Vašom prípade by som skúsil predsa len pátrať v matrikách hoci aj vzdialenejších evanjelických farností (artikulárnych), hoci s chabými vyhliadkami na úspech :( .
Držím palce!

RSl
Dakujem za spravu, ocakaval som, ze sa najdu viaceri s podobnym problemom. Tak, ako ste pisali, bude treba prechadzat matriky okolitych obci. Prajem pekny den.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Liptov napísal: 14 Okt 2018, 21:06 Obdobný problém som mala aj ja pri mojich predkoch evanjelického vyznania - a tiež súvisel s obdobím po prijatí tolerančného patentu. Matriky EC príslušnej farnosti neboli zoskenované, nenachádzali sa ani v príslušnom štátnom archíve (kde som i vycestovala a našla som pri inej fare len dva zápisy s menami mojich praprarodičov). To ma utvrdilo, že niekde predsa museli/musia byť i iné zápisy a tak som ďalej pátrala, až som zistila, že sa ešte dodnes nachádzajú na príslušnej fare (toto zistenie ma veľmi potešilo, nakoľko som si doplnila obdobie cca 50 rokov). Prajem Vám, aby Vaše pátranie bolo tiež úspešné.
S tou farou ste mali stastie. Ja mam podobnych farnosti viac, hadam sa aj mne postasti nieco zistit.
Dakujem.
Napísať odpoveď