matrika zázrivá

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

Velmi by som potrebovala informáciu zo sobasnej matriky v zazrivej. sobas sa konal po roku 1890 a tieto roky niesu zverejnené na FS. Mám ju teda hľadať na príslušnej fare, alebo niekde inde? a ďaľšia vec, keďže bývam odtiaľ dosť ďaleko, chcem sa spýtať, či by bolo možné sa aj v písomnej forme dožadovať danej informácie. Alebo, keby tam pošlem nejakú osobu mimo rodiny, poskytli by jej náhľad? Ak jej treba dať splnomocnenie, ako to vyzerá? je na to nejaké tlačivo? ďaujem ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Sobasna matrika z RK farnosti Zazriva po r. 1890 nie je k dispozicii ani v archive, hoci mali byt do archivov odovzdane matriky do r. 1895. Je teda otazne, preco tych 5 rokov chyba. Tu je moznych niekolko sposobov (kedze neuvadzate presny rok):
1) vyhladat duplikaty cirkevnych matrik, ktore by mali byt ulozene v prislusnej pobocke (byvalom okresnom archive) statneho archivu
2) ak neboli odovzdane sobasne matriky do r. 1895, pokusit sa zistit na prislusnom farskom urade, ci ich vobec maju a pokusit sa ziskat udaje - podotykam, ze farari nie su prilis ochotni v tejto veci
3) ak ide o roky 1896-1905, v takom pripade ide o obecne matriky, ktore by mali byt ulozene v pobocke (vid bod 1)
4) ak ide o neskorsie roky ako 1905, tieto matricne udaje su este na matricnych uradoch ako tzv. "zive matriky" a na ne sa vztahuje zakon o matrikach a zakon o ochrane osobnych udajov. V takomto pripade ma narok na nahliadnutie, alebo vypis len priamy pribuzny - ziadna osoba, hoci so splnomocnenim, nema narok (vid napr tuto: viewtopic.php?f=17&t=6384 )
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

dakujem pekne za rozsiahlu odpoveď. čiže by som sa mala obrátiť konkrétne na štátny archív v Bytči - pobočka Dolný Kubín? ten sobáš sa konal niekedy v rokoch 1892-1898.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Skúste to na tej pobočke štátneho archívu, taktiež vyskúšajte aj príslušný farský úrad. Ochota kňazov je všade odlišná - aj keď občas neboli práve dvakrát príjemní, vždy mi pomohli a to je práve to, čo potrebujeme, nie? :geek:
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

ak niekto býva poblíž, alebo sa chystá navštíviť pobočku archívu v Dolnom Kubíne, ponúkam primeranú odmenu za najdenie mnou hladaneho sobasa.preplatím aj ostatné potrebné náklady. dobrovolníci, hláste sa cez poštu, poskytnem bližšie info ;)
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

pokusila som sa dopatrat kde sa vlastne ta matrika zo zazrivej nachadza a na strnke rodokmen.sk mi pise ze: Obec zazriva sa nachádza v týchto matrikách
Štátny archív v Bytči: Dolný Kubín - Sídlo židovského matričného obvodu
Štátny archív v Bytči: Čadca - Sídlo židovského matričného obvodu - ale to budu len zidia, nie? a na stranke http://csaladfa.palmai.eu/felvidekiak/ ked zadam zazriva, tiez sa nachadza len pod zidovskou oblastou v tychto archivoch + pisu ze v zazrivej su sobase na matrike do r 1890. Tak, co teraz? Skusit najprv teda oslovit faru v zazrivej?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To som predsa pisal uz vo svojom prvom prispevku, ze po r. 1890 nie je k dispozicii ani v archive a preto som Vam ponukol tie moznosti, ktore mozete vyuzit/skusit.
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

uz som napisala mail na faru, tak uvidime. a ked neodpisu, zavolam ;)
danny322
Člen
Člen
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 20:30

Moje osobné skúsenosti zo zázrivskou farou - doteraz mi neodpísali... inak na matrike rýchlo odpisujú, ale rok 1890 sa tam nenachádza.... :/


Ja mam v Zázrivej korene z otcovej strany :)
Aké priezviská zo Zázrivej máte v rodokmeni? Mohli by sme mať zhodu... kontaktoval som sa zopár ludí, čo tiež pátrajú v Zázrivej a sadnuli nám priezviská :)


moje stránky:
http://www.myheritage.sk/site-185576032 ... a-zajacovi
http://www.myheritage.sk/site-213091361 ... o-zazrivej

Chystám sa 14.8. do Štátneho archívu v Bytči, ale Dolného Kubína nie.. :/
Ozvite sa
S pozdravom, Daniel Dutka
(predkov mám z okresov: Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Sabinov)
Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

ani mne z fary neodpísali. písala som aj do archivu v dolnom kubine a odtial ma odkazali do bytče. ze oni tam tie roky nemaju. z bytce este neodpisali. ja patram po hlbočanových. a konkrétne po sobáši ktorý sa mal konať v zazrivej v rokoch cca 1892-1895 medzi Jánom Hlbočanom a Katarínou rod. Hlbočanovou(*1876). Ak by sa Vám ho tam podarilo vypátrať, bola by som veľmi vďačná a preplatila by som vam aj nejake naklady. ;)
Napísať odpoveď