Zápis do matriky

Staré matriky, digitalizácia, aké informácie nájdete v matrikách.
Monina
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 22 Jan 2013, 09:56
Bydlisko: Rimavská Sobota

Zdravím všetkých :) mám otázku: pri narodení dieťaťa sa do matriky zapisovala vždy skutočná matka, ktorá dieťa porodila, alebo aj žena, ktorá dieťa našla, poprípade si ho osvojila? Moja stará mama sa narodila ako nemanželské dieťa a vyrastala v detskom domove. Dala som si poslať z matriky v BA jej rodný list, ale vlastne som sa nepohla ďalej. Je tam len dátum narodenia a meno dieťaťa a meno matky a vek. Neni tam ani štátna príslušnosť, ani bydlisko, absolútne nič. Poradí niekto ako ďalej hľadať? Ďakujem :)
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

pokial ste si dali poslat rodny list (ako uradny doklad), tak tam nie je uvedene vsetko, co je zapisane v matrike.... pokial Vam poslali odpis, ktory nemoze sluzit ako uradny doklad, tak smola...
pokial by islo o narodenie do cca 1910 roku, skusila by som sa pozriet v archive, ked tam pojdem...
Monina
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 22 Jan 2013, 09:56
Bydlisko: Rimavská Sobota

Dala som si poslať rodný list...stará mama sa narodila v r.1919, takže to asi nepôjde, p.Wera, aby ste sa mi na to pozreli :( Mám jedine meno matky Gizella Fölkelová a podľa tohto sa mala narodiť v r.1879, ale kde, to ani srnky netušia. Na FS mi nič neukazuje.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

na Vasom mieste by som zatelefonovala na matriku, ktora Vam doklad vyhotovila a poslala a poziadala ich o odpis rodneho listu (ci ako to spravne volaju) so vsetkymi datami, ktore sa v zapise nachadzaju (mal by tam byt status matky a jej adresa pri narodeni dietata a snad aj miesto narodenia matky)

kolonky sa v priebehu casu menili, preto sa dnes nevypisuje zo starych matricnych zaznamov nic, na co nie je kolonka....
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Mne nie je jasné, či hľadáte Vašu starú mamu, alebo prastarú mamu. Pokiaľ hľadáte informácie aj ohľadom starej mamy a poznáte miesto jej pobytu v roku 1930, alebo v roku 1940, bola by tu možnosť nazrieť do sčítacích hárkov. V nich sa uvádzalo miesto narodenia, aj kedy sa presťahovali z jednej obce do druhej a v roku 1940 sa muselo písať aj rodné meno manželky. Síce z nich nezistíte meno jej matky, ale len miesto trvalého bydliska. A možno na tom hárku budú aj osoby, o ktorých dnes možno ani netušíte, že sú Vaši príbuzní, možno ju nájdete práve podľa príbuzných. Za nahliadnutie do týchto sčítacích hárkov sa neplatí.
Monina
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 22 Jan 2013, 09:56
Bydlisko: Rimavská Sobota

O starej mame v podstate viem dosť,chýbajú mi len roky od jej narodenia do r.1939, kedy sa vydala( čo je 20r.). Ja sa snažím nájsť čo najviac informácií o mojej prastarej mame. Ona sa totiž svojej dcéry vzdala,,,starká vyrastala v detskom domove. V matrike v Ba je poznámka jedine o tom, kedy moja starká prestúpila z katolíckej na evanjelickú vieru.
Tie sčítacie hárky sú zrejme v SNA v Ba...už vidím, že si budem mjsieť urobiť výlet do Blavy.
Venujem sa zostavovaniu rodokmeňa krátko, preto som vďačná za akúkoľvek radu, či pomoc :)
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Áno, sčítacie hárky sú v Bratislave. Len sa musíte najskôr informovať e-mailom, či majú aj vašu obec, lebo niektoré sa nezachovali (ale tých je myslím málo). Odporúčam Vám prečítať si článok http://www.geni.sk/ceskoslovenske-scitania/
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Monina napísal:O starej mame v podstate viem dosť,chýbajú mi len roky od jej narodenia do r.1939, kedy sa vydala( čo je 20r.). Ja sa snažím nájsť čo najviac informácií o mojej prastarej mame. Ona sa totiž svojej dcéry vzdala,,,starká vyrastala v detskom domove. V matrike v Ba je poznámka jedine o tom, kedy moja starká prestúpila z katolíckej na evanjelickú vieru.
Tie sčítacie hárky sú zrejme v SNA v Ba...už vidím, že si budem mjsieť urobiť výlet do Blavy.
Venujem sa zostavovaniu rodokmeňa krátko, preto som vďačná za akúkoľvek radu, či pomoc :)
Neviem ako sa postupovalo v minulosti, keď sa matka vzdala dieťaťa. Možno by ste mohla osloviť aj súd, pod ktorý vtedy patrila vaša stará mama (resp. jej matka), či neevidujú konanie o osvojenie vašej starej mamy. Myslím si, že aj vtedy museli rozhodovať súdy o deťoch. Prípadne osloviť archívy, či nemajú nejaké písomnosti, týkajúce sa toho detského domova.

Neskúšal niekto z vás hľadať rozsudky staršie ako 70 rokov? Nie som si istá, či tieto potom súdy skartujú, alebo ich odovzdávajú do štátnych archívov.
Napísať odpoveď