Konferencia SGHS

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Konferencia SGHS

Príspevok od užívateľa Imrich » 24 Okt 2013, 07:59

Predpokladám, že sa niekto z tohto fóra sa zúčastnil nedávnej konferencie SGHS. Mala tam odznieť prednáška: "Dlhá cesta slovenských matrík na internet". Čo sa v nej povedalo? Mám na mysli hlavne nejaké perspektívy mimo bežiaceho projektu Familysearch.

Užívateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Re: Konferencia SGHS

Príspevok od užívateľa ludolf » 24 Okt 2013, 08:45

Dobry den

ja som sa osobne zucastnil, a poviem ze tento prispevok nepriniesol vobec ziadny posun v otazke spristupnenia matrik na internente. Je to stale o tom istom, hladaju vhodne ulozisko dat na niekolko terabytov (s tym spojene narocne financovanie), potom je tu problem personalny (maju to na starosti dvaja pracovnici) a stym narocne spracovanie a "katalogizovanie" 12 000 zvazkov matrik a viac ako 2 000 000 obrazkov, a opat "otrepana" fraza ako vyriesit spoplatnenie poplatku 1,5 Eura za nahliadnutie do matriky. No poviem Vam ze mi bolo z toho zle :cry: . Argumentom v tejto oblasti je to ze ministerstvo financii tento poplatok ako prijem do statneho rozpoctu nehodla zrusit.

Osobne som mal na konferencii poznamky este s podobneho stretnutia v roku 2010, kde sa tiez tento problem diskutoval a poviem Vam ze ked som do nich nahliadol tak absolutne nic ine nebolo povedane ake v roku 2010, cize mozeme mat z toho pocit ze sa to vobec neriesi, aj ked oni tvrdia ze maju "katalogizovanych" uz cca 5 000 zvazkov matrik (teda podla konfesie, obdobia, lokality, druhu zapisu atd.)

Inak par zucastnenych dost sklamane reagovalo ze sa toho mozno ani nedockaju.

Nuz mozeme ceskym kolegom iba zavidiet

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Imrich » 24 Okt 2013, 09:40

Ďakujeme za odpoveď. Zdá sa, že posun v tejto veci je minimálny. Toto sa diskutovalo na našom staršom fóre pred 3 rokmi: http://www.geni.sk/forum/matriky/digitalizacia-matrik/

temp
Člen
Člen
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Príspevok od užívateľa temp » 24 Okt 2013, 09:41

Po takychto spravach, precitania novin a pozretia televiznych sprav sa mi chce grcat. Uz nejaku dobu mam tieto pocity sustavne.

duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 24 Okt 2013, 09:49

Aky to rozdiel, ked to porovnam s konferenciou v Uherskom Hradisti... tu sa uz naozaj neoplati nic komentovat...

AndyT
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Príspevok od užívateľa AndyT » 24 Okt 2013, 10:07

Nasi pani poslanci radsej rokuju o tom, ci cipovat alebo necipovat psov. A ked uz cipovat vsetky a nabalime sa na tom, tak potom ten zakon zrusime.
Ved spristupnenie matriky nie je problem spoplatnit. Chces si ju pozriet, tak zacvakaj 1,5 Eura a mi ti posleme na email pristupovy kod len do tejto matriky a dame mu zivotnost napr. jeden mesiac. Tych sposobov je neskutocne vela. Vsetko su to len dristy ludi, co nevedia co robia. Len najhorsie na tom je to ze tu nie ani nejaka koncepcia, ze asi ako BY TO malo byt urobene. Jednoducho nezaujem.

temp
Člen
Člen
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

Príspevok od užívateľa temp » 24 Okt 2013, 11:54

temp napísal:Po takychto spravach, precitania novin a pozretia televiznych sprav sa mi chce grcat. Uz nejaku dobu mam tieto pocity sustavne.
ospravedlnujem sa za pisanie blbosti, ale uz sa mi nedal editovat prispevok a chcel som doplnit este toto :) http://www.youtube.com/watch?v=PvP2ehmq2wo

Dari
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics

Príspevok od užívateľa Dari » 24 Okt 2013, 18:29

Poplatok 1,50 Eura za matriku platí na 1 kalendárny rok. Ak teda prezeráte napríklad matriku narodených a nestihnete je celú prezrieť, máte možnosť študovať ju opätovne bezplatne. Tak v čom je teda problém? :o

duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 24 Okt 2013, 18:33

Dari napísal:Poplatok 1,50 Eura za matriku platí na 1 kalendárny rok. Ak teda prezeráte napríklad matriku narodených a nestihnete je celú prezrieť, máte možnosť študovať ju opätovne bezplatne. Tak v čom je teda problém? :o
To je napisane kde??? 1,5 Eura platim vzdy a stale za tu istu matriku.

Dari
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics

Príspevok od užívateľa Dari » 24 Okt 2013, 18:57

No možno aj tu platí, čo archív, to iný zvyk. Posielam e-mail.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní