Konferencia SGHS

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Cenník je uverejnený na stránke Ministerstva vnútra SR.
Čl. 5 - Sadzba poplatku
Archív vyberá poplatok takto: (strana 3)
(4) Podanie žiadosti o nahliadnutie do matrík sa spoplatňuje podľa položky 16
sadzobníka sumou 1,50 eura za každý zväzok matrík alebo za každý zväzok matrík na
mikrofilme, ktorý si žiadateľ vyžiada.

Podľa môjho názoru je vysvetlenie teda jasné: Ak nahliadam do jednej a tej istej matriky, tak platím len raz.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3254
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím, vo všetkých archívoch, v ktorých som bol (Po, SK, KE, NR) platilo, že zaplatené matriky som mal k dispozícii po dobu 8 kalendárnych dní odo dňa zaplatenia.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Jednoducho povedané: Kocúrkovo :lol:
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Konferencia čo si pamätám z nej:
tiež som tam bol :twisted: chcel som tu zverejniť príspevok pani Vrabcovej ohľadom sčítania ľudu 1930 ale dostal som zamietavé stanovisko, lebo príspevok bude publikovaný. Takže akceptujem.
Skúšal som si nahrať jednotlivé témy....keď to doma prehrám, skúsim tu niečo opísať.
S matrikami na internete nič nového...tak ako bolo uvedené vyššie+ak sa dobre pamätám čítačky po životnosti,filmy sa opotrebovávajú, úložisko nie je a štát na to zatiaľ....nemá :(
o fondoch ľudových škôl som sa dozvedel že v tomto fonde (ak máte šťastie a váš predok bol učiteľ) by mali byť archivivané triedne knihy, zápisy z porád, jednotlivé kmeňové listy žiakov, aktivity žiakov,kmeňové listy učiteľov (ich kariéra na škole) a ak máte šťastie je tu Kronika školy a kronikár ak bol poctivý je tam veľa záznamov aj o jednotlivých žiakoch. Vysvedčenia nie sú však súčasťou fondou škôl, Ovšem materiál záleží od jednotlivých škôl ,ktoré dodali do archívu. Teraz sa do archívov zakladá ešte menej.
Archontlógia ranovekej banskej správy- no bohužiaľ tomuto som moc nerozumel. Akurát že je to neprebádaná oblasť a ak som dobre pochopil archívy sú vo Viedni.
Vatikánske cirkevný archív- dá sa v nich bádať (musíte absolvovať určitý schvaľovací proces) nie sú utajené tuším od r.1985. Archív má asi 1000 rokov a je rozdelený na 5 období
1. obdobie do r.792
2.obdobie 792-1049
3.obdobie 1049-1331
4.obdobie 1331-1588
5.obdobie 1588-doteraz
Ak ma poznámky neklamú tak poriadok do nej zaviedol (alebo určil spôsob ako..) pápež Martin V.
Agenda cirkvi je rozdelená na jednotlivé diecézy.
Hieraldyka na vojenských tanistrách - prednášal to pán Pandula, trošku som mu nerozumel aj napriek tomu že sa snažil hovoriť slovensky. mal bohatú prezentáciu ukážky tanistier od vojenských cez pohrebné.
Súpis obyvateľov z r.1930- popisné hárky na Slovensku a Podkarpatskej Rusi vypisovali sčítací komisári (väčšinou učitelia a štátny zamestnanci českého pôvodu) takže môže byť problém z prečítaním priezvisk, hlavne maďarských,pretože ich písali podľa českého pravopisu. V sčítacích hárkoch sa zisťovalo aj neprítomné obyvateľstvo ale trvalo bývajúce na danom mieste.Zisťovalo sa pohlavie,miesto narodenia,predchádzajúce bydlisko z rokom prisťahovania do miesta a obce,dokonca sa zisťovali aj telesné vady. Najdôležitejšie údaje boli uvedené v Štatistickom lexikóne obcí v republike Československej - Lexikón obcí v krajine Slovenskej vydanej v Prahe 1936.Sčítacie hárky z r.1930,1940,1950 sú takmer kompletné ale pár sa ich predsa stratilo alebo znehodnotilo bez možnosti opravy pri sťahovaní SNA. Xerokópie momentálne nerobia...dôvod sšítacie hárky sô na nekvalitnom papieri z roku 1930, každým listovaním sa opotrebovávajú, a každé kopírovanie ich poškodzuje, výpisy si môžete robiť zadarmo, fotografovanie len z povolením riaditeľa SNA za poplatok.
edit:úprava pravopisu :mrgreen:
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Z toho, čo som si tu prečítala o tejto konferencii, som rada, že som tam nešla.
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Dari napísal:Z toho, čo som si tu prečítala o tejto konferencii, som rada, že som tam nešla.
Tu by som chcel reagovat na to ze konferencia bola z mojho pohladu prinosna (je to vsak subjektivny pohlad kazdeho zucastneneho :) ), co sa tyka roznorodosti prispevkov a prosim nehodnotme toto podujatie na zaklade negativnej informacie ze sa proces digitalizovania a zverejnovania matrik nerealizuje podla nasich predstav.

Myslim si ze tam boli zaujimave temy tak ako uz bolo pisane vyssie o scitani obyvatel., archontologii a tiez zaujimava prezentacia pecati. Nehovoriac o tom ze sa na nej zucastnili viaceri popredni predstavitelia vedeckej sfery pomocnych vied historickych (prof. Novak, prof. Sokolovsky, doc. Federmayer, doc. Rabik atd.)

inak su dve fotografie s konferencie: http://www.snk.sk/?novinky&sprava=genea ... encia-2013

P.S. este k tomu poplatku 1,5 Euro za nahliadnutie do matrik. Tu je moja skusenost so ŠA v Banskej Bystrici. To co tu pise Dari platilo v tomto archive do roku 2008, kedy ziadatel dostal za poplatok 50,- Sk jeden zvazok (fyzicky do ruk) a mohol ho studovat max. po dobu 1 roku. Od roku 2009 plati poplatok 1,5 Eura za 1 mikrofilm na 1 deň, tz. ze ked pridem studovat ten isty mikrofilm na druhy den platim opat :(
Napísať odpoveď