podčiarknuté meno?

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
macbec
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 06 Mar 2013, 10:59
Predkovia z oblasti: Žák, Majdan, Machálek, Morávek, Hrnek, Kopeček, Vanek, Polák, Regásek, Prokeš, Chocholáček, Flajžík, Mikula, Lukeš, Burík - západné Slovensko

Dobrý deň prajem, asi pred rokom-dvomi som prepadla hľadaniu svojho rodokmeňu :) ..potom som toho nejako zanechala, a teraz ma to znovu nadchlo, pátram v matričných záznamoch, hľadám predkov a teraz som narazila nato, že niektoré mená sú podčiarknuté. Je to v knihe krstov, meno predka je podčiarknuté, potom je to akoby "zrušené" - začiarkané ako keby to nemalo byť podčiarknuté, viete mi povedať čo to znamená? ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Neuviedli ste priamy odkaz, tazko vestit zo sklenenej gule... Vo vseobecnosti, resp. zvacsa (najma v starsich matrikach) byvaju podciarknute priezviska, ale uz som sa stretol aj s tym, ze su podciarknute iba mena (nie priezviska) - predpoklad je, ze kvoli vacsej prehladnosti, kedze tie starsie zapisy nie su kolonkovite.
macbec
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 06 Mar 2013, 10:59
Predkovia z oblasti: Žák, Majdan, Machálek, Morávek, Hrnek, Kopeček, Vanek, Polák, Regásek, Prokeš, Chocholáček, Flajžík, Mikula, Lukeš, Burík - západné Slovensko

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1210611067

5. riadok :) ..prave je tam aj tabulka, je podciarknute meno..potom ako keby nemalo byt podciarknute.. neviem :?
macbec
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 06 Mar 2013, 10:59
Predkovia z oblasti: Žák, Majdan, Machálek, Morávek, Hrnek, Kopeček, Vanek, Polák, Regásek, Prokeš, Chocholáček, Flajžík, Mikula, Lukeš, Burík - západné Slovensko

aj v poznamke je preciarknute datum..asi umrtia? omylili sa a tak to preciarkli?
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

podla tejto stranky to vyzera tak, ze pan farar podciarkol krstne mena deti, ktore zomreli... podla toho bol piaty riadok omyl .... aj umrtie patrilo dietatu o riadok nizsie...
macbec
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 06 Mar 2013, 10:59
Predkovia z oblasti: Žák, Majdan, Machálek, Morávek, Hrnek, Kopeček, Vanek, Polák, Regásek, Prokeš, Chocholáček, Flajžík, Mikula, Lukeš, Burík - západné Slovensko

ďakujem pekne. ešte mam jeden dotaz, otazku:
dieťa pod mojim predkom zomrelo, nad datumom umrtia ma 4 roky, tomu rozumimem, ale co ine deti? co zanemanju tie znacky? pri iných to vyzerá ako čas (narodenia?krstu?) ale pri tom mojom je 2 pol(?)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

to nie je pol, ale prol - skratka od prolibus, resp. proles, cize poradie dietata toho paru (domnievam sa).
macbec
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 06 Mar 2013, 10:59
Predkovia z oblasti: Žák, Majdan, Machálek, Morávek, Hrnek, Kopeček, Vanek, Polák, Regásek, Prokeš, Chocholáček, Flajžík, Mikula, Lukeš, Burík - západné Slovensko

Ďakujem veľmi pekne, ako vidím mám sa toho ešte veľa učiť. A musím aj povedať, že ma to dosť niekedy odrádza, keď neviem údaje prečítať, nie to ešte preložiť :? a občas sa čudujem ako niektorí ľudia vedia vylúštiť aj krkolomné texty.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vy si myslite, ze ked som videl prvykrat matriku z r. 1714 (prva, ktora sa mi dostala do ruk), ze som bol majster sveta? :-))) Hrdinsky som totiz isiel zacinat "od zaciatku"...velmi rychlo ma to preslo. A ani dnes si nedovolim tvrdit, ze vsetkemu rozumiem. Pytam sa takisto, ako aj ini (aj ked uz, pravda, ovela menej;-) ) Vsetci sa stale ucime a stale ma este dokazu prekvapit veci, o ktorych som nemal tusenia...
Napísať odpoveď