Mormoni a matriky

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Pri pátraní na FS v mojej oblasti záujmu bola jedna dedina kde sú nafotené matriky krstov od r.1797. Po určitej dobe sa mi dostala do rúk rešerše tejto rodiny,ktorú si dal niekto za poplatok vypracovať v archíve v Bytči (pekných pár rokov dozadu). Tá pani ,ktorá to vypracovala ukončila tento rodokmeň z tým že ..." v r. 1755-1800 bolo rodičom z podobným menom narodených viacej detí, keďže sa nedá presne učiť o koho ide a nie je záznam o narodení..." odvolala sa na matriku krstov danej obce r.1755-1800 ale nafotená je od r.1797? :shock: Znamená to že mormóni sa nedostali ku všetkým matrikám??? Má niekto takúto skúsenosť že na FS sú nafotené matriky ale pri pátraní v štátnom archíve narazil na staršie matriky ,ktoré nie sú nafotené? :roll:
Ďalšiu informáciu,ktorú som obdržal bola že farské matriky sa prepisovali na 2x. Jedna sa odovzdávala a druhá išla do archívu napr. Spišská kapitula...atď. počuli ste už o tom niečo? Snažím sa informáciu preveriť. :mrgreen:
edit: úprava pravopisu
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

K problematike matrik, ktore su na FS a ktore su v skutocnosti, som pisal nieco v clanku http://www.geni.sk/kde-hladat-slovenske-matriky/ ; keby ste napisali, o ktoru farnost a konfesiu ide, mozno by sme vedeli viac uviest.
Pokial ide o dvojite vedenie matrik, toto bolo uzakonene v r. 1827. Dokonca tam, kde chybaju originaly, maju mormoni nasnimane prave tieto opisy (niekde aj originaly aj opisy). Opisy su zvacsa ulozene v pobockach statnych archivov.
Napísať odpoveď